11 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1026/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Ковельське ОУПФУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), інвалід війни 2 групи, пенсіонер та отримує пенсію по інвалідності згідно із статтею 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
В травні 2018 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням положень частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ.
Проте, відповідач відмовив у проведенні перерахунку та виплаті пенсії з тих мотивів, що частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачено призначення пенсії військовослужбовцям з їх грошового забезпечення, а також особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, тоді як позивач не відноситься до такої категорії осіб і підстави для перерахунку та призначення йому пенсії за частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ відсутні.
Позивач вважає таку відмову протиправною з огляду на те, що у період з 02.08.1986 по 02.09.1986 позивач приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, йому було визначено 70% втрати працездатності та встановлена ІІ група інвалідності із захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, є військовослужбовцем в розумінні статті 10 Закону № 796-ХІІ, тому з 01.10.2017 має право на призначення та виплату пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ. Крім того, законодавець не пов'язує право на отримання пенсії з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачається призначення та виплата пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в т. ч. військовозобов'язаним, а не виключно військовослужбовцям строкової служби, як помилково вважає відповідач.
Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.10.2017 відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, до виникнення обставин, з якими Закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а. с. 1).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 27.06.2018 № 5438/06-21 (а. с. 30-31) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачено призначення пенсії військовослужбовцям з їх грошового забезпечення, а також особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, тоді як позивач не відноситься до такої категорії осіб і підстави для перерахунку та призначення йому пенсії за частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ відсутні.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_1 з вкладкою до посвідчення за № НОМЕР_2 (а. с. 9), посвідченням інваліда ІІ групи серії НОМЕР_3 (а. с. 10), довідкою до акта огляду МСЕК АВ № 0058318 (а. с. 11).
Як вбачається із матеріалів пенсійної справи № 120870 (а. с. 39-67), позивач перебуває на обліку в Ковельському ОУПФУ, йому призначена пенсія по інвалідності як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 23.09.2005 (перераховану, як особі з інвалідністю ІІ групи з 19.11.2013), пенсія обчислена у розмірі фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ.
17.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи із норм статті 59 Закону № 796-ХІІ, починаючи з 01.10.2017, та виплачувати її в розмірі 5 мінімальних заробітних плат (а. с. 24-27).
Листом Турійського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Ковельського ОУПФУ від 21.05.2018 № 4207/02-23-22 позивача повідомлено, що частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачено призначення пенсії військовослужбовцям з їх грошового забезпечення, а також особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, тоді як позивач не відноситься до такої категорії осіб і підстави для перерахунку та призначення йому пенсії з 01.10.2017 за частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ відсутні (а. с. 28).
При вирішенні даного публічно-правового спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частин першої, третьої статті 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно із частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ (зі змінами, внесеними підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.10.2017 № 2148-VIII, які застосовуються з 01.01.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Отже, пенсія по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, передбаченому частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ (зі змінами, внесеними підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.10.2017 № 2148-VIII, які застосовуються з 01.01.2017), може бути призначена лише особам, які проходили дійсну строкову службу та брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, та внаслідок чого стали особами з інвалідністю.
Як вбачається із військового квитка НОМЕР_4 (а. с. 13-14), довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 22.09.2004 № 12246 (а. с. 15), довідки Турійського районного військового комісаріату від 17.10.2017 № 14 (а. с. 16), позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у Збройних Силах з 20.11.1980 по 26.10.1982, у 1986 році проходив навчальні збори у в/ч 61511 строком 32 дні, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 02.08.1986 по 02.09.1986. Крім того, у трудовій книжці колгоспника НОМЕР_5 містяться такі записи про членство позивача у колгоспах: запис № 1 від 30.04.1985 про прийняття в члени колгоспу імені Леніна Великобагачанського району Полтавської області та запис № 2 від 20.10.1987 про вибуття з членів вказаного колгоспу в зв'язку із зміною місця проживання (а. с. 52).
Таким чином, позивач у період з 02.08.1986 по 02.09.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження навчальних зборів у в/ч НОМЕР_6 , а не під час проходження дійсної строкової служби.
Відтак, відсутні правові підстави для призначення пенсії позивачу відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ, оскільки він не належить до категорії осіб, зазначених у вказаній частині статті 59 цього Закону, а його пенсійне забезпечення повинно здійснюватися відповідно до вимог статті 54 Закону № 796-ХІІ.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті позивачу з 01.01.2017 пенсії згідно із частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ відповідають вимогам законодавства, правові підстави для призначення пенсії позивачу відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ відсутні, у зв'язку із чим взаємопов'язані позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх