12 червня 2018 року Справа № 804/3504/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
14.05.2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати висновок від 25.11.2017, винесений Нікопольським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про внесення змін до актових записів на підставі заяви ОСОБА_1.
- зобов'язати Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни до актового запису про народження №139 від 21.01.1986, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції змінивши у розділі відомості про матір у графі національність матері ОСОБА_2 з "українка" на "полька".
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження №139 від 21.01.1986, а саме з проханням замінити національність матері з “українка” на “полька”. Відповідачем надано відповідь позивачу, якою відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження у зв'язку з тим, що в рішенні Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 30.03.2017 (справа №184/357/17) не зобов'язано відповідача вчинити такі дії. ОСОБА_2 підставу для відмови позивач вважає протиправною, у зв'язку з чим, просить задовольнити позовну заяву.
Ухвалою суду від 15.05.2018 відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем письмового відзиву на позовну заяву до суду не надано.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
З матеріалів справи видно, що Орджонікідзевським міським судом Дніпропетровської області встановлено факт, що має юридичне значення про те, що ОСОБА_2 (прізвище, ім'я та по батькові до реєстрації шлюбу - ОСОБА_3), яка народилась 01.09.1956 у місті Нікополь Дніпропетровської області (реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - 206981720), належить до польської національності.
Також, з матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 звернувся до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження №139 від 21.01.1986, який складено Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції, а саме: змінити національність матері з “українка” на “полька”.
Відповідачем складено висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану від 25.11.2017, яким позивачу відмовлено у внесенні змін до актового запису №139 від 21.01.1986, зазначивши, що у рішенні Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 30.03.2017 про встановлення юридичного факту у справі №184/357/17 відсутні відомості про обов'язкове зобов'язання внесення змін до актового запису про народження №139 від 21.01.1986 складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції у розділ відомості про матір у графу національність ОСОБА_2 з «українка» на «полька».
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся з даною позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” від 01.07.2010 № 2398-VI (далі Закон № 2398-VI).
Відповідно до статті 2 Закону № 2398-VI, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до вказаного Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно з вимогами частини 1 статті 6 Закону № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Порядок внесення змін до актових записів регулюється статтею 22 Закону № 2398-VI та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила).
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно із частинами 3 та 4 статті 22 Закону № 2398-VI заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Так, пунктом 2.6 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (пункт 2.7).
Пунктом 2.20 Правил встановлено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику. Водночас, у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку.
Крім того, складання висновку передбачено і пунктом 2.15 Правил, зокрема, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
В даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, у свідоцтво про народження, у свідоцтво про шлюб чи в інші документи відомостей про національність.
Відповідно до статей 11, 18 Закону України “Про національні меншини в Україні” громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом.
Статтею 8 Конвенції “Про захист прав людини і основоположних свобод”, передбачено, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Статтею 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09.12.1997 №703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Факт належності матері позивача до польської національності підтверджується рішенням Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 30.03.2017 у справі №184/357/17, яке набрало законної сили 11.04.2017, та яким встановлено факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 (прізвище, ім'я та по батькові до реєстрації шлюбу - ОСОБА_3), яка народилась 01.09.1956 у місті Нікополь Дніпропетровської області (реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - 206981720), належить до польської національності.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до підпунктів 2.13.1, 2.13.2 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, постанова адміністративного суду. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України (пункт 2.13.12).
На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п. 2.16.7. Правил).
Відмова відповідача фактично зводиться до того, що зміни до актового запису про народження можуть бути внесені за рішенням суду, а рішення Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області не містить зобов'язань відповідача щодо внесення таких змін.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відсутність певної вказівки щодо виконання судового рішення безпосередньо відповідачем, не є підставою для невиконання такого рішення.
Крім того, суд звертає увагу, що в рішенні Європейського суду з прав людини від 16.05.2013 у справі "Гарнага проти України" (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.
Згідно з частинами 1-2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, з огляду на наведені обставин, враховуючи наявність письмових документів та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви.
Відповідно до вимог статті 139 КАС України, суд стягує з Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1409,60 грн. відповідно до квитанції №0.0.1029535887.1 від 07.05.2018.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (вул. Княжа, 80/18, м. Нікополь, 53221, РНОКПП - НОМЕР_1) до Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (вул. Патріотів України, 163, м. Нікополь, 53207, код ЄДРПОУ - 40247692) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати висновок від 25.11.2017, винесений Нікопольським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про внесення змін до актових записів на підставі заяви ОСОБА_1.
Зобов'язати Нікопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області внести зміни до актового запису про народження № 139 від 21.01.1986, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Нікополю Нікопольського міськрайонного управління юстиції змінивши у розділі відомості про матір у графі національність матері ОСОБА_2 з "українка" на "полька".
Стягнути з Нікопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1409,60 грн. відповідно до квитанції №0.0.1029535887.1 від 07.05.2018.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_4