Рішення від 02.07.2018 по справі 810/2154/18

з

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2018 року № 810/2154/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю позивача - ОСОБА_1 та представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області Дмитріва Романа Миколайовича про визнання протиправним та скасування розпорядження Гірського сільського Голови Дмитріва Романа Миколайовича від 20 квітня 2018 року № 27 "Про зупинення рішення Гірської сільської ради 7 скликання ІІ пленарного засідання позачергової сесії від 17 квітня 2018 року № 1016-53-VІІ "Про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради VII скликання",

встановив:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Голови Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області Дмитріва Р.М. про визнання протиправним та скасування розпорядження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.05.2018 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що розпорядження голови Гірської сільської ради № 26 від 20.04.2018 про зупинення рішення Гірської сільської ради 7 скликання II пленарного засідання позачергової сесії від 17.04.2018р. №1015-53-VII «Про обрання лічильної комісії» є нікчемним.

На думку позивача, Відповідач не може підміняти собою раду, оскільки має інший статус, і є підзвітним раді, хоча і має, надане йому, згідно ч. 4 п. 3 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право підписувати рішення ради та ч. 4 ст. 59 вищевказаного закону право зупинення рішення сесії ради.

Відповідач позов не визнав, надав суду письмовий відзив, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що відповідач видаючи розпорядження діяв у спосіб та в порядку, прямо передбаченими законом, не перевищив розпорядження та не підмінив собою Гірську сільську раду.

Зазначив, що видання розпорядження - передбачене законом право відповідача.

Стверджує, що будь-які обмеження щодо рішень сільської ради, які можуть бути зупинені, а які не можуть бути зупинені, законом не передбачені.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві. Просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 17.04.218 в приміщенні Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області відбулось II пленарне засідання позачергової сесії Гірської сільської ради 7 скликання. В засіданні взяли участь депутати ради в кількості 22 осіб та голова Гірської сільської ОСОБА_4

Перед розглядом питання Порядку денного сесії «Про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради VII скликання» депутати сільської Ради більшістю голосів («За» - 13, «Проти» - 3, «Утрималися» - 3, не голосували - 4) прийняли рішення про обрання Лічильної комісії шляхом покладення її обов'язків на Комісію з питань дотримання законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики та регламенту.

З метою виконання вимог законодавства щодо проведення таємного голосування при розгляді питання «Про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради VII скликання» Лічильна комісія забезпечила виготовлення бюлетенів, встановлення скриньки та кабіни для голосування. При цьому, повністю виключалась можливість зовнішнього спостереження і контролю за волевиявленням депутатів сільської ради. Дотримуючись процедурних вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 17.04.2018 депутати на ІІ-му пленарному засіданні позачергової сесії Гірської сільської ради 7 скликання прийняли рішення про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради VII скликання ОСОБА_5.

Судом встановлено, що 20.04.2018 відповідно до Розпорядження № 27 «Про зупинення рішення Гірської сільської ради 7 скликання II пленарного засідання позачергової сесії від 17.04.2018 №1016-53-VII «Про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради VII скликання» (Далі - Оскаржуване Рішення) Гірський сільський голова керуючись ст. 42, ч. 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою недопущення порушень вимог законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування»,чинного законодавства про працю, Регламенту роботи Гірської сільської ради VII скликання (із змінами внесеними рішенням №463-24-УІІ від 29.09.2016, рішенням №595-28-УІІ від 13.01.2017), Положення про постійні комісії сільської ради VII скликання (із змінами внесеними рішенням №390-16-УІІ від 01.08.2016, рішенням №528-25-УІІ від 24.11.2року, №600-29-УІІ від 26.01.2017 року), дотримання вимог ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»:

1. Зупинити рішення Гірської сільської ради 7 скликання II пленарного засідання позачергової сесії від 17.04.2018 №1016-53-VІІ «Про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради VІІ скликання».

2. Винести на повторний розгляд Гірської сільської ради рішення «Про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради VII скликання», а саме на чергову сесію, яка відбудеться 26.04.2018 о 10 год. 00 хв. з метою дотримання строків, визначених ч. 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Позивач, не погодившись з Розпорядженням Гірського сільського Голови Дмитріва Романа Миколайовича від 20.04.2018 № 27 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати його.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному розпорядженню суд зазначає наступне.

Організація діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб визначена Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Рішення Гірської сільської ради 7 скликання II пленарного засідання позачергової сесії від 17.04.2018 №1015-53-VІІ «Про обрання лічильної комісії» зупинено розпорядженням сільського голови від 20.04.2018 № 26 з наступними зауваженнями:

«Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч. 1), рішення сільської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень (ч. 4). Із зазначеного випливає, що сільським головою може бути зупинено будь-яке рішення ради за умови обґрунтування зауважень та внесення на повторний розгляд сільської ради.

Статтею 19 Конституції України, ч. 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено обов'язок органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 15 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування України» перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.

У відповідності до ч. 15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні. Діючими Регламентом роботи Гірської сільської ради VII скликання (із змінами внесеними рішенням №463- 24-УІІ від 29.09.2016, рішенням №595-28-УІІ від 13.01.2017) порядок обрання лічильної комісії не передбачено, що виключає можливість віднесення даного питання до числа процедурних питань.

Згідно п.1 та п. 2 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження регламенту ради; утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій. А отже питання обрання лічильної комісії не є процедурним.

Діючими Регламентом роботи Гірської сільської ради VII скликання (із змінами внесеними рішенням №463-24-УІІ від 29.09.2016, рішенням №595-28-УІІ від 13.01.2017) (далі - Регламент Гірської сільської ради) та Положенням про постійні комісії сільської ради VII скликання (із змінами внесеними рішенням №390-16-VII від 01.08.2016 року, рішенням №528-25- VII від 24.11.2016, №600-29-VІІ від 26.01.2017) (далі - Положення про постійні комісії Гірської сільської ради) наявність, функції та повноваження лічильної комісії не передбачені.

Рішенням Гірської сільської ради 7 скликання II пленарного засідання позачергової сесії від 14.04.2018 №1015-53-VІІ «Про обрання лічильної комісії» обов'язки лічильної комісії покладено на постійну комісію з питань дотримання законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики та регламенту без внесення відповідних змін до Регламенту Гірської сільської ради та Положення про постійні комісії Гірської сільської ради у встановленому порядку, що є порушенням вимог ч. 15 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Положенням про постійні комісії Гірської сільської ради визначений вичерпний перелік функцій постійної комісії з питань дотримання законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики та регламенту; можливість покладення обов'язків лічильної комісії на вказану постійну комісію ні Положенням, ні Регламентом не передбачено. Так само, як і не передбачено функціональне призначення самої лічильної комісії.

Назва рішення Гірської сільської ради 7 скликання II пленарного засідання позачергової сесії від 17.04.2018 №1015-53-VІІ «Про обрання лічильної комісії» не відповідає його змісту «обов'язки комісії покласти на постійну комісію....», що є порушенням п. 39 та п. 41 Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 № 55, пунктом 7 якої рекомендовано органам місцевого самоврядування привести у відповідність із цією постановою власні інструкції з діловодства.

Рішенням «про обрання лічильної комісії» по суті обрання останньої не відбулося.

Порушено процедуру розгляду та голосування по даному питанню, так згідно п. 19 розділу IV Регламенту роботи Гірської сільської ради передбачено, що винесення проектів рішень на розгляд сесії передує їх розгляд на засіданнях постійних комісій. Проект рішення «Про обрання лічильної комісії» на жодній з комісій Гірської сільської ради попередньо не розглядався та був поданий після відкриття другого пленарного засідання позачергової сесії 17.04.2018 року.

Відповідно до ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Дане питання до порядку денного не було включено та поставлено на голосування за наполяганням депутатської групи «Єдність», що є порушенням ч. 10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Розробником проекту рішення «Про обрання лічильної комісії», ОСОБА_6, не вжито заходів щодо оприлюднення проекту рішення. Даний проект рішення з метою його оприлюднення до Гірської сільської ради не подавався.

Депутат Гірської сільської ради, ОСОБА_7, був відсутній в сесійній залі під час оголошення головою сільської ради про початок голосування по проекту рішення «Про обрання лічильної комісії». В порушення пункту 7 Розділу V Регламенту робота Гірської сільської ради в якому говориться про те, що депутат, який відсутній на момент оголошення про початок голосування, в даному голосуванні участі не приймає, депутат ОСОБА_7, під кінець голосування зайшов до сесійної зали та проголосував з даного питання.

Рішення Гірської сільської ради 7 скликання II пленарного засідання позачергової сесії від 17.04.2018 №1015-53-VІІ «Про обрання лічильної комісії» передбачає, що воно прийнято для проведення таємного голосування відповідно до ч. 4 ст. 25 та ч. 5 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що є грубим порушенням зазначеного Закону, оскільки ст. 25 складається лише з однієї частини, частини 4 статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не існує. Так само і частина 5 статті 50 «Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради» не може бути законною підставою для прийняття рішення, яким обов'язки лічильної комісії покладаються на іншу постійну комісію ради без внесення змін до діючих Регламенту Гірської сільської ради та Положення про постійні комісії Гірської сільської ради.

Рішенням Гірської сільської ради 7 скликання II пленарного засідання позачергової сесії від 17.04.2018 №1015-53-VІІ «Про обрання лічильної комісії» покладені обов'язки лічильної комісії, проте, які саме обов'язки повинна виконувати лічильна комісія не передбачено ні самим рішенням, ні чинним законодавством, ні діючими Регламентом Гірської сільської ради та Положенням про постійні комісії Гірської сільської ради.»

Після прийняття радою рішення від 14.04.218 №1015-53-VII «Про обрання лічильної комісії», яке не набрало чинності - безпідставно свою роботу розпочала постійна комісія з питань дотримання законності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики та регламенту.

У відповідності до частини 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада зобов'язана повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Отже, оскаржуване Розпорядження жодним чином не обмежує і не обмежило виключну компетенцію сільської ради вирішувати питання про звільнення секретаря ради.

За таких обставин суд погоджується з висновками відповідача, що позивач - депутат сільської ради ОСОБА_6 голосував на сесії ради 17.04.2018 з питання про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради - право брати участь в голосуванні не порушено. Крім того, позивач - депутат сільської ради ОСОБА_6 був присутній на засіданні сесії ради 03.05.2018 при повторному вирішенні питання про припинення повноважень секретаря Гірської сільської ради, мав фактичну та юридичну можливість голосувати з питання порядку денного, проте, не голосував з зазначеного питання, що підтверджується засвідченою копією роздруківки з Системи поіменного голосування «Рада Голос» - право ухвального голосу не порушено.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.

За таких обставин суд вважає, що оскаржуване розпорядження винесено правомірно, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 06 липня 2018 р.