16 травня 2018 року № 810/1278/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Броварської міської ради Київської області (далі - відповідач, Міська рада) про визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області щодо надання копії рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09.12.2008 №624 на запит ОСОБА_1 від 16.09.2017; зобов'язання відповідача надати позивачу копію рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09.12.2008 №624.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що міською радою порушено вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині ненадання відповіді по суті на звернення позивача від 16.09.2017.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 відкрито провадження в адміністративній справі.
12.04.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позов, за змістом якого Броварська міська рада Київської області зазначає, що рішення, копію якого бажає отримати позивач, передано до архівної установи і міська рада ним наразі не володіє, що, у свою чергу, унеможливлює видачу позивачу копії зазначеного вище рішення.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
16.09.2017 позивач направив на електронну адресу Броварської міської ради запит про надання копії рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09.12.2008 №624. У запиті позивач послався на норми Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Листом від 22.09.2017 №04-01/514 відповідачем на підставі п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відмовлено ОСОБА_1 у наданні запитуваної інформації.
Відповідь мотивована тим, що рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09.12.2008 №624 у володінні відповідача не перебуває, що, у свою чергу, унеможливлює видачу позивачу копії зазначеного рішення.
Вважаючи незаконною бездіяльність відповідача щодо надання копії рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09.12.2008 №624, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Відповідно до преамбули Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» цей Закон регулює відносини, пов'язані із формуванням, обліком, зберіганням і використанням Національного архівного фонду, та інші основні питання архівної справи.
Згідно з ст. 18 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» архівні установи у порядку, визначеному законодавством, надають документи Національного архівного фонду для користування фізичним та юридичним особам, створюють для цього відповідний довідковий апарат; видають архівні довідки, копії документів та іншим шляхом задовольняють запити фізичних і юридичних осіб; повідомляють про документи, в яких містяться відомості, що можуть бути використані державними органами і органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими сторонами; публікують, експонують та в іншій формі популяризують архівні документи, а також виконують інші функції, спрямовані на ефективне використання відомостей, що містяться в документах Національного архівного фонду.
Наведені норми чинного законодавства свідчать, що норми Закону України «Про доступ до публічної інформації» не поширюються на відносини щодо доступу до архівних документів, в тому числі якщо архівні документи перебувають на зберіганні в структурному підрозділі органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
Судом встановлено, що відповідно до Акту приймання-передавання документів юридичної особи на постійне зберігання від 12.05.2014 №31 (копія міститься в матеріалах справи) рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09.12.2008 №624 (копію якого бажає отримати позивач) передано на постійне зберігання в архівний відділ Броварської міської ради.
З матеріалів справи убачається, що на запит позивача щодо надання йому копії рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09.12.2008 №624 відповідачем надано відповідь, за змістом якої Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області повідомив позивача, що запитуваний документ передано до архівного відділу та запропоновано звернутись до зазначеного відділу із відповідною заявою.
З огляду на викладене, суд не вбачає в діях відповідача будь-якої бездіяльності, у тому числі, бездіяльності щодо ненадання позивачу копії запитуваного рішення, адже як вже зазначено вище, в даному випаду для отримання копії рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09.12.2008 №624 позивачу слід звернутись до архівного відділу виконавчого комітету Броварської міської ради.
Суд відхиляє посилання позивача на той факт, що архівний відділ виконавчого комітету Броварської міської ради не є самостійною юридичною особою, а тому саме відповідач є розпорядником інформації, яку бажає отримати позивач, оскільки як вже зазначено вище на спірні правовідносини Закон України «Про доступ до публічної інформації» не розповсюджується.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.