Єдиний унікальний номер судової справи: 766/6101/18
Номер провадження № 33/791/267/18
06 липня 2018 року м. Херсон
Суддя Апеляційного суду Херсонської області Бугрик В.В., розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 23 травня 2018 року у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо нього,
Цією постановою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 10200 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 вказує на незаконність постанови, вважаючи, що суд при її винесенні неповно та однобічно дослідив обставини, які мають істотне значення для вирішення справи. Просить скасувати постанову судді у зв'язку з відсутністю складу адміністративного злочину.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши у судовому засіданні ОСОБА_2 вважаю, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Згідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Апеляційним судом встановлено, що відносно ОСОБА_1 складено адміністративний протокол, згідно якого він 31 березня 2018 року близько 13:35 години в м. Херсоні по вул. І. Куліка, керував транспортним засобом «ZAZ-DAEWOO» р.н. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 а ПДР України, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п. 27 Постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» - судам слід враховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
В апеляційному суді ОСОБА_1 пояснив, що працівниками поліції був порушений порядок проведення виявлення у водіїв транспортного засобу ознак алкогольного сп'яніння, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення складеного стосовно нього не зазначено жодної ознаки такого сп'яніння, та які дають підстави вважати, що останній перебував в такому стані. Після проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою Drager «Alcotest 6810» ОСОБА_1 повідомив інспектору про те, що він категорично не погоджується з результатами огляду.
Враховуючи вимоги ст. 266 КУпАП, в разі незгоди з результатами огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, інспектор мав одразу направити ОСОБА_1 до закладу охорони здоров'я для проведення огляду на стан сп'яніння, однак, представник поліції цього не зробив.
Згідно до п. 7 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП. Положеннями ч. 5 ст. 266 КУпАП визначено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З метою повного та всебічного розгляду справи до апеляційного суду викликались для допиту у якості свідків інспектора поліції ОСОБА_3, який складав відносно ОСОБА_1, протокол про адміністративне правопорушення, та свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5 Проте, зазначені свідки до апеляційного суду не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Таким чином, зважаючи на те, що ОСОБА_1 зазначив свою незгоду із результатами технічного приладу, а матеріали справи не містять жодних доказів того, що працівники поліції пропонували йому проїхати до медичного закладу для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, апеляційний суд приходить до висновку, що проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 здійснено з порушенням вимог законодавства, що в свою чергу свідчить про те, що результати такого огляду є недійсними, а тому протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 не може вважатись доказом його винуватості у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Апеляційний суд наголошує, що наявний в матеріалах справи носій з записом нагрудного відеореєстратора патрульного поліцейського, підтверджує факт того, що поліцейськими не було запропоновано ОСОБА_1 проїхати до медичного закладу для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. Також наявна в матеріалах справи фотокопія довідки № 56 КУ «Обласний наркологічний диспансер» ХОР від 31.03.2018 року встановлює, що у ОСОБА_1 ознаків сп'яніння не виявлено.
Таким чином апелянтом надано докази, які свідчать про безпідставність притягнення ОСОБА_1 оскаржуваною постановою до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Викладені вище обставини суд першої інстанції не з'ясував, чим допустив неповноту та однобічність розгляду справи.
Таким чином апеляційний суд приходить до висновку, що вищевикладені порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також неповнота і однобічність розгляду справи є безумовною підставою для скасування оскаржуваної постанови.
Разом з тим, згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП, тобто трьох місяців з дня вчинення особою правопорушення.
Враховуючи, що на час надходження справи до апеляційного суду закінчились строки накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, провадження у справі слід закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Керуючись ст. 294 КУпАП,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково. Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 23 травня 2018 року у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо нього скасувати,провадження по справі закрити на підставі ст. 38 КУпАП, у зв'язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя апеляційного суду
Херсонської області ОСОБА_6