Справа № 697/1286/18
Провадження № 1-кс/697/273/2018
Іменем України
12 липня 2018 року
Слідчий суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю: секретаря с/з ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні винесене у кримінальному провадженні № 1 2018 25 016 0000405 від 04.07.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України та погоджене з прокурором Канівського відділу Золотоніської місцевої прокуратури клопотання про надання дозволу на проведення виїзної перевірки,-
12.07.2018 року слідчий СВ Канівського ВП Золотоніського відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 звернувся до суду з вищевказаним клопотанням, яке мотивує тим, що 03 липня 2018 року, близько 19 годин 48 хвилин, по телефону «102» надійшло повідомлення від ОСОБА_4 про те, що невідомі особи займалися незаконною вирубкою лісу, а саме дерева дуба та вивозили дерево на автомобілі Газон НОМЕР_1 .
На місце події відразу виїхала слідчо-оперативна група Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУНП в Черкаській області. Приїхавши на місце події було встановлено, що 03 липня 2018 року, близько 20.00 годин, на автомобільній дорозі від с. Копіювата, Канівського району до с. Степанці, Канівського району, жителями ОТГ с. Степанці Канівського району Черкаської області, був зупинений автомобіль ГАЗ-53 днз НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_5 , який їхав разом із ОСОБА_6 і перевозили 79 колод дерева дуба із лісопосадки, яка знаходиться в адміністративних межах ОТГ с. Степанці Канівського району Черкаської області. В лісопосадці виявлено зрізи (пеньки) дерева дуба.
В ході огляду місця події 03.07.2018 було вилучено автомобіль ГАЗ-53 днз НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 на автомобіль ГАЗ-53 днз НОМЕР_1 1990 року випуску зареєстрованого на ОСОБА_7 , дата реєстрації 09.08.2012) та 79 колод дерева дуба і виявлено зрізи (пеньки) дерева дуба в лісопосадці, яка знаходиться в адміністративних межах ОТГ с. Степанці Канівського району Черкаської області.
04 липня 2018 року за фактом незаконної вирубки лісу розпочато досудове розслідування за № 12018250160000405 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України.
З метою притягнення винних до відповідальності та встановленню суми нанесених збитків потрібно задіяти спеціалістів з Державної екологічної інспекції у Черкаській області з метою обрахування розмірів шкоди (збитків), завданих внаслідок незаконної порубки дерев, проведений згідно постанови КМ України від 23.07.2008 року № 665. Так, як державна екологічна інспекції у Черкаській області являється спеціально уповноваженим державним контролюючим органом, тому потрібно провести перевірку з за діянням відповідного органу.
Слідчий та прокурор в судове засідання не з'явилися, в матеріалах справи мається клопотання про розгляд клопотання за їх відсутності.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався без фіксації процесу технічними засобами.
Перевіривши клопотання, дослідивши надані докази, слідчий суддя приходить до висновку про можливість задоволення клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки виходячи з наступного.
Доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені Держекоінспекцією у Черкаській області за результатом проведення позапланової виїзної перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.
Згідно з ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відповідно до ч.1 ст.94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до ст. 58 Лісового кодексу України, рішення про вирубування дерев і чагарників приймається за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
З матеріалів клопотання вбачається, що було здійснено порубку дерев дуба в адміністративних межах ОТГ с.Степанці, Канівського району Черкаської області, чим може бути завдано значної шкоди державі та може свідчити про наявність ознак складу злочину, передбаченого ст. 246 КК України.
Для всебічного, повного, об'єктивного розслідування даного кримінального провадження, встановлення суми матеріального збитку, а також з метою встановлення фактів самовільної вирубки лісу, в ході досудового розслідування виникає необхідність у проведенні перевірки додержання вимог лісового законодавства.
У відповідності до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст.16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про використання та охорону земель покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 року, є вказана інспекція (далі Держекоінспекція України).
Згідно п. 1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п.п. «б», п.п. 2 п. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.
Відповідно до п.п. 5, 12 п. 6 Положення Держекоінспекція в межах своїх повноважень має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Територіальним органом Держекоінспекції України є Державна екологічна інспекція у Черкаській області.
Водночас, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціямита іншими контролюючими органами» від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Таким чином слідчий суддя вважає, що слідчим СВ Канівського ВП ОСОБА_3 доведена необхідність проведення позапланової виїзної перевірки за фактом здійснення порубки дерев дуба, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України, що неможливо встановити без залучення відповідних спеціалістів для перевірки дотримання вимог чинного лісового законодавства, що є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження.
Керуючись ст.ст. 9, 93, 110, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СВ Канівського ВП Золотоніського відділу поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення виїзної перевірки - задовольнити.
Надати дозвіл у кримінальному провадженні № 12018250160000405 від 04.07.2018 на проведення працівниками Державної екологічної інспекції в Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Вернигора, 17) позапланової виїзної перевірки за фактом незаконної порубки дерев на території с. Степанці Канівського району Черкаської області.
Проведення перевірки доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції в Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Вернигора, 17, начальнику - ОСОБА_8 ).
Розрахунок розміру шкоди (збитків) направити до слідчого відділення Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУНП в Черкаській області для долучення до матеріалів кримінального провадження.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Канівського
міськрайонного суду /підпис/ ОСОБА_1
З оригіналом згідно: оригінал зберігається при матеріалах справи № 697/1286/18
Слідчий суддя Канівського
міськрайонного суду ОСОБА_1