Рішення від 09.07.2018 по справі 806/2029/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2029/18

категорія 5.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,

встановив:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області звернулося до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію магазину-бару "У ОСОБА_1" фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за адресою: Житомирська область, Чуднівський район, м. Чуднів, вул. Героїв Майдану, 167-Б шляхом відключення від електромережі із залученням спеціалізованої організації з електропостачання та опечатування вхідних дверей.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що посадовими особами Чуднівського районного сектору Управління ДСНС у Житомирській області проведено позапланову перевірку магазину-бару "У ОСОБА_1", встановлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Не усунення виявлених порушень впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з цим, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Ухвалою суду від 04 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином. До суду надав заяву, в якій зазначив, що позов підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Від відповідача повернувся конверт з вкладенням з відміткою: "за закінченням встановленого строку зберігання", тому про час, дату та місце розгляду справи відповідач вважається повідомленим належним чином у відповідності до ст.126 КАС України.

Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.

Судом встановлено, що посадовими особами Чуднівського районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки магазину-бару "У ОСОБА_1" фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за адресою: Житомирська область, Чуднівський район, м. Чуднів, вул. Героїв Майдану, 167-Б, за результатами якої складено акт від 20.04.2018 року № 24 (а.с. 17-23).

В акті від 20.04.2018 року № 24 зафіксовано ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, які відображені на стор.6 -8 зазначеного акту. (а.с.19 зворотній бік, 20)

Акт отримано та підписано ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 без заперечень і зауважень, окрім цього ОСОБА_1 у вказаному акті зазначено: "згідна з порушенням". (а.с. 21).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон України №877).

Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (підпункт 1, 2 пункту 3 Положення).

Пунктом 7 Положення визначено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Так, з аналізу статей 68, 70 Кодексу цивільного захисту України вбачається, що повне або часткове зупинення роботи підприємства (інтернату) є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо встановлене порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила №1417), які є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

У відповідності до п.2.23. розділу ІІІ Правил №1417 забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою.

Згідно з п. 2.37. розділу ІІІ Правил №1417 не допускається улаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання.

Так, п.2.5. розділу ІІІ Правил №1417 встановлено, що у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.

Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

Не менше одного разу на рік комісією господарчого органу здійснюється перевірка стану вогнезахисного покриву (просочення), за результатами якої складається акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву (просочення).

Якщо пошкоджений вогнезахисний покрив (просочення) не підлягає ремонту або закінчився строк його експлуатації, господарчий орган повинен забезпечити заміну вогнезахисного засобу або проведення повторного вогнезахисного обробляння. Заміна та повторне вогнезахисне обробляння здійснюються в порядку, визначеному для виконання робіт з вогнезахисного обробляння. (п.2.8.розділу ІІІ Правил №1417)

У відповідності до п.2.3 розділу ІІІ Правил №1417 під час експлуатації об'єкта не допускається знижувати клас вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах.

Протипожежні двері, ворота, вікна, люки, клапани, завіси (екрани) у протипожежних перешкодах повинні утримуватися у справному стані. Не допускається встановлювати будь-які пристрої, предмети тощо, що перешкоджають їх зачиненню.

Пунктом 21 розділу ІІ Правил №1417 визначено, що нове будівництво, реконструкція, реставрація, технічне переоснащення та капітальний ремонт приміщень, будинків і споруд здійснюються на підставі проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку.

Всупереч п.6.2.1, 6.2.2 ДБН В.2.5-74:2013 об'єкт не забезпечено необхідним запасом води для цілей зовнішнього пожежогасіння.

Згідно із п.1.1 розділу ІІІ Правил №1417 під час експлуатації об'єктів забороняється зменшувати мінімальні протипожежні відстані.

Частиною 2 ст.57 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що початок роботи новоутворених підприємств, початок використання суб'єктом господарювання об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб'єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі - декларація), а для суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику - також за наявності позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта чи приміщення (далі - оцінка протипожежного стану).

Матеріалами справи підтверджено, що 20.06.2018 року посадовими особами Чуднівського районного сектору Управління ДСНС у Житомирській області на підставі заяви відповідача від 08.06.2018 року проведено позапланову перевірку магазину-бару "У ОСОБА_1" та виявлено часткове усунення порушень, зазначених у акті перевірки від 20.04.2018 року № 24.

Враховуючи вищевикладене та аналіз норм чинного законодавства, суд вважає, що порушення, встановлені позивачем під час перевірки, які залишилися не усунутими самостійно відповідачем створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, та їх не усунення, може призвести до незворотних наслідків.

При цьому, в матеріалах справи відсутні докази та документи які б спростовували виявлені Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області порушення, зазначені в акті перевірки, або свідчили про усунення всіх вказаних порушень.

Оскільки вищевказані порушення, встановлені позивачем під час перевірки і відображені в акті від 20.04.2018 року № 24, відповідачем на день розгляду справи повністю усунуті не були, у зв'язку з чим існує загроза життю та/або здоров'ю людей, тому з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за необхідне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони подальшої експлуатації магазину-бару "У ОСОБА_1" фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за адресою: Житомирська область, Чуднівський район, м. Чуднів, вул. Героїв Майдану, 167-Б шляхом відключення від електромережі із залученням спеціалізованої організації з електропостачання та опечатування вхідних дверей до усунення всіх порушень, які слугували підставою їх застосування.

На підставі викладеного, керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (вул. Героїв Пожежних, 67-Б, м. Житомир, 10006, код 38624322) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (вул. Лугова, 29, м. Чуднів, Житомирська обл., 13200; і.н. НОМЕР_1) про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію магазину-бару "У ОСОБА_1" фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за адресою: Житомирська область, Чуднівський район, м. Чуднів, вул. Героїв Майдану, 167-Б шляхом відключення від електромережі із залученням спеціалізованої організації з електропостачання та опечатування вхідних дверей.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Липа