Рішення від 04.07.2018 по справі 817/1492/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 року м. Рівне №817/1492/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А. розглянувши у порядку письмовго провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доВолодимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонд України Рівненської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 24.01.2018 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсій на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є постраждалою від Чорнобильської катастрофи 1 категорії . Вказує про те, що є інвалідом третьої групи, захворювання якої пов'язано з із наслідками аварії на ЧАЕС, зазначена група інвалідності встановлена довічно. З 25.09.1996 перебуває на обліку, як отримувач пенсії, з 07.02.2008 отримує пенсії по інвалідності, обчислену за нормами ст. 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", має більше 30 років загального стажу роботи. Зазначає, що 24.01.2018 звернулася до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте, Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області 06.02.2018 листом № 713.04-01 відмовило в здійсненні перерахунку пенсії. Позивач вважає, що такі дії Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонд України Рівненської області грубо порушують її права на отримання пенсії в повному обсязі. Просить суд позов задовольнити повністю.

У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку є безпідставними. Зазначає, що позивач отримує пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також зазначає, що ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) і відповідно право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше не вище 85% заробітку. Зазначає, що розрахунок та підвищення до пенсії позивача за понаднормативний стаж проведено відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Статтею 28 даного Закону визначено, що за наявності у жінок 20 років, у чоловіків - 25 років страхового стажу (при призначенні пенсії до 01.10.2011) та за наявності у жінок 30 років, у чоловіків - 35 років страхового стажу (при призначенні пенсії після 01.10.2011) встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 20 (30) років для жінок та 25 (35) для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до страхового стажу та заробітної плати, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж 20 (30) років для жінок та 25 (35) років для чоловіків, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Крім того, зазначають, що 11.10.2011 у відповідній частині набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2011 №2148-VIII,згідно з п.2 п.п.3 розділу І норму ст. 56 ч. 2 Закону №796-ХІІ доповнено словами і цифрами "у разі призначення пенсії на умовах частини 2 ст. 27 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вважає, що у зв'язку з цим, відсутні законні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Просить суд в задоволенні позову відмовити повністю та розгляд справи провести за відсутності представника управління (а.с.19-22).

Згідно п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, категорії 1, що підтверджується копією посвідчення виданого Рівненською облдержадміністрацією 02.10.1996 (а.с.8).

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію по інвалідності,3 групи, потерпіла на ЧАЕС, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 виданого 16.09.2015 (а.с.7).

24.01.2018 позивач звернулася з заявою до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням положень ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.11).

Листом № 713/04-01 від 06.02.2018 Володимирецьке об'єднане управлінням Пенсійного фонду України Рівненській області повідомило про відсутність підстав для застосування ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказали про те, що з 07.02.2008 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, обчислену за нормами ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначають, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками

Чорнобильської катастрофи, визначено Порядком обчислення пенсії особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказано про те, що пенсія ОСОБА_1 складається з складових мінімального розміру пенсій (110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) та додаткової пенсії (170, 82 грн.). Інших доплат до пенсій, обчислених за нормами ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено (а.с.12).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, щодо не проведення перерахунку пенсії, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон №1058-ІV ") передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII).

Відповідно до ст. 49 Закону №796 - ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 54 Закону №796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 (далі - Постанова №1210), механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Підпунктом 2 пункту 11 Постанови №1210 передбачено, що мінімальний розмір пенсії для осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою становить 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.

Згідно абз.8 пп.1 п. 13 Постанови №1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується, зокрема для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою у таких розмірах: особам з інвалідністю III групи - 170,82 гривні.

Таким чином, розмір пенсії, що передбачена ст. 54 Закону №796-XIІ, виплачується у повному розмірі, розмір якої передбачений Постановою №1210.

Судом було встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію по інвалідності, яка пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у визначеному розмірі згідно із Постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.

Зазначене не заперечується позивачем та підтверджується відповіддю Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 06.02.2018 № 713/04-01.

Водночас з аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що застосування пільг передбачених ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", при перерахунку пенсії особам, яким пенсія призначена по інвалідності та виплачується у повному розмірі, який передбачений Постановою №1210 є безпідставним.

Разом з тим, суду слід зазначити, що визначення розміру та проведення перерахунку пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснюється з врахуванням стажу роботи пенсіонера, який застосовується при призначенні пенсії по віку та не враховується при призначенні пенсії відповідно до ст. 54 Закону №796-XII, оскільки позивачу призначена та виплачується пенсія у фіксованому розмірі, який встановлений Постановою №1210, як інваліду IIІ групи, щодо якого встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Суд прийшов висновку, що дії Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області є такими, що вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, відповідачем під час розгляду даної адміністративної справи на підставі належних та допустимих доказів повністю доведено правомірність своїх дій, тому у задоволенні адміністративного позову суд відмовляє повністю.

Підстави для застосування ст.139 КАС України - відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Соборна,28, смт.Володимирець, Рівненська область, 34300, ЄДРПОУ 40377142) про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 24.01.2018 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсій на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 04 липня 2018 року.

Суддя Жуковська Л.А.