12 липня 2018 р. м. ХерсонСправа № 821/1870/16
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження заяву дочірнього підприємства "Торговий дім "Херсон" товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Спельта" про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 821/1870/16 за його позовом до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про стягнення пені та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Ухвалою суду від 15 травня 2018 року було змінено спосіб і порядок виконання постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 8 червня 2017 року, зобов'язано Херсонську ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в порядку, передбаченому ст. 200 Податкового кодексу України, заяву про повернення дочірньому підприємству "Торговий дім "Херсон" товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Спельта" (далі - ДП "Торговий дім "Херсон", підприємство) сум бюджетного відшкодування та необхідні дані щодо відшкодування ДП "Торговий дім "Херсон" з бюджету податку на додану вартість в розмірі 1742917,30 грн., що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України за липень, листопад, грудень 2009 року, березень, квітень, червень-серпень 2010 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала суду набрала законної сили з моменту її підписання суддею.
21 травня 2018 року за вказаною ухвалою виданий виконавчий лист № 267.
Ухвалою суду від 25 травня 2018 року здійснено заміну сторони у вказаному виконавчому листі, а саме: боржника - Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області на Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - управління ДФС).
11 липня 2018 року до суду надійшла заява ДП "Торговий дім "Херсон" про встановлення судового контролю за виконанням ухвали суду від 15 травня 2018 року, мотивована тим, що 4 липня 2018 року підприємство отримало лист управління ДФС, яким останнє безпідставно відмовило у виконанні вимог ухвали суду, яка набрала законної сили 15.05.2018, посилаючись на подання апеляційної скарги на цю ухвалу. Проте, згідно з інформацією на веб-сайтах Херсонського окружного адміністративного суду, Одеського апеляційного адміністративного суду та Єдиного державного реєстру судових рішень Херсонська ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, а не ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі подала апеляційну скаргу на ухвалу Херсонського окружного адміністративного суду від 25.05.2018 у справі № 821/1870/16, а не на ухвалу від 15.05.2018.
ДП "Торговий дім "Херсон" вважає, що управління ДФС ухиляється від виконання вимог ухвали, яка набрала законної сили, та в майбутньому також буде ухилятись. Окрім того, невиконання вимог ухвали суду від 15.05.2018 року призводить до нарахування пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ, що в свою чергу призводить втрат бюджету України. Тому просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Перевіривши обґрунтованість заяви ДП "Торговий дім "Херсон", суд дійшов висновку про її задоволення.
За приписами ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судом встановлено, що відмовляючи у виконанні ухвали суду від 15.05.2018 управління ДФС посилається на її оскарження до Одеського апеляційного адміністративного суду та на наявність у ДП "Торговий дім "Херсон" станом на 01.06.2018 податкового боргу (лист управління ДФС від 26.06.2018 № 1078/арб/2122-12-02-13).
Разом з тим в автоматизованій системі документообігу Херсонського окружного адміністративного суду відсутня інформація про оскарження ухвали суду від 15 травня 2018 року.
Але, незважаючи на те, чи оскаржена зазначена ухвала до апеляційного суду чи ні, це не звільняє управління ДФС від обов'язку виконати цю ухвалу, оскільки вона є судовим рішенням, що набрало законної сили.
Що стосується наявності у ДП "Торговий дім "Херсон" податкового боргу, то Податковим кодексом України визначені заходи, які повинен вживати контролюючий орган для погашення цього боргу. Невиконання судового рішення до таких заходів не належить.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд вважає, що видача виконавчого листа та відкриття виконавчого провадження не є обставинами, що виключають застосування такої форми контролю за виконанням судового рішення як зобов'язання подати звіт про його виконання. Така форма контролю може бути застосована на будь-якій стадії виконання судового рішення.
Враховуючи, що управління ДФС ухиляється від виконання судового рішення, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ДП "Торговий дім "Херсон" та встановити судовий контроль за його виконанням.
Керуючись ст. 241, 248, 370, 382 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву дочірнього підприємства "Торговий дім "Херсон" товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Спельта" задовольнити.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до Херсонського окружного адміністративного суду звіт про виконання ухвали Херсонського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № 821/1870/16 про зміну способу і порядку виконання постанови суду від 8 червня 2017 року.
Роз'яснити відповідачу, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення, при цьому відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Суддя Попов В.Ф.