11 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/1797/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Овруцької міської ради до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Овруцька міська рада звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення. В обґрунтування позову позивач зазначає, що 22.01.2018 Овруцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було винесено рішення №5 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким було застосовано до Великочернігівської сільської ради штраф у сумі 2033,86 грн. та нараховано пеню у сумі 54071,74 грн. Відповідно Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" Великочернігівську сільську раду було припинено шляхом приєднання до Овруцької міської ради. 23.03.2018 в.о. старости Великочернігівського старостинського округу направив до Овруцької міської ради оскаржуване рішення. Позивач вказує, що відповідач не мав правових підстав для винесення спірного рішення, оскільки воно винесено на підставі п.2 ч.9 ст.106 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а вказана норма втратила чинність на підставі Закону №2464-VI від 08.07.2010. Крім того, позивач вказує, що у відповідача відсутні підстави для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, оскільки ч.15 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає лише що строк давності не застосовується щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів, проте не щодо прийняття рішення про їх застосування.
Представник позивача направив на адресу клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представником відповідача направлено на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. За змістом клопотання відповідач посилався на пропущення позивачем строку звернення до суду, оскільки спірне рішення винесено 22.01.2018, отримано Великочернігівською сільською радою 27.01.2018, а до позивача направлено лише 23.03.2018. Також відповідач у поданому клопотанні просив відмовити у задоволенні позову.
Що стосується посилання відповідача на пропуск строку звернення, то суд вважає клопотання у цій частині не обґрунтованим та безпідставним, оскільки відповідачем не заперечується, що фактично позивачем оскаржуване рішення отримано лише 23.03.2018, а з позов направлено до суду 02.04.2018, тобто у десятиденний строк з моменту його отримання встановлений для оскарження у рішенні.
У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що 22.01.2018 Овруцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було винесено рішення №5 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким було застосовано до Великочернігівської сільської ради за період з 22.11.2010 по 27.12.2017 штраф у сумі 2033,86 грн. та нараховано пеню у сумі 54071,74 грн.
Відповідно Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" Великочернігівську сільську раду, на підставі рішення Овруцької міської ради від 09.11.2018 №23 було припинено шляхом приєднання до Овруцької міської ради.
Запис про припинення Великочернігівської сільської ради було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осбі-підприємців та громадських формувань 13.02.2018 за №12951120011000267.
Відповідно до ч.4 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у п.п.1, 10, 15 ст.11 цього Закону.
Згідно з ч.6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у п.п.1, 2, 4 ст.14 цього Закону, - календарний місяць.
Відповідно до п.9.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.
Згідно п.9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Пунктом 9.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України визначено, що суми штрафів, передбачених п.п. 9.3 та п.п. 9.4 цієї Інструкції, підлягають сплаті страхувальником чи банком, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення, або можуть бути оскаржені у цей самий строк до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.
Відповідно до п.10.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" наведена вище норма скасована.
Водночас, абз.5 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 п.7 Прикінцевих та Перехідних положень передбачено, за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування збережено повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.
Вказана норма передбачає вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
Аналіз наведених норма права дає підстави для висновку, що після набрання чинності Законом №2464 за органами УПФУ збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій за несплату заборгованості по страхових внесках, яка виникла до 01.01.2011.
Таким чином, оскільки позивачем було порушено строки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2010-2017 роки, то, відповідно, відповідачем правомірно прийнято рішення від 22.01.2018 №5 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 12.05.2015 у справі №21-370а15.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність свого рішення, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову Овруцької міської ради ( вул. Тараса Шевченка,43 м. Овруч, 11101, код ЄДРПОУ 04053370) до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( вул.Гетьмана Виговського,12 м.Овруч, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя М.С. Токарева