Справа № 140/890/18 Провадження № 3/140/371/18
10.07.2018 року м. Немирів
Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Царапора О.П., за участю прокурора Долецького О.Ф., особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2 розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, що надійшли з Управління захисту економіки у Вінницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, не працюючого, являється депутатом Немирівської об'єднаної територіальної громади 1 скликання. зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, № 79 від 21.03.2018 року ОСОБА_1, будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу першого частини другої статті Закону України « Про запобігання корупції», не своєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказане правопорушення вчинене при наступних обставинах:
Відповідна до ч. 1 ст.56 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» на підставі протоколу № 6 засідання лічильної комісії Вінницької обласної ОСОБА_3 7 скликання, Рішення голови Вінницької обласної ради № 6 « Про обрання заступника голови Вінницької обласної ради 7 скликання» від 27.11.2015 року ОСОБА_1 було обрано на посаду заступника голови Вінницької обласної ради 7 скликання.
Відповідно до ст. 43, частини 1 статті 49 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», статті 5 Закону « Про статус депутатів місцевих рад» пункту 9 статті КЗпП, враховуючи заяви ОСОБА_1 та висновками постійних комісій Вінницької обласної ради, рішенням першого заступника Вінницької обласної ради № 275 «Про дострокове припинення повноважень депутата Вінницької обласної ради 7 скликання та заступника голови Вінницької обласної ради 7 скликання» від 03.02.2017 ОСОБА_1 достроково припинив повноваження заступника голови Вінницької обласної ради 7 скликання та був звільнений з посади заступника голови Вінницької обласної ОСОБА_3 7 скликання.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національне агентство з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ,за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст.12 Закону України « Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належить до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно - правові акти; ч. 5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються Єдиного державного реєстру нормативно - правових актів.
Нормативно - правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно - правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Таким чином, з метою забезпечення єдиного підходу до виконання норм чинного антикорупційного законодавства Національне агентство з питань запобігання корупції, своїми рішеннями № 2 від 10 червня 2016 року « Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 95, надало роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю.
Рішення № 3 Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 надає роз'яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітній період вони охоплюють. Таким чином Законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, а саме:
1) щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітній рік ( період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається не пізніше дня такого припинення.
Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб'єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення. Декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації. Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, так і декларації, що були подані відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»; декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року; наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларація суб'єкта декларування, який є особою, що претендує на зайняття посад, зазначених у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, що подається до призначення або обрання особи на посаду. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади (участь у конкурсі), якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Отож, відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Факт ознайомлення ОСОБА_1 з спеціальними обмеженнями, встановлені законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» підтверджується листом попередженням від 27.11.2015 з підписом останнього.
Таким чином, ОСОБА_1, будучи згідно Рішення першого заступника Вінницької обласної ради № 275 від 03.02.2017 звільненим з посади заступника голови Вінницької обласної ради 7 скликання, зобов'язаний був подати декларацію (перед звільненням) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, до 05.02.2018 року.
За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 16.02.2017 о 18:20 подав декларацію (перед звільненням) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01.01.2017 по 09.02.2017.
Враховуючи вище викладені факти, ОСОБА_1, будучи звільненим 03.02,2017 з посади заступника голови Вінницької обласної ради 7 скликання, являючись відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 1726 КУпАП, суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абзацу першого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», 16.02.2017, тобто несвоєчасно, без поважних причин подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію (перед звільненням) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01.01.2017 по 09.02.2017, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є 05.02.2017 року.
Місце вчинення правопорушення в даному випадку є не визначеним, оскільки ОСОБА_1 мав можливість подати електронну декларацію через мережу «Інтернет» в будь якому місці.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата складання протоколу про адміністративні правопорушення,
В судовому засіданні ОСОБА_1 роз'яснено права особи, що притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.
Свою вину ОСОБА_1 у вчиненні корупційного правопорушення за обставин, зазначених в протоколі, не визнав, його захисник ОСОБА_2 надав до суду письмову заяву з викладеною позицією щодо протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, яку в судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав, та додав, що декларація ним подана 16.02.2017 року, наголосив, що умислу на порушення вимог фінансового контролю, встановлених Законом України «Про запобігання корупції», у нього не було.
Порушення строку подання декларації сталося не з його вини, а саме за тих обставин, що в день звільнення 03.02.2017 року він декілька разів спробував зайти на сайт НАЗК, з метою подачі декларації та не вдавалось навіть застосувати електронний ключ. Качур.О.В. неодноразово звертався за допомогою до працівників технічного відділу, але вирішити проблему не вдалося. Лише після багатьох неодноразових спроб на робочому місці, вдома, в Немирівській міській раді, 16.02.2017 року йому вдалося подати декларацію. Просив провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Захисник ОСОБА_2М підтримав позицію ОСОБА_1 суду пояснив, що умислу у ОСОБА_1 вчиняти адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 176-2 не було. Порушення строку подачі декларації сталося із-за технічних збоїв сайту НАЗК.
Прокурор в судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за несвоєчасну подачу без поважних причин декларації (перед звільненням) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за що передбачена відповідальність відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, його захисника, прокурора, особу яка склала протокол, а також вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважаю, що провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу корупційного правопорушення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до рішення № 6 Вінницької обласної ради ОСОБА_1 27.11.2015 року обрано заступником голови Вінницької обласної ради 7 скликання ( а.с.11).
Вінницькою обласною радою, рішенням № 275 від 03.02 2017 року, достроково припинено повноваження депутата обласної ради 7 скликання та заступника голови Вінницької обласної ради 7 скликання - ОСОБА_1В.( а.с. 12).
Розпорядженням Вінницької обласної ради № 138 від 11.12.2015 року затверджено посадові повноваження заступника голови Вінницької обласної ради (а.с.13).
Декларацію (перед звільненням) ОСОБА_1 подано 16.02.2017 року ( а.с. 19).
Відповідно до витягу з книги обліку руху трудових книжок ОСОБА_1 отримав трудову книжку 13.02.2017 року. ( а.с. 51-53 )
Згідно документу від 03.02.2017 року, ОСОБА_1 було здійснено письмову заяву про дострокове припинення повноважень депутата Вінницької обласної ради. ( а.с. 49 )
Згідно рапорту ст. оперуповноваженого УЗЕ у Вінницькій області ОСОБА_3 ним були здійснені заходи для вручення протоколу ОСОБА_1 ( а.с. 36 ). ОСОБА_1 попереджено про обмеження встановлені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування« та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органах місцевого самоврядування та проходження служби. ( а.с. 17,18).
Судом встановлено,що ОСОБА_1 відноситься до категорії осіб, які зобов'язані у відповідності із статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» подавати декларацію, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так статтею 45 Закону визначено, що подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, здійснюється:
1. Особами, зазначеними у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
2. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
3. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Викладене свідчить, що ОСОБА_1, як особа, посада якої відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, будучи згідно Рішення першого заступника Вінницької обласної ради № 275 від 03.02.2017 звільненим з посади заступника голови Вінницької обласної ради 7 скликання, зобов'язаний був подати декларацію (перед звільненням) особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями тобто до 05.02.2018.
У відповідності до статті 50 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 зобов'язаний був подати на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ( після звільнення), в проміжок часу з 03.02.2017 року по 05.02.2018 року включно. На виконання вказаних вимог ОСОБА_1 16.02.2017 року заповнив декларацію на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та вважав, що подав декларацію по технічним можливостям вчасно. Таким чином, ОСОБА_1 було подано декларацію пізніше, ніж встановлювалось в абз. 3 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції». В результаті за результатами перевірки уповноваженою посадовою особою - старшим оперуповноваженим УЗЕ в Вінницькій області ДЗЕ НП України відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 255 КУпАП складено у відношенні ОСОБА_1 протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, що відобразились в умисних діях щодо несвоєчасного подання без поважних причин декларації (після звільнення) особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу корупційного правопорушення, слід врахувати, крім іншого, наявність суб'єктивної сторони, тобто психічного ставлення особи (суб'єкта правопорушення) до своїх дій і їх наслідків. Виходячи з поняття корупційного правопорушення (корупційного правопорушення, як діяння, що містить ознаки корупції, так і інших правопорушень, пов'язаних з корупцією), визначених в ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктивна сторона такого правопорушення завжди характеризується умисною формою вини. Винна особа усвідомлює суспільну небезпеку і протиправність свого діяння (у формі дії чи бездіяльності) і бажає його здійснити. Враховуючи наведене та приписи ст. 45 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції», сутність порушення фінансового контролю полягає в тому, що особа, яка за законом зобов'язана задекларувати свої доходи та майновий стан, прагне уникнути цього і таким чином досягти певної мети (приховати доходи одержані незаконним шляхом чи інше).
Однак, як в протоколі про адміністративне правопорушення, так і в суді прокурором не вказано в яких саме умисних діях та з якою саме метою ОСОБА_1 несвоєчасно надіслав декларацію, як не наведено та не надано докази на підтвердження такого умислу. Матеріали справи не містять жодних даних, які б вказували на те, що ОСОБА_1, надіславши декларацію 16.02.2017 року, мав умисел на порушення встановлених Законом України «Про запобігання корупції» вимог для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування чи переслідував будь-який корисливий чи особистий інтерес. Так в суді під час розгляду справи, наголошував, що жодного умислу на порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо фінансового контролю, зокрема умислу на приховування своїх доходів та майна, не мав, добросовісно вважав, що подав декларацію (перед звільненням) вчасно. Вважає, що дане порушення строку подачі декларації сталося з необережності.
Таким чином, посадова особа, що складала протокол про правопорушення, пов'язане з корупцією, не звернула уваги на відсутність суб'єктивної сторони такого правопорушення, що свідчить про відсутність складу правопорушення, пов'язаного з корупцією, і прийшла до помилкового висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Адже, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Окрім того, відповідно до ч.1, 3 ст. 48 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство проводить щодо декларацій, поданих субєктами декларування, такі види контролю: 1) щодо своєчасності подання; 2) щодо правильності та повноти заповнення; 3) логічний та арифметичний контроль. Якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство письмово повідомляє такого субєкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію в порядку, визначеному частиною першою статті 45 вказаного Закону. Одночасно Національне агентство письмово повідомляє про факт неподання декларації спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції, а також керівнику державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права, вищому органу управління відповідного громадського об'єднання, іншого непідприємницького товариства про факт неподання декларації відповідним суб'єктом декларування.
Порядок проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.02.2017 № 56, у випадку встановлення факту неподання декларації субєктом декларування відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство письмово повідомляє про це субєкта декларування, керівника державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права, в якому працює суб'єкт декларування, та спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції у визначеному Національним агентством порядку. Якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування несвоєчасно подав декларацію, Національне агентство направляє такому суб'єкту лист з проханням надати пояснення щодо причин несвоєчасного подання декларації. За наявності ознак адміністративного правопорушення уповноважена особа Національного агентства складає протокол про адміністративне правопорушення у встановленому законодавством порядку, який за рішенням Національного агентства направляється до суду.
Разом з тим, з матеріалів справи не вбачається, що Національним агентством був проведений такий вид контролю та повідомлено письмово суб'єкта декларування, спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції та керівника державного органу про факт неподання декларації відповідним суб'єктом декларування. В судовому засіданні прокурор з даного приводу пояснив, що в матеріалах справи відсутні відомості чи письмове повідомлення НАЗК, що суб'єкт декларування несвоєчасно подав декларацію.
У відповідності до правової позиці Верховного Суду, вмотивованої у рішенні № 814/886/17 від 11.04.2018 року визначено, що здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, щодо достовірності і повноти відомостей, зазначених суб'єктом декларування у декларації, належить до виключної компетенції Національного агентства з питань запобігання корупції.
Окрім того, відповідно до ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, дата і місце його складання, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення. Як вбачається з протоколу, місце вчинення адміністративного правопорушення не визначено. Але встановлення місця вчинення правопорушення відповідно до норм КУпАП є вимогою для доведення вини, як обов'язкова ознака об'єктивної сторони.
Виходячи з вищенаведеного, оскільки адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тому суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад даного корупційного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення.
З урахуванням вищевикладеного, на підставі Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 в чинній редакції, п.1 ч.1 ст. 247, 283, 284, 287 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області через Немирівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Немирівського
районного суду Вінницької області ОСОБА_4