Справа № 2а-10443/09/1570
14 грудня 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.
при секретарі судового засідання: Косіциній В.В.
за участю сторін:
від позивача (представник) - Коваль І.Ю., за довіреністю від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у сумі 1895 грн.,
До суду з адміністративним позовом звернулася Державна податкова інспекція у Біляївському районі Одеської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій у сумі 1895 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 знаходиться на обліку у Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області як платник податків, працівниками ДПА в Одеській області була проведена перевірка господарської одиниці - торгівельного павільйону, розташованої за адресою: Одеська область, м. Теплодар, вул. Піонерська, 2-а, яка належить відповідачу, за результатами якої був складений акт від 02.04.2009 року № 0147/15/09/23/НОМЕР_4, яким встановлені порушення відповідачем вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та на підставі якого винесено позивачем рішення від 13.04.2009 року № 0001412305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1895 грн., яка на момент розгляду справи відповідачем не сплачена у добровільному порядку, тому представник позивача просив стягнути вказаний борг у судовому порядку.
Представник позивача у відкритому судовому засіданні підтримав позов повністю, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином за сім днів до дати судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судових повісток (а.с. 17).
Судова повістка про виклик відповідача у наступне судове засідання, яка надсилалося на адресу відповідача, зазначену у Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 33), повернулося до суду з позначкою пошти за «закінченням терміну зберігання». Тому у судове засідання призначене на 14 грудня 2009 року відповідач був викликаний у судове засідання через засоби масової інформації за сім днів до дати судового засідання (а.с. 38-39). Заперечення та докази, які є у відповідача в обґрунтування своїх заперечень, суду не надав.
Відповідно до п. 6 ст. 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника позивача , судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію від 20.06.2001 року (а.с.9) та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 02.11.2009 року (а.с. 33), за місцем проживання: АДРЕСА_1, і відповідно знаходиться на обліку як платник податку у Державній податковій інспекції у Біляївському районі Одеської області.
Судом встановлено, що на підставі направлення 01.04.2009 року № 2946/23-7017 02 квітня 2009 року державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА в Одеській області у присутності відповідача була проведена перевірка господарської одиниці - торгівельного павільйону, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, яка належить відповідачу , за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами вказаної перевірки перевіряючими був складений та підписаний акт від 02.04.2009 року № 0147/15/09/23/НОМЕР_4 ( а.с. 4-5), яким встановлена розрахункова операція на суму 55 грн., яка не проведена через РРО, незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, сума невідповідності складає 324 грн., що є порушенням п.1, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». До акту перевірки доданий опис наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків на суму 426 грн. (а.с. 6) та Х звіт денний на 02.04.2009 року на суму 47 грн. (а.с. 6 оборотна сторона).
Вказаний акт перевірки був підписаний відповідачем без зауважень.
На підставі цього акту перевірки ДПІ у Біляївському районі Одеської області було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) від 13.04.2009 року № 0001412305 на загальну суму штрафу у розмірі1895 грн. (а.с. 7). Вказане рішення було надіслано відповідачу через пошту, але воно не було отримане відповідачем, та повернулося до позивача з позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 8).
У зв'язку з цим, рішення про застосування штрафних (фінансових) від 13.04.2009 року № 0001412305 було розміщено на дошці оголошень 20 травня 2009 року, про що був складений акт (а.с. 32).
У відкритому судовому засіданні представник позивача пояснив, що відповідач на момент розгляду справи штраф не оплатив, також пояснив, що відповідачем зазначене рішення не оскаржувалось до вищестоящого органу або суду.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, вислухавши думку представника позивача, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до ст.ст. 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій державних податкових адміністрацій та інспекцій входить здійснення у межах своїх повноважень контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 1 ст. 3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; згідно з п. 13 забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Судом встановлено, що на підставі направлення 01.04.2009 року № 2946/23-7017 в межах повноважень наданих Законами України «Про державну податкову службу в Україні» та «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» 02 квітня 2009 року державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА в Одеській області у присутності відповідача була проведена перевірка господарської одиниці - торгівельного павільйону, розташованої за адресою: Одеська область, м. Теплодар, вул. Піонерська, 2-а, яка належить відповідачу , за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами вказаної перевірки перевіряючими був складений та підписаний акт від 02.04.2009 року № 0147/15/09/23/НОМЕР_4 ( а.с. 4-5), яким встановлена розрахункова операція на суму 55 грн., яка не проведена через РРО, незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, сума невідповідності складає 324 грн., що є порушенням п.1, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». До акту перевірки доданий опис наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків на суму 426 грн. (а.с. 6) та Х звіт денний на 02.04.2009 року на суму 47 грн. (а.с. 6 оборотна сторона). Вказаний акт був підписаний відповідачем без зауважень.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі - Закон) за порушення вимог цього закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Згідно зі ст. 22 цього Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції та стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Біляївському районі Одеської області у відповідності з п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», за порушення п.п. 1,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у відповідності до п. 1 ст. 17 ст. 22 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) від 13.04.2009 року № 0001412305 на загальну суму штрафу у розмірі 1895 грн. (а.с. 7).
Сума фінансових санкцій складаються з сум: 55 грн. х 5 = 275 грн., у відповідності до п. 1 ст. 17 Закону за порушення п. 1 ст. 3 Закону; 324 грн.(426 грн. - сума готівкових коштів, яка була на місці проведення розрахунків мінус 47 грн. - кошти, які зазначені в денному звіті реєстратора розрахункових операцій мінус 55 грн. - кошти, які не проведені через реєстратор розрахункових операцій ) х 5= 1620 грн., у відповідності до ст. 22 Закону за порушення п. 13 ст. 3 Закону., разом 1895 грн.
Відповідно до ст. 25 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Вказане рішення було надіслано відповідачу через пошти, але воно не було отримане відповідачем, та повернулося до позивача з позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 8). У зв'язку з цим, рішення про застосування штрафних (фінансових) від 13.04.2009 року № 0001412305 було розміщено на дошці оголошень 20 травня 2009 року, про що був складений акт (а.с. 32).
Судом встановлено, що в десятиденний термін з дати розміщення рішення на дошці оголошень, відповідач не оплатив штраф у сумі 1895 грн. В матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач оскаржував вказане рішення про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
В зв'язку з чим, суд прийшов до висновку, що представник позивача довів суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та надав необхідні докази, в підтвердження своїх позовних вимог.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані представником позивача у справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству України, а отже сума заборгованості у розмірі 1895 грн. повинна бути стягнута з відповідача.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 9, 10, п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 1, 3, 15,17, 20,21,22, 25 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та керуючись ст. ст. 2,4, 71, 94, 69,158,160, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1895 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ІК НОМЕР_4, місце проживання: 65490, АДРЕСА_1) штрафну (фінансову) санкцію у сумі 1895 грн . (одна тисяча вісімсот дев'яносто п'ять гривень) на р/р 31113104700020, код платежу 3021080900 в ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код отримувача 26110625, отримувач Відділення Державного казначейства у м. Теплодар.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десяти денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений 18 грудня 2009 року.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно
Суддя Л.Р. Юхтенко