Справа № 174/565/18
п/с 3/174/121/2018
13 липня 2018 року м. Вільногірськ
Суддя Вільногірського міського суду Дніпропетровської області Данилюк Т.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Вільногірського ВП Жовтоводського ВП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 51 КУпАП відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився у м. Жданов ,громадина України, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, буд.34-3,
якому згідно ст. 268 КУпАП роз'яснені його права та обов'язки,-
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 416769 від 22 січня 2018 року, ОСОБА_1, 22.01.2018 року, о 19.50 год., перебуваючи в магазині «АТБ» за адресою м.Вільногірськ, пров.Соборний,2, таємно викрав з полиці магазину пляшку коньяку «Болград» в кількості одна штука та шоколадний батончик «Снікерс» в кількості одна штука, на загальну суму 161 грн. 80 коп., чим скоїв дрібне викрадення чужого майна та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.51 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 51 КУпАП.
Оцінивши в сукупності досліджені докази, суд прийшов до висновку, що справа підлягає поверненню на доопрацювання, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним із основних джерел доказів, повинен містити: дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Нормами ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Так, статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно ч.2 ст.268 КпАП України, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 51 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.51 КУпАП розглядаються в п'ятиденний строк.
Такий особливий порядок покладає на відповідні органи, які складають протокол про адміністративне правопорушення, обов'язок забезпечити правопорушнику доступ до правосуддя та можливість реалізувати своє право на захист, а тому, останній має бути не тільки доставлений до суду, а й повинна бути забезпечена його присутність у судовому засіданні під час розгляду справи щодо нього.
Виходячи із вказаної вимоги Закону, при направленні до суду адміністративних справ даної категорії, працівникам поліції необхідно також забезпечувати явку до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не було зроблено відповідальним працівником, тобто залишається не встановленим суб'єкт правопорушення.
При цьому згідно ст. 268 КУпАП, при розгляді справ передбачених ч.1 ст. 51 КУпАП, у разі ухилення особи від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
До того ж згідно ст.260 КпАП України працівникам поліції з метою забезпечення своєчасного розгляду справи надано право здійснювати адміністративне затримання особи.
В свою чергу, постановою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 30.05.2018 року, матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч.1 ст. 51 КУпАП повернуто до Вільногірського ВП Жовтоводського ВП ГУНП в Дніпропетровській області для дооформлення - забезпечення явки до суду особи, відносно якої складався протокол про адмінправопорушення, з метою дотримання законних прав та обов'язків учасників процесу та строків розгляду справи.
Однак, як вбачається з матеріалів справи недоліки зазначені в постанові не усунуто, що позбавляє суд можливості розглянути дану справу по суті.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне повернути матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за ч.1 ст.51 КУпАП, для належного оформлення.
Керуючись ч.1 ст.51, ст. ст. 252, 254-256, 278, 283, КУпАП, суддя, -
Матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч.1 ст.51 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Вільногірського ВП Жовтоводського ВП ГУНП в Дніпропетровській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя : Т.М. Данилюк