Постанова від 10.07.2018 по справі 805/4399/17-а

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2018 року справа №805/4399/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідача: Казначеєва Е.Г., суддів: Арабей Т.Г., Геращенко І.В., секретаря судового засідання Тішевського В.В., за участю представника відповідача Колеснікової О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 р. у справі № 805/4399/17-а (головуючий І інстанції Загацька Т.В.) за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі Маріупольського регіонального виробничого управління комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП "Компанія "Вода Донбасу" (далі - позивач, КП "Компанія "Вода Донбасу") звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, в якому з урахуванням уточнення просило: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0039161221 від 11.09.2017 року на суму 15737,06 грн., №0039181221 від 11.09.2017 року на суму 1199,83 грн., №0039151203 від 11.09.2017 року на суму 19767,97 грн., №0039051203 від 11.09.2017 року на суму 54673,33 грн. (а.с.4-6, 178-180).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року задоволено позовні вимоги, а саме: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб №0039051203 від 11.09.2017 року на суму 54637,33 гривень; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб №0039151203 від 11.09.2017 року на суму 19767,97 гривень; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб №0039161221 від 11.09.2017 року на суму 15737,06 гривень; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб №0039181221 від 11.09.2017 року на суму 1199,83 гривень; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП "Компанія "Вода Донбасу" судові витрати в розмірі 6400 грн. 00 коп. (а.с.211-216).

Відповідач, не погодившись з таким рішенням, подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Головним управління ДФС у Донецькій області було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання із земельного податку за січень-грудень 2016 року та січень-травень 2017 року. За результатами перевірки встановлено порушення вимог п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, а саме, позивачем допущено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку із затримкою до 30 календарних днів включно, та не більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошових зобов'язання. Як наслідок відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення. Платник податків має право не подавати уточнюючий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом такого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені. Уточнюючий розрахунок позивачем не подавався. Також, апелянт зазначає, що суд помилково дійшов до висновку, що камеральна перевірка проведена всупереч п. 76.3 ст. 76 ПК України з порушенням строку проведення перевірки - 30 днів, оскільки перевірка стосувалась своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання із земельного податку за січень-грудень 2016 року та січень-травень 2017 року та була проведена у відповідності до положень пп.75.1.1 п.75.1 ст.75. ст.. 76, ст..102 ПК України. Враховуючи вищевикладене, апелянт вважає, що діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України (а.с.218-219).

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.

Представник позивача у судове засідання не з'явися, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що дає суду право провести апеляційний перегляд справи у його відсутність.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є юридичною, зареєстроване місцезнаходження: вул. К.Лібкнехта, б.177а, м. Маріуполь, Донецька область.

30.03.1999 року Маріупольському районному управлінню державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню "Укрпромводчормет" відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ДН № 009790, виданого Маріупольською міською радою народних депутатів Донецької області, надано в постійне користування 0,3893 га землі для обслуговування контори-лабораторії по вул.К.Лібкнехна, 117 А (рішення виконкому Маріупольської міської ради народних депутатів від 18.06.1997 року №166/1) (а.с. 52-53).

05.04.1999 року Маріупольському районному управлінню державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню "Укрпромводчормет", відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ДН №009793, виданого Маріупольською міською радою народних депутатів Донецької області, надано в постійне користування 5,9938 га землі для обслуговування насосної станції ІІІ-го підйому "Новосьоловка" (рішення Виконкому Маріупольської міської ради народних депутатів від 18.06.1997 року №166/1) (а.с. 54-55).

Позивачем була подана засобами електронного зв'язку звітна податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік №9022142806 (а.с. 196-200). 22 лютого 2016 року о 17:26 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 195).

Позивачем була подана засобами електронного зв'язку звітна податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік №9022142795 (а.с. 190-194). 23 лютого 2016 року о 05:58 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 189).

Позивачем була подана засобами електронного зв'язку звітна податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік №9025707288 (а.с. 201-205). 29 лютого 2017 року о 15:36 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 201).

Позивачем була подана засобами електронного зв'язку звітна податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік №9016790688 (а.с. 63-67). 13 лютого 2017 року о 13:18 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 62).

Позивачем була подана засобами електронного зв'язку звітна нова податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік № 9020184868 (а.с. 57-61). 15 лютого 2017 року о 13:04 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 56).

Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за липень-грудень 2016 року, січень-травень 2017 року комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу", задекларованих у податкових деклараціях з плати за землю юридичних осіб (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9022142806 від 22.02.2016 року та № 9016790688 від 13.02.2017 року, за результатами якої складений акт від 21.08.2017 року №213/05-99-12-04/05-582/35397832 (а.с. 16-18).

Висновки перевірки полягають у порушені позивачем своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання за серпень-грудень 2016 року, січень, лютий 2017 року земельного податку з юридичних осіб. Платником податків порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку, а саме:

1) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2016 рік №9022142806 від 22.02.2016 року: у розмірі 5128,85 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.12.2016 року з граничним терміном сплати до 30.08.2016 року, згідно з платіжним дорученням №9303 від 29.12.2017 року, з затримкою 121 календарних днів; у розмірі 5132,10 грн. сплачено грошове зобов'язання 27.01.2017 року з граничним терміном сплати до 30.09.2016 року, згідно з платіжним дорученням №9544 від 27.01.2017 року, з затримкою 119 календарних днів; у розмірі 793,90 грн. сплачено грошове зобов'язання 26.01.2017 року з граничним терміном сплати до 30.10.2016 року, згідно з платіжним дорученням №9544 від 27.01.2017 року, з затримкою 89 календарних днів; у розмірі 4338,25 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.10.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9808 від 28.02.2017 року, з затримкою 121 календарних днів; у розмірі 5132,10 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.11.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9808 від 28.02.2017 року, з затримкою 90 календарних днів; у розмірі 5132,10 грн. сплачено грошове зобов'язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.12.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10060 від 30.03.2017 року, з затримкою 90 календарних днів; у розмірі 5132,10 грн. сплачено грошове зобов'язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.01.2016 року, згідно з платіжним дорученням №10060 від 30.03.2017 року, з затримкою 59 календарних днів; у розмірі 3545,90 грн. сплачено грошове зобов'язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.01.2017 року, згідно з платіжним дорученням №2130511 від 30.03.2017 року, з затримкою 59 календарних днів.

2) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2017 рік №9016790688 від 13.02.2017 року: у розмірі 11953,95 грн. сплачено грошове зобов'язання 27.04.2017 року з граничним терміном сплати до 02.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням №10281 від 27.04.2017 року, з затримкою 56 календарних днів; у розмірі 2421,30 грн. сплачено грошове зобов'язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 02.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням №10060 від 30.03.2017 року, з затримкою 28 календарних днів; у розмірі 2375,50 грн. сплачено грошове зобов'язання 27.04.2017 року з граничним терміном сплати до 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням №10281 від 27.04.2017 року, з затримкою 28 календарних днів; у розмірі 11999,80 грн. сплачено грошове зобов'язання 26.05.2017 року з граничним терміном сплати до 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10419 від 26.05.2017 року, з затримкою 57 календарних днів; у розмірі 2376,20 грн. сплачено грошове зобов'язання 26.05.2017 року з граничним терміном сплати до 30.04.2017 року, згідно з платіжним дорученням №10419 від 26.05.2017 року, з затримкою 26 календарних днів; у розмірі 11999,10 грн. сплачено грошове зобов'язання 21.06.2017 року з граничним терміном сплати до 30.04.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10555 від 21.06.2017 року, з затримкою 52 календарних днів; у розмірі 2376,90 грн. сплачено грошове зобов'язання 21.06.2017 року з граничним терміном сплати до 30.05.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10555 від 21.06.2017 року, з затримкою 22 календарних днів; у розмірі 11999,40 грн. сплачено грошове зобов'язання 27.07.2017 року з граничним терміном сплати до 30.05.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10745 від 27.07.2017 року, з затримкою 58 календарних днів; у розмірі 2377,60 грн. сплачено грошове зобов'язання 27.07.2017 року з граничним терміном сплати до 30.06.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10745 від 27.07.2017 року, з затримкою 27 календарних днів.

На підстави акту перевірки податковим органом сформовано податкові повідомлення-рішення: №0039161221 від 11.09.2018 року на суму 15737,06 грн., №0039181221 від 11.09.2018 року на суму 1199,83 грн. (а.с. 12,14).

Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по земельному податку за січень-грудень 2016 року по податковим деклараціям з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9022142795 від 22.02.2016 року (звітна), №9025707288 від 29.02.2016 року (уточнююча) та щодо своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по земельному податку за січень-травень 2017 року по податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9020184868 від 15.02.2017 року (звітна), за результатами якої складений акт від 21.08.2017 року №209/05-99-12-04/05-581/35397832 (а.с. 19-25).

Висновки перевірки полягають у порушені позивачем своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання за січень-грудень 2016 року, січень-травень 2017 року земельного податку з юридичних осіб. Платником податків порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку, а саме:

1) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2016 рік №9025707288 від 29.02.2016 року: у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 01.03.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 212 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.03.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 183 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.04.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 152 календарних днів; у розмірі 1478,55 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.09.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 151 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.05.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 122 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.04.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 152 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.11.2016 року з граничним терміном сплати до 30.06.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8970 від 28.11.2016 року, з затримкою 121 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.12.2016 року з граничним терміном сплати до 30.08.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9302 від 29.12.2016 року, з затримкою 121 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 28.02.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 121 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.10.2016 року з граничним терміном сплати до 30.06.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8732 від 28.10.2016 року, з затримкою 120 календарних днів; у розмірі 14338,15 грн. сплачено грошове зобов'язання 27.01.2017 року з граничним терміном сплати до 30.09.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9541 від 27.01.2017 року, з затримкою 119 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.11.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 90 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.12.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 60 календарних днів; у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10063 від 30.03.2017 року, з затримкою 59 календарних днів;

2) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2016 рік № 9022142795 від 22.02.2016 року: у розмірі 1407,10 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 01.03.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 212 календарних днів; у розмірі 1407,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.03.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 183 календарних днів; у розмірі 1407,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.04.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 152 календарних днів; у розмірі 1407,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.09.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 151 календарних днів; у розмірі 1407,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.05.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 122 календарних днів; у розмірі 1407,10 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.11.2016 року з граничним терміном сплати до 30.07.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8970 від 28.11.2016 року, з затримкою 121 календарних днів; у розмірі 1404,50 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.12.2016 року з граничним терміном сплати до 30.08.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9302 від 29.12.2016 року, з затримкою 121 календарних днів; у розмірі 1410,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.10.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 121 календарних днів; у розмірі 1407,10 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.10.2016 року з граничним терміном сплати до 30.06.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8732 від 28.10.2016 року, з затримкою 120 календарних днів; у розмірі 3,55 грн. сплачено грошове зобов'язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.06.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 91 календарних днів; у розмірі 1410,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.11.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 90 календарних днів; у розмірі 3,55 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.10.2016 року з граничним терміном сплати до 30.07.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8732 від 28.10.2016 року, з затримкою 90 календарних днів; у розмірі 6,20 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.11.2016 року з граничним терміном сплати до 30.08.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8970 від 28.11.2016 року, з затримкою 90 календарних днів; у розмірі 1410,70 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.12.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 60 календарних днів; у розмірі 700,25 грн. сплачено грошове зобов'язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.01.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10063 від 30.03.2017 року, з затримкою 59 календарних днів; у розмірі 710,50 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.01.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 29 календарних днів;

3) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2016 рік № 9020184868 від 15.02.2017 року: у розмірі 16831,60 грн. сплачено грошове зобов'язання 27.07.2017 року з граничним терміном сплати до 30.05.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10744 від 27.07.2017 року, з затримкою 58 календарних днів; у розмірі 16834,60 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.04.2017 року з граничним терміном сплати 02.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10280 від 28.04.2017 року, з затримкою 57 календарних днів; у розмірі 16832,40 грн. сплачено грошове зобов'язання 24.05.2017 року з граничним терміном сплати до 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10423 від 24.05.2017 року, з затримкою 55 календарних днів; у розмірі 16832,00 грн. сплачено грошове зобов'язання 21.06.2017 року з граничним терміном сплати до 30.04.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10551 від 21.06.2017 року, з затримкою 52 календарних днів; у розмірі 39354,20 грн. сплачено грошове зобов'язання 28.04.2017 року з граничним терміном сплати 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10280 від 28.04.2017 року, з затримкою 29 календарних днів; у розмірі 39352,00 грн. сплачено грошове зобов'язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 02.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10063 від 30.03.2017 року, з затримкою 28 календарних днів; у розмірі 39355,40 грн. сплачено грошове зобов'язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.06.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10744 від 30.03.2017 року, з затримкою 27 календарних днів; у розмірі 39354,60 грн. сплачено грошове зобов'язання 24.05.2017 року з граничним терміном сплати до 30.04.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10423 від 24.05.2017 року, з затримкою 24 календарних днів; у розмірі 39355,00 грн. сплачено грошове зобов'язання 21.06.2017 року з граничним терміном сплати до 30.05.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10744 від 21.06.2017 року, з затримкою 22 календарних днів.

На підстави акту перевірки податковим органом сформовано податкові повідомлення-рішення: №0039051203 від 11.09.2018 року на суму 54637,33 грн., №0039151203 від 11.09.2018 року на суму 19767,97 грн. (а.с. 8, 10).

21 вересня 2017 року позивачем до ДФС України було подано скаргу на податкові повідомлення-рішення. Рішенням Державної фіскальної служби України №26760/6/99-99-11-03-01-25 від 20.11.2017 року скаргу залишено без задоволення, податкові повідомлення-рішення без змін (а.с. 26-31).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, дійшов до висновку, що позивач до 07.06.2016 року мав пільги щодо звільнення від сплати орендної плати за користування земельними ділянками у відповідності до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VII). Також, суд дійшов до висновку, що камеральна перевірка проведена відповідачем всупереч положенням Податкового кодексу України, поза межами встановленого п.76.3 ст.76 ПК України строку.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пп. 16.1.4. п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податкова декларація, розрахунок, в силу вимог п. 46.1 ст. Податкового кодексу України, це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пп. 14.1.39 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

За визначеннями, наведеними у підпунктах 14.1.147, 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).

Статтею 270 Податкового кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Згідно з пунктом 286.2 пункту 286 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 287.3 статті 287 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Отже, позивач повинен щомісяця рівними частками протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця сплачувати податкове зобов'язання щодо плати за землю визначене в поданій ним декларації.

Разом з цим, Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 6 Закону № 1669-VII встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Статтею 7 Закону № 1669-VII встановлено, скасувати на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Відповідно до статті 6 та 7 Закону № 1669-VII, в редакції Закону № 1365-VIII від 17.05.2016 та Закону № 1986-VIII від 23.03.2017, звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону. Скасування орендної плати за користування державним та комунальним майном і концесійного платежу за право на створення (будівництво) та/або управління (експлуатацію) державним та комунальним майном Скасувати орендну плату за користування державним та комунальним майном і концесійний платіж за право на створення (будівництво) та/або управління (експлуатацію) державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, розташованим у населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.

Отже, у період з 14.04.2014 до 07.06.2016 включно суб'єкти господарювання, що здійснювали діяльність на території проведення АТО, були звільнені від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної форми власності, орендної плати за користування державним та комунальним майном.

За змістом статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р та від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» були затверджені Переліки населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких внесено м. Маріуполь (Маріупольська міська рада) (пп. 20 пункту 1).

Суд приходить до висновку, що оскільки Закон № 1669-VII є спеціальним законом у спірних правовідносинах, тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Згідно з частиною третьою статті 11 Закону № 1669-VII закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Відтак положення цього Закону підлягають застосуванню у межах спірних відносин виходячи із положень податкового принципу презумпції правомірності рішень платника податку закріпленого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України та пункту 56.21 статті 56 цього кодексу.

Відтак, згідно з положеннями Закону № 1669-VII достатньою підставою зокрема для звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності конкретних суб'єктів господарювання є встановлення факту здійснення ними діяльності на території проведення антитерористичної операції.

Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду викладеній в постановах від 9 червня 2018 року у справі №804/1070/17 (адміністративне провадження №К/9901/31904/18) та від 26 червня 2018 року у справі №805/3840/16-а (адміністративне провадження №К/9901/33142/18)

Також, суд зазначає, що Закон № 1669-VII визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Стаття 10 Закону № 1669-VII визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Термін "відповідальність" необхідно розуміти як встановлені законом та іншими нормативно-правовими актами санкції. Санкція - це заходи відповідальності, що застосовуються державою за порушення передбачених нормою права зобов'язань і вимог, а також з метою захисту інтересів суспільства і держави, прав і свобод людини та організацій (тобто юридичних осіб), правопорядку.

Колегія суддів зазначає, що вищенаведеним Законом № 1669-VII не визначено перелік зобов'язань за невиконання або неналежне виконання яких особа звільняється від відповідальності. Разом з цим, Закон № 1669-VII спрямований на забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Згідно з частиною третьою статті 11 Закону № 1669-VII закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Суд зазначає що положення статті 10 Закону № 1669-VII застосовується до спірних правовідносин та є спеціальною нормою закону, яка поширюється на суб'єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на певній території протягом певного періоду в часі, в силу об'єктивних обставин - проведення антитерористичної операції, факти про які, в свою чергу, підлягають підтвердженню належними засобами та у передбачений чинним законодавством спосіб, що відповідно встановлює підстави для звільнення від відповідальності цих платників податків, в тому числі й в частині неналежного виконання обов'язку своєчасної реєстрації податкових накладних.

Отже, стаття 10 Закону України № 1669-VII передбачає, що єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини, як підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх податкових зобов'язань є наявність у такого суб'єкта господарювання Сертифікату ТПП про засвідчення форс мажорних обставин.

У відповідності до п. 3.3 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), (як в редакції затвердженою Рішенням президії ТПП України 15 липня 2014 року N 40(3) так і Рішенням Президії Торгово-промислової палати України 18 грудня 2014 року N 44(5), сертифікат (у певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - сертифікат) - документ установленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом. Отже, вказаною нормою ототожнено сертифікат та висновок, як документ, що засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Таким чином Сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів.

У даному випадку позивачеві нараховані штрафні санкції саме за несвоєчасну сплату ним грошових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач має сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України № 1200 від 29.10.2014 року вих. № 4261/05-5 (виданий Маріупольському регіональному виробничому управлінню Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу"), № 1735 від 25.11.2014 року вих..5270/05-4 (виданий Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу"), №1736 від 25.11.2014 року вих..5268/05-4, якими засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні діяльності на території Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів, продовження граничних строків для подання податкової декларації (а.с.32-34).

Таким чином, наявні підстави для звільнення підприємства від відповідальності за порушення строків сплати грошових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб в установлені Податковим кодексом України строки.

Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду викладеній в постановах від 14 березня 2018 року по справі №805/1463/17-а (адміністративне провадження №К/9901/1958/17) та від 08 травня 2018 року по справі №805/808/17-а (адміністративне провадження №К/9901/760/17).

За таких обставин, підстави для визначення Маріупольському регіональному виробничому управлінню Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" штрафної санкції за порушення строків сплати грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб відсутні.

На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що податкові повідомлення-рішення №0039161221 від 11.09.2017 року на суму 15737,06 грн., №0039181221 від 11.09.2017 року на суму 1199,83 грн., №0039151203 від 11.09.2017 року на суму 19767,97 грн., №0039051203 від 11.09.2017 року на суму 54673,33 грн., підлягають скасуванню.

Разом з цим, стосовно посилання суду першої інстанції на порушення відповідачем вимог статті 76 ПК України, а саме 30 денного строку проведення камеральної перевірки, суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

За положення п. 76.3 ст. 76 ПК України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу.

Отже, у разі якщо предметом камеральної перевірки є своєчасність подання податкової звітності, перевірка проводиться протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, у інших випадках

Матеріали справи свідчать, що предметом камеральної перевірки було своєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання із земельного податку, а тому камеральна перевірка проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу.

Таким чином, суд першої інстанції по суті спір вирішив правильно, задовольняючи позовні вимоги, проте дійшов помилкового висновку в частині проведення Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області камеральної перевірки Маріупольского регіонального виробничого управління комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" поза межами встановленого п.76.3 ст.76 ПК України, тому із врахуванням положень п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду першої інстанції підлягає зміні.

В іншій частині рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги в цій частині не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 р. у справі № 805/4399/17-а - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 р. у справі № 805/4399/17-а - змінити в мотивувальній частині стосовно проведення Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області камеральної перевірки Маріупольского регіонального виробничого управління комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" поза межами встановленого п.76.3 ст.76 ПК України, строку, виклавши її в редакції даної постанови.

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 р. у справі № 805/4399/17-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 10 липня 2018 року.

Суддя-доповідач: Е.Г.Казначеєв

Судді: Т.Г. Арабей

І.В. Геращенко