Ухвала від 10.07.2018 по справі 910/16140/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

"10" липня 2018 р. Справа№ 910/16140/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Майданевича А.Г.

суддів: Отрюха Б.В.

Шаптали Є.Ю.

секретар судового засідання: Вайнер Є.І.

за участю представників судового засідання: відповідно до протоколу судового засідання від 10.07.2018

розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" про проведення судово-економічної експертизи та про проведення судової експертизи

у справі № 910/16140/17 (суддя Спичак О.М.)

за позовом Компанії "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" від імені якої діє представництво "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз"

про стягнення 2 964 295,96 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.11.2017 у справі №910/16140/17 позовні вимоги задовольнено частково.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" на користь Компанії "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" від імені якої діє представництво "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" основний борг в сумі 2519354,90 грн., пеню в розмірі 12907,72 грн., 3% річних в сумі 97043,25 грн. та судовий збір в сумі 39439,59 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського суду міста Києва від 03.11.2017 у справі №910/16140/17 повністю та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розгляд справи № 910/15501/17 неодноразово відкладався.

Розпорядженням №09.1-08/1593/18 від 21.06.2018 Київського апеляційного господарського суду у зв'язку із перебуванням судді Суліма В.В. на навчанні для підвищення кваліфікації, відповідно до підпункту 2.3.25. пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 910/16140/17.

Відповідно до протоколу повторної автоматичної зміни складу колегії суддів, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" у справі № 910/16140/17 передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді: Майданевича А.Г., суддів Отрюха Б.В. та Шаптали Є.Ю.

02.07.2018 через відділ забезпечення документообігу суду та моніторингу виконання документів Київського апеляційного господарського суду представник відповідача подав клопотання про проведення судово-економічної експертизи та про проведення судової експертизи.

Колегія суддів у судовому засіданні 10.07.2018 поставила на обговорення клопотання про проведення судово-економічної експертизи та про проведення судової експертизи.

Представник відповідача в судовому засіданні 10.07.2018 підтримала вказані клопотання. Представник позивача заперечував проти клопотань про проведення судово-економічної експертизи та про проведення судової експертизи. Представник третьої особи залишив вказані клопотання на розсуд суду.

Обговоривши із учасниками судового процесу вказані вище клопотання, колегія суддів встановила наступне.

Так, клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" про проведення судової експертизи мотивоване тим, що природний газ по договору купівлі-продажу природного газу №20/05/Г-1 від 20.05.2016 у серпні 2016 року був неналежної якості, тобто не відповідав вимогам якості, встановленим Кодексом ГТС, а тому і ціна поставленого газу має бути іншою.

Відповідно до п.4.5 договору№20/05/Г-1 від 20.05.2016 якість природного газу повинна відповідати технічним вимогам ТУ У 320.001.58764-007-95 "Гази горючі природні, що подаються з родовищ в промислові газопроводи та окремим споживачам" та ТУ У 320.001.58764-008-95 "Гази горючі природні, що подаються з родовищ в промислові газопроводи та окремим споживачам".

Пунктом 13 Глави 1 Розділу III Кодексу ГТС встановлені вимоги, яким повинен відповідати природний газ, що подається в газотранспортну систему.

Основною вимогою якості природного газу є вміст метану (СІ), мол.% - мінімум 90.

ПАТ «Укртрансгаз» на своєму офіційному веб-сайті було опубліковано за серпень 2016 року паспорт фізико-хімічних показників якості природного газу №8-08 переданого ПАТ «Укртрансгаз», філія УМГ «Київтрансгаз», Боярським ЛВУ МГ по ГРС-Алмаз та прийнятого ПАТ «Київоблгаз» зокрема ГРС Бровари (Тепличний), відповідно до якого вміст метану становить:

01 серпня 2016 року 89,441 %;

08 серпня 2016 року 89,505 %;

15 серпня 2016 року 89,346 %;

22 серпня 2016 року 89,419 %;

29 серпня 2016 року 89,508 %,

З наданого ПАТ "Укртрансгаз" суду апеляційної інстанції паспорту фізико-хімічних показників природного газу (вих.1340 від 31.08.2016) переданого Представництвом «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» у серпні 2016 року вбачається, що вміст метану становить:

04 серпня 2016 року79.062 %:

10 серпня 2016 року77.692 %:

18 серпня 2016 року 79.271 %;

25 серпня 2016 року76,944 %.

Визначення ФХП (фізико-хімічних показників та інших характеристик) природного газу у точках входу газотранспортної системи проводиться на комерційних ВОГ (ПВВГ) операторів суміжних систем або інших суб'єктів, безпосередньо підключених до газотранспортної системи з використанням автоматичних потокових приладів (автоматичних хроматографів та вологомірів) та/або вимірювальних хіміко-аналітичних лабораторій (п. 5 Розділу III Кодексу ГТС).

Періодичність визначення компонентного складу, теплоти згоряння та температури точки роси за вологою при використанні вимірювальних хіміко-аналітичних лабораторій повинна бути не рідше, ніж один раз на тиждень (п. 9 Розділу III Кодексу ГТС).

Значення ФХП природного газу, що транспортується, визначається: для точок, в яких були встановлені потокові засоби вимірювань, для кожної години; для точок, які не були обладнані засобами вимірювання складу природного газу (не були встановлені хроматографи, вологоміри), на підставі останнього вимірювання, проведеного вимірювальною хіміко-аналітичною лабораторією (п. 19 Розділу III Кодексу ГТС).

Згідно з п. 7.1. Технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу до газопроводів оператора газотранспортних систем від газовидобувного підприємства у точках входу газотранспортної системи, розміщеної на веб-сайті ПАТ "Укртрансгаз", особливості обліку природного газу у точках входу між оператором газотранспортної системи та газовидобувною компанією регулюється положеннями Кодексу газотранспортної системи та цією Технічною угодою, яка не може суперечити положенням Кодексу газотранспортної системи.

Відповідно до п. 6.1. Технічної угоди, визначення ФХП природного газу у точках входу газотранспортної системи проводиться на комерційних ВОГ (ПВВГ) суб'єктів, безпосередньо підключених до газотранспортної системи, з використанням автоматичних потокових приладів і автоматичних хроматографів та вологомірів), та або вимірювальних хіміко-аналітичних лабораторій.

Пунктом 3.2. Технічної угоди передбачено, що щодобово власник комерційного ВОГ (ПВВГ) надає оператору ГТС в електронному вигляді інформацію, яка міститься в погодинних роздруківках автоматичних обчислювачів/коректорів та потокових засобів визначення ФХП газу, у повному обсязі (об'єм та ФХП газу, характер і тривалість аварійних ситуацій та втручань).

Приписами пункту 6.5.1. Технічної угоди встановлено, що точки визначення ФХП природного газу та періодичність проведення вимірювань узгоджуються сторонами, безпосередньо підключеними до газотранспортної системи, окремим протоколом/графіком.

Періодичність визначення компонентного складу, теплоти згоряння та температури точки роси по волозі, а також періодичність внесення ФХП газу до вимірювальних комплексів при використанні вимірювальних хіміко-аналітичних лабораторій повинна бути не рідше, ніж один раз на тиждень. У разі зміни потоків газу (зупинка, переключення свердловини, ремонтні роботи, тощо) проводиться позачергове визначення ФХП газу та внесення ФХП до вимірювальних комплексів.

Протокол визначає:

- перелік місць відбору проб газу;

- вимірювальні хіміко - аналітичні лабораторії, що проводять вимірювання,

- точки виходу з газотранспортної системи, на які розповсюджуються результати визначення ФХП газу;

- місця встановлення потокових хроматографів;

- періодичність відбору проб, проведення аналізу та внесення ФХП до автоматичних обчислювачів, коректорів тощо.

Згідно з п. 6.9. Технічної угоди, всі фізико-хімічні показники, визначені у порядку, передбаченому Розділом 6 цієї Технічної Угоди, повинні бути наведені у Місячному паспорті ФХП газу. Підставою для складання місячного паспорту ФХП газу є звіти потокових засобів визначення ФХП газу та протоколи визначення ФХП газу, що проводились хіміко-аналітичною лабораторією.

При використанні потокових засобів визначення ФХП до паспорту заносяться середньодобові значення відповідних ФХП за кожну добу.

При використанні вимірювальних хіміко-аналітичних лабораторій до паспорту-сертифікату заносяться результати вимірювань за добу, під час якої проводились вимірювання.

У відповідності до п. 10.7. Технічної угоди, при оформленні актів прийому-передачі газу власник комерційного вузла обліку газу повинен скласти та надати іншій стороні місячний паспорт-сертифікат фізико-хімічних характеристик газу, в якому вказуються всі ФХП, що підлягають контролю згідно розділу 6 цієї технічної угоди. При використанні автоматичних потокових приладів в місячному паспорті-сертифікаті вказуються середньодобові значення ФХП за кожну добу звітного місяця.

При проведенні визначення ФХП вимірювальними хіміко-аналітичними лабораторіями в місячному паспорті-сертифікаті вказуються всі результати вимірювань за звітний місяць.

Згідно з статтею 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.

У відповідності до ч. 1 ст. 100 Господарського процесуального кодексу України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Згідно із положеннями статті 1 Закону України „Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи.

Як зазначено в листі Вищого господарського суду України № 01-8/2651 від 27.11.2006 „Про деякі питання призначення судових експертиз", судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмету доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть змінити інші засоби доказування. Аналогічні за змістом положення містить частина 2 пункту 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" № 4 від 23.03.2012.

За змістом пункту 5 постанови № 4 від 23.03.2012 Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики призначення судової експертизи" питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення. У вирішенні відповідного питання (до призначення судової експертизи) слід: визначитися з конкретною установою або конкретним експертом, якими проводитиметься експертиза. З цією метою господарський суд, зокрема, витребує у сторін пропозиції стосовно таких установ та/або судових експертів, у тому числі тих, які не є працівниками зазначених установ. Господарський суд не зв'язаний цими пропозиціями, але може враховувати їх у вирішенні питання про призначення і проведення судової експертизи; визначити об'єкти, що підлягають експертному дослідженню; максимально конкретно визначити питання, які мають бути роз'ясненні судовим експертом, та сформулювати їх у логічній послідовності.

Отже, вище вказане свідчить про те, що для повноцінної і всебічної оцінки обставин справи необхідні спеціальні знання, та як наслідок, постановлення обґрунтованого рішення.

Таким чином, для встановлення якості природного газу, поставленого відповідачу у серпні 2016 року, та його дійсну вартість, колегія суддів приходить до висновку про призначення у даній справі судової експертизи.

Колегія суддів покладає обов'язок по оплаті витрат на проведення вказаної експертизи на Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс".

Стосовно клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" про проведення судово-економічної експертизи, колегія суддів вважає за необхідне відмовити у задоволенні, оскільки поставлені питання відповідача не потребують спеціальних знань і суд сам може перевірити розрахунки заборгованості, штрафні санкції та 3 %.

У відповідності до Закону України "Про судову експертизу" та проведення судової експертизи, суд доручає Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

Відповідно до п. 2 ч. 1. ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, зокрема, у випадку призначення судом експертизи.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому п. 2 ч. 1. ст. 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.

Враховуючи вказане вище, керуючись ст. 99, 100, 228, 229, 234 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. У клопотанні представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" про проведення судово-економічної експертизи відмовити.

2.Клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" проведення судової експертизи задовольнити.

3. Призначити судову експертизу якості природного газу по справі №910/16140/17, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

4. На вирішення експертизи поставити наступні питання:

- Чи відповідають фізико-хімічні показники природного газу, який подається на точках входу в газотранспортну систему України Представництвом "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед", вимогам якості визначеним Кодексом газотранспортної системи, затвердженого Постановою Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015?

- Визначити вартість поставленого Представництвом "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" природного газу у серпні 2016 ТОВ "Нафтогаз-Альянс", з урахуванням даних визначених експертизою на відповідність якості природного газу вимогам Кодексу газотранспортної системи, затвердженого Постановою Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015?

5. Зобов'язати сторони за вимогою експертів своєчасно подати необхідні для проведення експертизи матеріали (документи, зразки тощо).

6. Витрати по проведенню експертизи покласти на відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс".

7. Повідомити експерта про те, що у разі встановлення обставин під час проведення експертизи, що мають значення для справи, але щодо яких не було поставлено запитань, експерт, відповідно до ч. 8 ст. 98 ГПК України, має право включити до висновку свої міркування про ці обставини.

8. Попередити експертів про необхідність проведення експертизи у відповідності до Закону України "Про судову експертизу" та про кримінальну відповідальність у разі дачі неправдивих висновків, передбачену ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

9. По закінченню експертизи висновки та матеріали справи №910/16140/17, а також документи, що підтверджують витрати, пов'язані з проведенням експертизи, надіслати до Київського апеляційного господарського суду.

10. Для проведення експертизи надіслати справу № 910/16140/17 у 2-х томах до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

11.Копію ухвали Київського апеляційного господарського суду надіслати сторонам та Київському науково-дослідного інституту судових експертиз (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

Головуючий суддя А.Г. Майданевич

Судді Б.В. Отрюх

Є.Ю. Шаптала