79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
10.07.2018р. Справа №914/451/18
Господарський суд Львівської області у складі судді Запотічняк О.Д. за участю секретаря судового засідання Думин В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Галицьке будівництво”, м Львів
про стягнення 31 568, 62 грн.
За участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 - представник;
від відповідача: ОСОБА_2 - представник.
Суть спору та обставини справи: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Галицьке будівництво” про стягнення заборгованості з орендної плати в розмірі 31 568,62 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач, порушуючи вимоги законодавства та договірні зобов'язання згідно Договору № З-484-15 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення, невчасно та не в повному обсязі вносив орендну плату. Згідно з довідкою про заборгованість від 20.02.2018 № 4-2302-401 станом на 12.02.2018 р. заборгованість відповідача становить 31 568,62 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Ухвалою від 14.03.2018 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив розгляд справи на 03.04.2018 року.
02.04.2018 р. відповідач подав клопотання (вх.№11659/18), в якому просив відкласти розгляд справи для надання можливості підготувати відзив на позовну заяву та надати докази в обґрунтування своєї позиції.
03.04.2018 року розгляд справи відкладено на 24.04.2018 р.
Представником відповідача 24.04.2018 р. через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву (вх.№14446/18), в якому щодо задоволення позовних вимог заперечив повністю, оскільки вважає, що вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на умовах договору та положеннях законодавства, яке регулює відносини оренди комунального майна. Зокрема зазначив, що позивачем при розрахунку заборгованості в односторонньому порядку, без погодження з відповідачем та внесення відповідних змін у договір, застосовано нову Методику розрахунку орендної плати, яка затверджена ухвалою Львівської міської ради від 01.12.2016 року №1273. Наголошує на тому, що умовами укладеного між сторонами договору передбачено можливість перегляду орендної плати виключно у випадку зміни розрахункових ставок розрахунку орендної плати, а не зміни формули та Методики розрахунку орендної плати. Стверджує, що до нарахування позивачем заборгованості з орендної плати призвела не зміна розрахункових ставок орендної плати, а застосування позивачем нової Методики розрахунку з іншою формулою розрахунку, складовими формули та іншими коефіцієнтами, що суперечить умовам договору та законодавству.
В судовому засіданні 24.04.2018 р. оголошено перерву до 07.05.2018 р.
07.05.2018 р. позивачем подано відповідь на відзив (вх.№15989/18), в якому зазначено, що згідно з Довідкою про заборгованість від 20.02.2018 №4-2302-401 орендна плата сплачувалась відповідачем невчасно та не в повному обсязі. Також зазначено, що рішення органів місцевого самоврядування є обов'язковими до виконання на відповідній території. А відповідно до п.3.2. Ухвали Львівської міської ради від 01.12.2016 №1273 «Про затвердження Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення» внесення змін до договорів на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення у частині розрахунку орендної плати згідно з Методикою розрахунку розміру орендної плати за оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності м. Львова, затвердженої цією ухвалою, не потребує підписання додаткових угод зі сторони орендаря та орендодавця, а застосовується управлінням комунальної власності в односторонньому порядку на підставі цієї ухвали з дати її прийняття.
Ухвалою суду від 07.05.2018 р. судом здійснено перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи №914/451/18 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 23.05.2018 р.
22.05.2018 р. представником відповідача через канцелярію суду подано письмові пояснення (вх.№18292/18), в яких, заперечуючи позов, зазначає, що жодних змін до договору оренди з часу його укладення сторонами не вносилось, в тому числі зміни щодо розміру орендної плати.
Ухвалою суду від 23.05.2018 р. закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні 13.06.2018 р. В судовому засіданні 13.06.2018 р. оголошено перерву до 10.07.2018 р.
В судове засідання 10.07.2018р. з'явилися представники сторін.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задоволити в повному обсязі з підстав наведених в позовній заяві, відповіді на відзив та матеріалах справи.
Представник відповідача в судовому засіданні 10.07.2018 р. щодо задоволення позовних вимог заперечив повністю з підстав, викладених у відзиві на позовні заяву та письмових поясненнях.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Частиною 2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, в тому числі, є договори та інші правочини.
Згідно частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
В силу статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Статтею 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.08.2015 між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Галицьке будівництво” (Орендар) було укладено договір № З-484-15 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення, відповідно до умов якого Орендодавець зобов'язується надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності площею 66,5 кв.м. підземного переходу (тротуар, газон, тощо) за адресою: м. Львів, вул. Любінська, 100 (п.2.1. Договору).
Пунктом 1 Договору визначено, що предметом цього Договору є надання Орендодавцем Орендареві права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення (надалі - Об'єкт) на умовах оренди на термін відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.07.2015 № 434 «Про облаштування торговельних майданчиків з тимчасовими торговельними павільйонами у підземних переходах на вул. Любінській, 100 та вул. Городоцькій (на ділянці між вул. Ряшівською та вул. ОСОБА_3)».
Відповідно до п. 7.1. Договору термін дії договору встановлюється: з 03.08.2015 року до 10.07.2020 року включно.
Згідно ч.1 ст.762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ч.1 ст.286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Частинами 1 та 3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Пунктом 2.2.2 договору визначено обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендодавцю вартість оренди окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торгівельного та іншого призначення.
Пунктами 3.1. та 3.2. Договору Сторонами встановлено, що обов'язок внесення орендної плати Орендарем виникає з часу укладення договору оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. Орендар сплачує Орендодавцеві плату за користування Об'єктом площею 66,50 кв. м. щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі (35,0*66,50*27*10*0,0084)/12*1,2=527,88 грн. за місяць, у тому числі ПДВ 87,98 грн.
Як стверджує позивач, орендна плата орендарем вносилась невчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість у розмірі 31 568,62 грн., на підтвердження якої позивач долучив до матеріалів справи Довідку про заборгованість від 20.02.2018 № 4-2302-401.
Відповідач, заперечуючи позов, зазначає, що нарахування позивачем заборгованості з орендної плати, яка є предметом даного спору, відбулося внаслідок застосування позивачем нової Методики розрахунку орендної плати, яка затверджена ухвалою Львівської міської ради від 01.12.2016 року №1273, тобто застосування іншої формули розрахунку, складових формули та інших коефіцієнтів, що суперечить умовам договору та законодавству.
Так, пунктом 3.3. Договору визначено, що ставка плати за користування об'єктом та розміри орендованої площі встановлюється сторонами при укладенні даного договору і не можуть бути нижчими від розрахункових ставок та розмірів площі, визначених у пункті 3.2 договору. Розрахункові ставки орендної плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік. У разі зміни розрахункових ставок та розмірів орендованої площі, внесення плати орендарем здійснюється у розмірі нових ставок з дати набрання ними чинності і Орендар зобов'язаний не пізніше 3-х днів з цієї дати підписати з Орендодавцем зміни до цього Договору. Відсутність або не підписання змін Орендарем не звільняє його від внесення плати у розмірі і за ставками згідно з цим пунктом, у тому числі за зміненими, як це встановлено цим абзацом. Орендна плата за використання підземного переходу на вул. Любінська, 100 площею 66,5 кв.м. встановлюється з дати укладення даного договору та до закінчення терміну його дії (п.3.4. Договору).
Ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 року № 2451 «Про затвердження Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення» (чинній на момент укладення Договору) було затверджено Методику розрахунку вартості окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власностi і розміру орендної плати за розміщення на них об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. П. 4 даної Методики передбачено, що річна орендна плата за орендований конструктивний елемент благоустрою комунальної власності будівель і споруд визначається за формулою: Опл=ВП Кзон Сор (2), де Вп - вартість орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності, що визначається за формулою: Вп=Вб (базова вартість одного квадратного метра конструктивного елемента благоустрою комунальної власності) S (площа орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності) Ві (індекс виду конструктивного елемента благоустрою комунальної власності); Кзон - зональний коефіцієнт; Сор - орендна ставка у відсотках до вартості орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності. Також в п.5 даної Методики встановлені значення коефіцієнтів Сор, Кзон.
Як встановлено судом, вказана формула розрахунку орендної плати та застосовані розрахункові ставки наведені у п. 3.2. Договору.
Ухвалою Львівської міської ради від 01.12.2016 року № 1273 «Про затвердження Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення» затверджено нову Методику розрахунку розміру орендної плати за оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності м. Львова. Відповідно до п. 4 даної ухвали - вважати ухвалу Львівської міської ради від 05.03.2009 року № 2451 «Про затвердження Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення» такою, що втратила чинність. Відповідно до п. 1 Методики, затвердженої ухвалою Львівської міської ради від 01.12.2016 р., розрахунок місячної орендної плати за орендований конструктивний елемент благоустрою комунальної власності проводиться за формулою: Опл = Вп*S*Кзон, де Опл -місячна орендна плата за орендований конструктивний елемент благоустрою комунальної власності; Вп - базова вартість 1 кв. м. орендованого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності, визначена для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення; S - площа орендованого конструктивного елемента благоустрою, яка надається в оренду згідно з дозвільним документом; К зон - зональний коефіцієнт.
Відповідач стверджує, що позивачем не було йому запропоновано внести зміни до Договору, зокрема в частині зміни розміру та способу розрахунку орендної плати у зв'язку з прийняттям нової Методики розрахунку орендної плати за новою формулою, з іншими складовими, які є відмінними ніж формула та складові, які були встановлені Методикою, яка затверджена, чинною на момент укладення Договору, ухвалою Львівської міської ради від 05.03.2009 року №2451 і визначена у п.3.2. Договору. Відповідно відповідач вважає, що орендна плата сплачувалась ним у розмірі встановленому п. 3.2. Договору в порядку та строки, які визначені умовами Договору.
Згідно ч.1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п.6.1. Договору всі зміни та доповнення до цього Договору мають однакову з ним юридичну силу, якщо вони оформлені письмово і підписані представниками сторін.
Позивачем суду не надано та в матеріалах справи відсутні докази укладення додаткових угод до Договору чи внесення змін до нього.
Твердження позивача про те, що відповідно до п.3.2. Ухвали Львівської міської ради від 01.12.2016 №1273 «Про затвердження Положення про оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення» внесення змін до договорів на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення у частині розрахунку орендної плати згідно з Методикою розрахунку розміру орендної плати за оренду окремих конструктивних елементів благоустрою комунальної власності м. Львова, затвердженої цією ухвалою, не потребує підписання додаткових угод зі сторони орендаря та орендодавця, а застосовується управлінням комунальної власності в односторонньому порядку на підставі цієї ухвали з дати її прийняття, спростовується наступним.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини третьої статті 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру орендної плати за користування майном.
Частинами 1,2 статті 188 Господарського кодексу України визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Відповідно до ч.4 статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.
Частинами 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Отже, аналіз наведених норм права та приписів частини другої статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» дає підстави для висновку, що до моменту внесення змін до договору оренди орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату в розмірі, передбаченому чинним договором оренди.
Орендна плата за оренду майна державної та комунальної власності є регульованою ціною і в разі законодавчої зміни її розміру чинним законодавством передбачено можливість внесення відповідних змін до умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
В п.3.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29 травня 2013 року № 12 «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна» роз'яснено, що судам у вирішенні відповідних спорів необхідно з'ясовувати, чи погоджувалися сторонами при укладенні договору оренди умови щодо перегляду орендної плати, в тому числі з підстави внесення змін до методики розрахунку орендної плати. Відповідний перегляд орендної плати є обґрунтованим, якщо господарський суд встановить факт погодження сторонами при укладенні договору оренди такої підстави перегляду орендної плати, як внесення змін до методики розрахунку орендної плати.
В п. 3.3. Договору сторони передбачили, що розрахункові ставки орендної плати щорічно на кожен наступний рік визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік. У разі зміни розрахункових ставок та розмірів орендованої площі, внесення плати орендарем здійснюється у розмірі нових ставок з дати набрання ними чинності і Орендар зобов'язаний не пізніше 3-х днів з цієї дати підписати з Орендодавцем зміни до цього Договору. Відсутність або не підписання змін Орендарем не звільняє його від внесення плати у розмірі і за ставками згідно з цим пунктом, у тому числі за зміненими, як це встановлено цим абзацом.
Отже, в Договорі сторонами передбачено можливість перегляду орендної плати виключно у випадку зміни розрахункових ставок чи розміру орендованої площі, а не зміни формули та Методики розрахунку орендної плати. Таким чином застосування позивачем при нарахування орендної плати нової Методики розрахунку з іншою формулою розрахунку, складовими формули та іншими коефіцієнтами суперечить умовам договору та законодавству.
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
1. В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Повне рішення складено 13.07.2018р.
Суддя Запотічняк О.Д.