Справа №:755/10377/18
Провадження №: 2о/755/388/18
"13" липня 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участі секретаря Гноілек М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу № 755/10377/18 за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві про встановлення факту смерті,-
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою у якій просить встановити факт смерті її матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Донецьк.
Вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Донецьк у зв'язку із церебральним атеросклерозом померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Заявник вказує, що отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України на якій не можливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану.
Встановлення даного факту необхідно для проведення державної реєстрації смерті матері заявника та отримання свідоцтва про смерть.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 13.07.2018 року було відкрито провадження у справі та залучено до участі у справі у якості заінтересованої особи Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві (а.с. 16).
В судове засідання заявник та представник заінтересованої особи не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки представника заінтересованої особи суд повідомлено не було.
Від заявника ОСОБА_1 до суду надійшла заява в якій просить провести розгляд справи у її відсутності, в заяві вказала, що вимоги заяви підтримує та просить задовольнити.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Як убачається із свідоцтва про народження серії ЯЕ № 304902 та Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 10.07.2018 року, заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, являється донькою ОСОБА_2 (а.с. 10, 12).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як роз'яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Донецьк померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підтвердження чого надано копію лікарського свідоцтва про смерть № 30/4 від ІНФОРМАЦІЯ_4 видане Центром первинної медико-санітарної допомоги м. Донецька, з якого убачається, що причиною смерті став церебральний атеросклероз (а.с. 5).
За нормою ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної
реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Надане заявником лікарське свідоцтво про смерть видане закладом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч.2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
ОСОБА_1 подавала документи про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 до Дніпровського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві, проте у реєстрації було відмовлено листом від 10.07.2018 року за № 1475/16.6-73, оскільки надане заявником свідоцтво про смерть НОМЕР_2 від 10.04.2018 року видане Кіровським відділом запису актів громадянського стану м. Донецька, тобто на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому підстави для здійснення реєстрації смерті відсутні (а.с. 14).
Отже, з матеріалів справи убачається, що реєстрація смерті матері заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть матері на підставі вищезазначеного лікарського свідоцтва про смерть у заявника не має, так як воно не відповідає визначеній чинним законодавством формі для проведення державної реєстрації смерті.
Встановлення факту смерті заявнику необхідне для проведення реєстрації смерті її матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Донецьк, що є тимчасово окупованою територією України, та отримання свідоцтва про смерть.
З урахуванням зазначеного суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 315, 317, 318, 319, 354, 355, 430 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: с. Камінець, Холм-Жирківського району, Смоленської області, громадянка України, померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Донецьк у віці 92 роки, причина смерті - церебральний атеросклероз.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1, місце проживання: 02160, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1;
Заінтересована особа - Дніпровський районний у м. Києві Відділ державної реєстрації актів цивільного стану в особі Головного територіального управління юстиції у м. Києві, місце знаходження: м. Київ, бул. Верховної Ради, 8/20, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26088676.
Судове рішення складене 13 липня 2018 року.
Суддя