11 липня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1076/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Білозерське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів,
встановив:
05 червня 2018 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - позивач або НКЦПФР) звернулась до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Білозерське ремонтно-транспортне підприємство" (далі по тексту - відповідач або ВАТ "Білозерське ремонтно-транспортне підприємство") з позовними вимогами про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 10200,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем встановлено порушення ВАТ "Білозерське ремонтно - транспортне підприємство" законодавства на ринку цінних паперів, а саме: не розкриття річної інформації про емітента за 2016 рік в базі даних НКЦПФР, не подання до НКЦПФР річної інформації про емітента за 2016 рік; не розкриття річної інформації про емітента за 2016 рік шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів управлінням прийнято постанови про накладення санкцій від 05.03.2018 р. № 09-ПУ-1-Е, якою накладено на відповідача санкції в розмірі 3400 грн., від 05.03.2018 р. № 10-ПУ-1-Е, якою накладено на відповідача санкції в розмірі 3400 грн., від 05.03.2018 р. № 11-ПУ-1-Е, якою накладено на відповідача санкції в розмірі 3400 грн. Відповідач самостійно штрафні санкції не сплатив, тому НКЦПФР звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 08 червня 2018 року відкрито спрощене провадження в справі (без виклику сторін), якою встановлено відповідачу термін для подання відзиву на адміністративним позов.
14 червня 2018 року відповідачем отримано ухвалу про відкриття провадження у справі. Відповідач у встановлений термін відзив на позов не надав.
Відповідно до ст. 263 КАС України справа розглядається без виклику сторін.
Розглянувши подані документи, дослідивши адміністративний позов та документи покладені в його основу, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, суд приходить до наступного: в ході здійснення повноважень Управлінням НКЦПФР у Південному регіоні встановлено порушення ВАТ "Білозерське ремонтно - транспортне підприємство" вимог законодавства на ринку цінних паперів, а саме:
- не розкрито річну інформацію емітента цінних паперів за 2016 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- не розкрито річну інформацію емітента цінних паперів за 2016 рік шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або Комісії, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- не подано до Комісії у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним регулярної річної інформації про емітента цінних паперів за 2016 рік.
Судом встановлено, що позивачем винесено постанови про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.02.2017 р. №№ 16-ПУ-4-Е, 17-ПУ-4-Е, 18-ПУ-4-Е, які направлено відповідачу 09.02.2018 р. рекомендованим листом.
Крім того, позивачем складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів від 19.02.2018 р. №№ 15-ПУ-1-Е, 16-ПУ-1-Е, 17-ПУ-1-Е, які направлені відповідачу 19.02.2018 р.
Постановами від 22 лютого 2018 року №№ 09-ПУ-1-Е, 10-ПУ-1-Е, 11-ПУ-1-Е призначено розгляд справ на 05.03.2018 р.
Для участі в розгляді справ про правопорушення на ринку цінних паперів керівник або представник ВАТ "Білозерське ремонтно - транспортне підприємство" у встановлену дату не з'явився.
За результатами розгляду справ Управлінням НКЦПФР у Південному регіоні винесено постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 05.03.2018 р. № 19-ПУ-1-Е на суму 3400,00 грн., № 10-ПУ-1-Е на суму 3400,00 грн. та №11-ПУ-1-Е на суму 3400,00 грн.
Отже, до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 10200,00 грн.
При цьому, штрафні санкції в сумі 10200,00 грн. відповідачем добровільно не сплачено.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне: Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР) є спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України № 448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 6 Закону № 448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_1 України, що здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Положення про Управління НКЦПФР у Південному регіоні передбачає, що Управління входить до складу центрального апарату НКЦПФР та є його відокремленим структурним підрозділом. Повноваження щодо здійснення Управлінням своєї діяльності з питань державного регулювання ринку цінних паперів поширюються на територію Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей (п.2 Положення).
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам (п.8 ч.1 ст.8 Закону № 448/96-ВР).
Статтею 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 р. № 3480-ІV (далі - Закон № 3480-ІV) встановлено, що розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ст.40 Закону № 3480-ІV, регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 р. № 2826 (далі - Положення № 2826) врегульовано склад, порядок і строки розкриття регулярної (квартальної, річної) інформації емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 3 розділу І Положення № 2826 визначено, що емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку інформацію шляхом: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів на веб-сайті www.stockmarket.gov.ua (загальнодоступна інформаційна база даних Комісії); опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або Комісії; розміщення на власному веб-сайті (веб-сторінці); подання до Комісії.
Відповідно до п. 4 гл. 4 р. IІ Положення № 2826 передбачено, що розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
В ході розгляду справи встановлено, що ВАТ "Білозерське ремонтно - транспортне підприємство" не подано у встановленому порядку та передбачені строки до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку електронної форми річної інформації про емітента за 2016 рік, не розміщено в загальнодоступній інформаційній базі даних регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2016 рік та не опубліковано в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації про емітента за 2016 рік.
Згідно п.14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктами 5,6,7 статті 11 Закону № 448/96-ВР, передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.14 розд. І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 р. № 1470, постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.
Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Вказані постанови від 05.03.2018 року №№09-ПУ-1-Е, 10-ПУ-1-Е, 11-ПУ-1-Е надіслані відповідачу 14.03.2018 р., що підтверджується реєстром рекомендованих листів № 1 (а.с. 28).
Пунктами 2, 11 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій передбачено, що постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати винесення постанови, або до суду в порядку і строки, установлені законодавством.
Згідно положень ст.11 Закону № 448/96-ВР рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Постанови від 05.03.2018 року №№09-ПУ-1-Е, 10-ПУ-1-Е, 11-ПУ-1-Е не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Таким чином, нараховані за ними штрафні санкції в сумі 10200,00 грн. є узгодженими і при цьому не сплачені відповідачем у добровільному порядку.
Статтею 11 Закону № 448/96-ВР встановлено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. При цьому, суд враховує, що доказів сплати відповідачем заборгованості по штрафним санкціям за правопорушення на ринку цінних паперів до суду не надано.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Аналізуючи викладене приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30, код ЄДРПОУ 37956207) до відкритого акціонерного товариства "Білозерське ремонтно-транспортне підприємство" (75000, Херсонська область, смт. Білозерка, вул. Карла Маркса, буд. 10, код ЄДРПОУ 03762495) про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Білозерське ремонтно-транспортне підприємство" (75000, Херсонська область, смт. Білозерка, вул. Карла Маркса, буд. 10, код ЄДРПОУ 03762495) 10200 (десять тисяч двісті) грн. 00 коп. штрафних санкцій в дохід державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106, МФО: 852010, ЄДРПОУ: 37949011, УК у Білозерському районі, р/р 31113106700016. .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 9.4.1