ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
11 липня 2018 року м. Київ №826/12140/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув- ши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністра-тивну справу за позовом ОСОБА_1 (09100, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Київської обласної державної адміністрації (01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1, код ЄДРПОУ 00022533) (далі - КОДА), Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (03065, м. Київ, проспект Космонавта Комарова, буд. 7, код ЄДРПОУ 03193459) (далі - Департамент) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,
У вересні 2017р. позивач звернулася до суду з позовом до КОДА, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову у видачі посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;
- зобов'язати визначити позивачу статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катаст-рофи категорії 1.
Позов обґрунтовано тим, що всупереч ст.ст. 12, 14 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобиль- ської катастрофи" відповідачем неправомірно, на думку позивача, відмовлено їй в отрима- нні статусу і відповідного посвідчення особі, яка відноситься до 1 категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідач відзив чи заперечення на позов не надав, явку свого представника до судо-вого засідання не забезпечив.
Під час розгляду справи представники позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтри-мали позов з наведених у позовній заяві підстав.
Ухвалою суду від 08.02.2018 замінено первісного відповідача - КОДА на належного - Департамент у частині позову про визнання протиправною відмови.
До суду надійшли письмові пояснення від представника Департаменту ОСОБА_5 Водночас доказів направлення цих пояснень іншим учасникам справи не надано, тому суд не бере їх до уваги.
До судового засідання 01.03.2018 сторони явку своїх представників не забезпечили. Представник позивача ОСОБА_4 у розписці про повідомлення про дату, час і місце су-дового засідання від 08.02.2018 (а.с. 30) заявила про розгляд справи без її участі. Представ-ник Департаменту ОСОБА_5 у поясненнях заявив про розгляд справи без його участі.
Суд продовжив розгляд справи у порядку письмового провадження. Інших заяв по суті справи, клопотань з процесуальних питань до суду не надходило.
Заслухавши представників позивача, дослідивши наявні у справі письмові матеріали, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06.04.2017 у справі №357/2664/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/65956464):
- визнано протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцер-ківської міської ради Київської області у прийнятті документів ОСОБА_1 для встанов-лення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;
- зобов'язано Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи ОСОБА_1 для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;
- зобов'язано виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області прий-няти документи та внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київсь-кої облдержадміністрації для вирішення питання про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;
- зобов'язано Департамент соціального захисту населення Київської облдержадмініс-трації розглянути вказане подання про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраж-далої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.
На виконання постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06.04.2017 №357/2664/17Департаментом розглянуто подання виконавчого комітету Білоцер-ківської міської ради щодо видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Листом Департаменту від 06.09.2017 №05-50-2202, копія якого міститься у справі (а.с. 7), директор Департаменту ОСОБА_6 повідомив про відсутність підстав для видачі позива-чу посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Відповідь обґрунтована тим, що у зв'язку із прийняттям Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодав- чих актів України" виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим терито- рії, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Позивач не проживає, не працює і не навчається у зоні посиленого радіоекологічного контролю, не відноситься до потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, а посвідчення категорії 4, фактично, втратило чинність.
Спірні правовідносини виникли у сфері соціального статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і стосуються визначення позивачу статусу особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, та видачі відповідного посвідчення.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорно- бильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (далі - Порядок).
Згідно з п. 2 ст. 9 Закону №796 особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 11 Закону №796 передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Частиною 1 ст. 14 Закону №796 визначено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:
- інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та по- терпілих від Чорнобильської катастрофи (ст.ст. 10, 11 і ч. 3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобиль- ської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1 (п. 1).
- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чоти- рьох років, - категорія 4 (п. 4).
Частиною 1 ст. 12 Закону №796 причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою виз- нається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорно- бильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спе- ціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутріш- ніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Згідно з абз. 9 п. 10 Порядку посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катас- трофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до абз. 19 п. 10 Порядку рішення про видачу або відмову у видачі посвід- чення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Наявна у справі копія посвідчення громадянки, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 Серія НОМЕР_2 від 04.02.1994 (а.с. 10), підтверджує статус позивача і належність її до вказаної категорії осіб, які постраж-дали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Наявні у справі копії довідки МСЕК серії НОМЕР_3 від 18.04.2016 і експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 06.04.2016 №7967 (а.с. 11, 12) підтверджують встановлення позивачу з 13.04.2016 2-ї групи інвалідності довічно, захворювання пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, враховуючи належність позивача до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та встановлення їй 2-ї групи інвалідності у зв'язку із захворюванням пов'язаним з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується належними доказами, та відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 12 Закону №796 і абз. 9 п. 10 Порядку, суд дійшов висновку про виникнення передбачених у п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №796 підстав для віднесення позивача до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорно- бильської катастрофи, та отримання посвідчення відповідного зразка.
Всупереч наведеним вище положенням Закону №796 і Порядку та поданим позивачем документам, необхідним для видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала від Чорно- бильської катастрофи (категорія 1), Департаментом неправомірне відмовлено у видачі пози-вачу відповідного посвідчення, чим порушено право позивача на визнання за нею відповід-ного статусу і пов'язаного з ним соціального захисту.
Наведене у листі від 06.09.2017 обґрунтування відмови, а саме внесені Законом Украї-ни від 28.12.2014 №76-VIII зміни (виключення зони посиленого радіоекологічного контролю з переліку територій радіоактивного забруднення), суд вважає необґрунтованими і відхиляє, оскільки жодних змін у правовому регулюванні статусу осіб, постраждалих від Чорнобиль-ської катастрофи не відбулося; посвідчення позивача (категорія 4) є діючим і в законодавстві відсутні норми, які б передбачали визнання таких посвідчень недійсними (анульованими) та (або) їх вилучення; встановлення позивачу інвалідності внаслідок впливу аварії на Чорноби-льській АЕС.
Таким чином, доводи позивача і надані нею докази, які не були спростовані відповіда- чами, відповідають вимогам законодавства і підтверджують на наявність законних підстав для визначення їй відповідного статусу і отримання посвідчення.
Як вбачається із встановлених судом обставин, КОДА не здійснювала розгляд по-дання виконавчого комітету Білоцерківської міської ради щодо видачі позивачу посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, а також не приймала відмови у видачі їй відповідного посвідчення, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави для висновку про порушення цим відповідачем прав позивача.
Вказані дії здійснював Департамент, у зв'язку з чим судом здійснено заміну відпові-дача на Департамент, а відтак підлягає задоволенню вимога про визнання протиправною відмови Департаменту у видачі позивачу посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорно-бильської катастрофи категорії 1.
Розглядаючи вимогу про зобов'язання КОДА визначити позивачу відповідний статус, суд виходить з того, що процедури надання (встановлення) особі відповідного статусу Законом №796 і Порядком не передбачено, оскільки належність громадян до осіб, які постра-ждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено Законом №796. Відповідно до абз. 19 п. 10 Порядку уповноваженим органом приймаються рішення з питань видачі або відмови у видачі посвідчення. Тобто, приймаючи рішення про видачу посвідчення, уповноважений орган, тим самим, підтверджує належність громадянина до відповідної категорії осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, заявлена позивачем вимога про зобов'язання КОДА визначити позивачу статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії не підлягає задово-ленню з огляду на її нормативну необґрунтованість і невідповідність вимогам Закону №796 і Порядку. Належним способом захисту порушеного права, у такому разі, є вимога про зобо- в'язання КОДА видати посвідчення відповідного зразка.
Встановивши у цій справі належність позивача до осіб, постраждалих від Чорнобиль- ської катастрофи 1 категорії, і наявність законних підстав для видачі їй посвідчення відповід- ного зразка, а також порушення прав позивача у зв'язку з неправомірною відмовою у видачі посвідчення, зважаючи на відсутність інших законних підстав для невидачі позивачу такого посвідчення та з метою повного і ефективного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача видати позивачу посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Вирішуючи питання про зобов'язання відповідача видати позивачу посвідчення відпо- відної категорії, суд згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України та з метою ефективного захисту прав позивача дійшов висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог. При цьому невірно обраний позивачем спосіб захисту порушеного права у вигляді зобов'язання визна-чити їй відповідний статус не є підставою для відмови у позові.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає про те, що адміністративний позов є частково обґрунтованим і підлягає частковому задоволенню. Позивач звільнена від сплати судового збору, тому підстав для стягнення судового збору з відповідачів не має.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 140, 241-246, 250, пп. 10 п. 1 КАС України, суд
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 (09100, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).
2. Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Київ-ської обласної державної адміністрації (03065, м. Київ, проспект Космонавта Комарова, буд. 7, код ЄДРПОУ 03193459) у видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, постраж-далої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
3. Зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію (01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1, код ЄДРПОУ 00022533) видати ОСОБА_1 посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
4. Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову в іншій частині.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293, 295-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня підписання рішення.
Суддя Д.А. Костенко