73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"13" червня 2006 р. Справа № 16/164-АП-06
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Горголь О.М. , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Херсон
до Приватного сільськогосподарського підприємства "Тендра", с.Збур'ївка Голопристанського району Херсонської області
за участю представників сторін:
від позивача: Саплєва О.В., довіреність №01-12/5 від 10.01.06
від відповідача: Курохтін О.В. паспорт МО 441291 виданий Комсомольським РВ УМВС України в Херсонській області 10 грудня 19997р.- голова ліквідаційної комісії (рішення про ліквідацію підприємства б/н від 29.09.05
про стягнення 2636 грн. 36 коп.
Херсонське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів (позивач) звернувся до суду з позовом про стягнення з приватного сільськогосподарського підприємства "Тендра" (відповідач) штрафних санкцій в сумі 2636 грн.36 коп. за незабезпечення нормативу працевлаштування інвалідів.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальних сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами. Статтею 8 даного Закону визначено, що державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральними органами виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування.
Представники республіканських організацій інвалідів є членами колегій центрального органу виконавчої влади з питань праці та соціальної політики та Міністерства охорони здоров'я України.
Згідно ст.12 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" громадські організації інвалідів створюються з метою здійснення заходів по соціальному захисту, соціально-трудовій і методичній реабілітації інвалідів та залученню їх до суспільно-корисної діяльності.
Відповідно до ст.19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.91 для підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної кількості працюючих, а якщо працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Ст.18 вищезазначеного Закону встановлено коло суб”єктів, що здійснюють працевлаштування інвалідів. Так, працевлаштування інвалідів здійснюється центральними органами виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Згідно з наданою державною статистичною звітністю, затвердженою наказом Мінпраці України від 29.12.2004 №338 (форма №10-ПІ "Звіт про зайнятість працівників та працевлаштування інвалідів за 2005р.") встановлений Законом норматив відповідачем в 2005р. не виконано - при нормативі працевлаштування "1 особи" фактично на підприємстві інваліди не працювали.
Пунктом 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995р. №314 визначено, що підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином обов'язок зазначених органів щодо працевлаштування інвалідів виникає лише після надання підприємствами відповідної інформації про наявні робочі місця для інвалідів.
Згідно з інформацією Голопристанського районного центру зайнятості підприємство звіти за формою №3-ПН (про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) не надавали, інваліди на дане підприємство не направлялись.
У зв'язку з невиконанням встановленого ст.19 закону нормативу, в силу дії ст.20 зазначеного закону, п.п.3,4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого Постановою КМУ від 28 грудня 2001р. №1767, відповідач був зобов'язаний не пізніше 15 квітня 2006 р. самостійно сплатити в дохід Державного бюджету на рахунок Державного казначейства штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом і складає 2636 грн. 36 коп. (відповідно до розрахунку штрафних санкцій).
З метою досудового врегулювання спору відділення Фонду надіслало на адресу Відповідача лист попередження про необхідність сплати визначених Законом штрафних санкцій.
Відповідач в судове засідання не надав доказів добровільної сплати штрафних санкцій.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та підлягають задоволенню в повному обсязі. Судові витрати суд покладає на відповідача.
Керуючись ст.94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1.Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Тендра" (с.Збур'ївка, Голопристанського району, Херсонської області, вул.Леніна,74, р/р 26001302750842 в ХФ ЦВ ПІБ м.Херсон, МФО 352286, код 30507549):
а) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м.Херсон, пров.40 років Жовтня, 5-а, банківські реквізити: Одержувач: ВДК по м.Херсону, код 24104230, банк УДК по Херсонській області, МФО 852010, р/р 31212230600002, 50070000, 01 платежі до Фонду соціального захисту інвалідів, код 14125171) заборгованість по сплаті штрафних санкцій в сумі 2636 грн. 36 коп.. виконавчий лист видати стягувачу.
б) на користь Держави до держбюджету 26 грн. 36 коп. держмита (одержувач код 24104230 банк управління Держказначейства в Херсонській області МФО 852010 р/р 31112095600002, код бюджету 22090200, символ звітності 095), виконавчий лист надіслати до Державної податкової інспекції за місцезнаходженням відповідача.
в) на користь ДП “Судовий інформаційний центр” м. Київ вул. Дарвіна, 6( рр 26002014180001 в Львівській філії ВАТ “Банк Універсальний” м. Львів, МФО 325707, код ОКПО 30045370) 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення, виконавчий лист видати стягувачу.
3. Виконавчі листи видати після набрання постановою законної сили.
Постанова господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Про апеляційне оскарження рішення суду (постанови) першої інстанції спочатку подається заява. Обгрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.М. Немченко