справа №813/1194/18
10 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Тур Т.О.
з участю позивача - ОСОБА_1,
представника
від відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, зобов'язання винити дії та стягнення коштів на відшкодування шкоди,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, урахуванням уточнених позовних вимог, про:
- визнання протиправними дії управлінь Пенсійного фонду України: в Жовтневому районі м. Луганська з 01.01.2011 по 31.07.2014, в Жидачівському районі Львівської області з 01.08.2014 по 30.03.2017, Миколаївського об'єднаного управління Львівської області з 31.03.2017 по 05.02.2018 та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 06.02.2018 по дату прийняття рішення у адміністративній справі, щодо нарахування і виплати пенсії з порушенням положень статті 21, частин другої і третьої статті 22, частин першої і другої статті 24 Конституції України, частини першої статті 58 Конституції України, статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та абзаців шостого і сьомого частини першої статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1;
- стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 81740) кошти у розмірі 45627 (сорок п'ять тисяч шістсот двадцять сім) грн. 05 коп. на відшкодування шкоди, заподіяної протиправними діями територіальних управлінь Пенсійного фонду України з 01 січня 2011 року по 30 вересня 2017 року;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул.Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) з 01.10.2017 року здійснити перерахунок і виплату пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з пенсії якої сплачено страхові внески у 2016 році, та величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, а також з урахуванням підвищення пенсії з 01.05.2011 року на 100 грн. 00 коп. з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» з урахуванням епроведених виплат ОСОБА_1 (реєстрацій ний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Садова, буд. З, кв. 1, смт. Гніздичів, Жидачівський район, Львівська область, 81740).
Позивач у підтвердження позовних вимог наводить наступні аргументи. Так, зазначає позивач, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року за №2148-VIII проведена так звана пенсійна реформа. Даним законом розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV доповнено пунктами 4-3 та 4-4, які застосовуються з 01.10.2017 року. З наведених пунктів вбачається, що законодавець застосував зворотну дію закону у часі, оскільки застраховані особи, яким призначена пенсія до 01.01.2012 року, при визначенні розміру пенсії набули права на застосування: середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за один календарний рік та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. А тому, на думку позивача, зазначені положення суперечать ч.1 ст.58 Конституції України. Також, продовжує позивач, із системного аналізу згаданих пунктів випливає, що пенсіонери, які мають однакову тривалість страхового стажу, і пенсія яким призначена у 2017 році, отримують пенсію у розмірі, що на 35% перевищує розмір пенсії пенсіонерів, яким пенсія призначена до 01.01.2017 року. Відповідно є наявність дискримінації застрахованих осіб, пенсія яким призначена до 01.01.2017 року. А відтак, створений державною з 11.10.2011 року у Законі за №1058-IV механізм соціальних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням не відповідає як частинам 1 і 2 ст.24 Конституції України, так і ст.14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За таких обставин, позивач вважає дії відповідача протиправними, просить відшкодувати заподіяну шкоду та здійснити перерахунок пенсії.
Позивач дав аналогічні пояснення, просить позов задоволити.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає про те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (із внесеними змінами та доповненнями) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки і становить - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі - 1 %. При такому осучасненні пенсій застосовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 грн., який становить - 1452,00 грн. Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» розділом II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» підпунктом 7 пункту 35 передбачений коефіцієнт оцінки величини страхового стажу в розмірі - 1,2 а з 01.10.2008 року в розмірі - 1,35. Законом України від 03.10.2017 року за №2148-11 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни до ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV (із внесеними змінами та доповненнями), а саме величина оцінки одного року страхового стажу з 01.10.2017 року становить - 1. Згідно з ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-ІV (із внесеними змінами та доповненнями) розмір пенсії позивача зріс на - 721,87 грн. і станом на 01.10.2017 року становив - 2411,83 грн., в тому числі: 2179,51 грн. - основний розмір пенсії за віком у відповідності до ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV; 232,32 грн. - доплата за понаднормативний стаж. З огляду на викладене, відповідач просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник відповідача дав аналогічні пояснення, просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 16.04.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 08.05.2018 року.
Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, від 19.06.2018 року закрито підготовче засідання та призначено судовий розгляд справи на 10.07.2018 року.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджуються наступні обставини справи.
Судом встановлено, що відповідно до матеріалів електронної справи з 10.12.2009 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», загальний стаж роботи становить 41 роки 04 місяці 12 днів. Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії - 1,37479. Для обчислення пенсії враховано заробіток з 01.02.1986 року по 31.01.1991 року та з 01.07.2000 року по 31.12.2009 року. Для розрахунку пенсії взято середню заробітну плату за 2009 рік, становила - 1650,43 грн. Коефіцієнт стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 становив 0,59738. Індивідуальний коефіцієнт заробітку після перерахунку пенсії з 01.10.2014 - 1,38954.
Станом на 01.10.2017 року розмір пенсії позивача становив - 2411 грн. 83 коп., в тому числі: 2179 грн. 51 коп. - основний розмір пенсії за віком у відповідності до ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV; 232 грн. 32 коп. - доплата за понаднормативний стаж.
Вищенаведені обставини сторонам не заперечуються, а тому такі, у відповідності до ч.1 ст.77 КАС України, не підлягають доказуванню.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності здійснення перерахунку пенсії позивача.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Як передбачено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV, з наступними змінами та доповненнями.
Відповідно до ч.1 ст.27 даного Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Законом України від 03.10.2017 року за №2148-11 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким з 01.10.2017 року проведено перерахунки пенсій з урахуванням внесених змін.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01.10.2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки і становить - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі - 1 %.
Як вбачається з позовної заяви, відповіді на відзив та письмових пояснень позивача, останній не заперечує проти розміру його пенсії, який був встановлений після здійснення перерахунку у зв'язку із прийняттям вищенаведених змін до пенсійного законодавства.
Більше того, позивач не вказує на будь-які порушення закону при здійсненні перерахунку його пенсії з боку органу Пенсійного фонду України.
При цьому, свої вимоги обґрунтовує невідповідністю Закону України від 03.10.2017 року за №2148-11 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» положенням Конституції України, що, на думку позивача, призвело до дискримінації застрахованих осіб, пенсія яким призначена до набрання чинності зазначеним законом.
Як передбачено ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 8 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
З наведеного можна дійти висновку, що захисту у судовому порядку підлягає право особи, яке зазнало порушення з боку суб'єктів владних повноважень, зокрема органу Пенсійного фонду України.
В даному ж випадку, позивачем не наведено, а судом не встановлено порушень відповідачем чинного законодавства при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із прийняттям змін до пенсійного законодавства України.
При цьому, позивачем не надано належних та достатніх доказів, які б в конкретному випадку вказували на те, що у зв'язку із здійсненням перерахунку пенсії права останнього були порушені, а він дескримінований.
З приводу доводів позивача про невідповідність норм Закону України від 03.10.2017 року за №2148-11 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» положенням Конституції України, то, з врахуванням повноважень суду, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, суд не вправі оцінювати закони України щодо їх відповідності Конституції України.
В той же час, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч.3 ст.55 Конституції України, кожному гарантується право звернутись із конституційною скаргою до Конституційного Суду України з підстав, установлених цією Конституцією, та у порядку, визначеному законом.
А відтак, якщо, на думку позивача, той чи інший закон не відповідає Конституції України, він має право звернутись з відповідною конституційною скаргою до Конституційного Суду України.
При цьому, суд не вбачає підстав, у відповідності до ч.4 ст.7 КАС України, застосовувати норми Конституції України як норми прямої дії, оскільки не приходить до висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, а позивач не наводить обґрунтувань, які саме норми згаданого Закону не відповідають Основному Закону.
Враховуючи викладене, судом не встановлено протиправності дій відповідача, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.
Як наслідок, у задоволенні похідних вимог також належить відмовити.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не належить стягувати із сторін.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 11 липня 2018 року.
Суддя Мартинюк В.Я.