79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
27.06.2018р. Справа №914/698/18
м. Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Матвіїва Р.І. за участю секретаря судового задання ОСОБА_1 розглянув матеріали позовної заяви
за позовом: Управління майном спільної власності Львівської обласної ради, м. Львів,
до відповідача: Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області, м. Львів,
предмет позову: зняття арешту з нерухомого майна спільної власності територіальних громад Львівської області,
підстава позову: накладення арешту на майно згідно з постановами від 10.03.2000 року, від 03.03.2003 року, від 20.09.2001 року,
за участю представників:
позивача: ОСОБА_2 - представник на підставі довіреності №133 від 02.02.2018 року,
відповідача: ОСОБА_3 - представник на підставі довіреності №28437 від 20.06.2018 року
17.04.2018 року на розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Управління майном спільної власності Львівської обласної ради до Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області про зняття арешту з нерухомого майна спільної власності територіальних громад Львівської області.
Ухвалою від 23.04.2018 року позовну заяву залишено без руху, встановлено Управлінню майном спільної власності Львівської обласної ради строк 7 днів з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви у спосіб надання суду доказів на підтвердження наведених у позовній заяві тверджень щодо права власності Львівської обласної ради нежитлового приміщення у корпусі № 4, площею 672,4 кв. м., та 653/1000 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №6, площею 531,6 кв. м., що знаходяться за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а.
03.05.2018 року до суду надійшла заява Управління майном спільної власності Львівської обласної ради вих. № 508 від 02.05.2018 року про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 07.05.2018 року позовну заяву (з урахуванням пояснень, наведених у заяві про усунення недоліків, щодо виправлень технічних помилок у тексті позовної заяви та її прохальної частини) прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.06.2018 року.
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі отримано позивачем і відповідачем, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відводів складу суду сторонами не заявлено.
Ухвалою суду від 20.06.2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 27.06.2018 року.
У судове засідання 27.06.2018 року з'явився представник позивача, підтримав позовні вимоги. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, на електронну адресу суду надіслав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч.3 ст. 196 ГПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відтак, суд вважає, що неявка представника відповідача за умови заявлення про розгляд справи без участі його представника, не перешкоджає розгляду справи по суті у даному судовому засіданні.
Відповідно до ч.9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У судовому засіданні 27.06.2018 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Спір між сторонами виник у зв'язку з виявленням позивачем обтяжень нерухомого майна, що знаходиться за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а, що належить до спільної власності територіальних громад Львівської області. Позивач зазначає, що постановами Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 10.03.2000 року №199М, від 03.03.2003 року №2А та від 2009.2001 року №325А (реєстраційні номери обтяжень 4348393, 4396532, 4400731) накладено арешт на все нерухоме майно, що перебуває за вказаною адресою. При цьому особа, в інтересах якої накладено арешт, не встановлена, у зв'язку з чим з метою захисту прав, визначених ст.ст.319,321 ЦК України, позивач просить зобов'язати Шевченківський відділ державної виконавчої служби міста Львова зняти арешти з нерухомого майна спільної власності територіальних громад Львівської області, а саме з
34/100 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №4, площею 989,4 кв.м.,
нежитлових приміщень технічного поверху у корпусі №4, площею 202,2 кв.м.,
нежитлові приміщення в корпусі №5, площею 122,4 кв.м.,
653/1000 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №6, площею 562,2 кв.м.,
нежитлових приміщень технічного поверху у корпусі №6, площею 197,0 кв.м.,
3/1000 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №8, площею 422,0 кв.м. нежитлових приміщень в корпусі №9, площею 512,7 кв.м.,
нежитлових приміщень технічного поверху в корпусі №9, площею 261,0 кв.м.,
нежитлових приміщень в корпусі №10, площею 635,9 кв.м.,
нежитлових приміщень технічного поверху в корпусі №10, площею 197,5 кв.м.,
нежитлових приміщень в корпусі №11, площею 635,6 кв.м.,
55/100 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №12, площею 672,3 кв.м.
нежитлових приміщень в корпусі №13, площею 415,3 кв.м.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, доказів на спростування заявлених позовних вимог не надав.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з Положенням про управління майном спільної власності Львівської обласної ради від 23.06.2006 року №33 Управління майном спільної власності Львівської обласної ради утворено Львівською обласною радою з метою здійснення повноважень органу управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Львівської області, його приватизації та оренди.
Як вбачається з рішення Львівської обласної ради XV чергової сесії VII скликання №671 від 17.04.2018 року, затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад області, що підлягають приватизації способом аукціону, а на Управління майном спільної власності Львівської обласної ради покладено забезпечення приватизації таких об'єктів згідно з додатком. Зокрема, у додатку до вказаного рішення зазначені нежитлові приміщення технічного поверху за адресою пр. Чорновола, 45 а, корпус №11, корпус №12. Крім цього, нежитлові приміщення за вказаною адресою - корпуси №5 та №4 також включені до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад області, що підлягають приватизації згідно з рішенням Львівської обласної ради від 07.03.2017 №375 зі змінами згідно з рішенням №597 від 30.01.2018 року та №517 від 10.10.2017 року, копії яких долучені до матеріалів справи. Більше того, стосовно таких об'єктів як корпуси №5 та №4 Управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради 09.02.2018 року видано наказ про приватизацію нежитлових приміщень технічного поверху, площею 202,2 кв.м., за адресою пр. Чорновола, 45 а, яким серед іншого затверджено протокол проведення аукціону з продажу таких приміщень; 03.03.2018 року видано наказ про приватизацію нежитлових приміщень технічного поверху, площею 122,4 кв.м., за адресою пр. Чорновола, 45 а.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №14434751 та свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 22.11.2007 року об'єкт нерухомого майна - будівля літ. «А-2», корпус №4, площею 989,4 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №105498053 об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №4, площею 202,2 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада, частка 1/1;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №81010096, свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 23.11.2007 року та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.11.2007 року об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №5 (літ.А-5), площею 122,4 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №105546674 об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №6 літ. «А-2», площею 197,0 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада;
зі свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 23.11.2007 року та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.11.2007 року об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №6 (літ.А-2), площею 171,4 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада; а згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (номер довідки 122579786 від 03.05.2018 року) нежитлові приміщення в корпусі №6 (літ.А-2), загальною площею 562,2 кв.м., згідно з технічним паспортом, приміщення спільного користування площею 171,4 кв.м., форма власності - спільна часткова, розмір частки Львівської обласної ради - 653/1000 ідеальних часток, площею 369,5 кв.м.;
зі свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 22.11.2007 року та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.11.2007 року об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №8 (літ.А-1), площею 422,0 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада, частка - 1/1;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №106844817 та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 02.10.2009 року об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №9 (літ.А-2), площею 512,7 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №105559779 об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №9, площею 261,0 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №104416902, свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 22.11.2007 року та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.11.2007 року об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №10 (літ.А-2), площею 635,9 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №105563336 об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №10, площею 197,5 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №104419086, свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 22.11.2007 року та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.11.2007 року об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №11 (літ.А-2), площею 653,6 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада;
з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 22.11.2007 року та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.11.2007 року об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №12 (літ.А-2), площею 672,3 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада, частка - 1/1;
з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №104421027 та свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 23.11.2007 року об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №13 (літ.А-2), площею 415,3 кв.м. за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а перебуває у комунальній власності - власник - Львівська обласна рада.
Разом з тим, з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (номер довідки 120626748 від 13.04.2018 року) вбачаються наступні (щодо деяких об'єктів - відмінні від наведених вище) відомості щодо об'єктів нерухомого майна, визначених позивачем:
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №4, площею 202,2 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №4 (літ.А-2), площею 989,4 кв.м., форма власності - спільна часткова, розмір частки Львівської обласної ради 34/100.
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №5 (літ.А-5), площею 122,4 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №6 (літ.А-2), площею 197 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №6 (літ.А-2), площею 562,2 кв.м. згідно з технічним паспортом, приміщення спільного користування площею 171,4 кв.м., форма власності - спільна часткова, розмір частки Львівської обласної ради - 653/1000,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №8 (літ.А-1), площею 422,0 кв.м., форма власності приватна - 903/1000, власник ТОВ «Віконт ІІ»,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №9, площею 261,0 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №9 (літ.А-2), площею 512,7 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №10, площею 197,5 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №10 (літ.А-2), площею 635,9 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №11 (літ.А-2), площею 653,6 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №12, площею 672,3 кв.м., форма власності приватна - 45/100, власник ТОВ «Релігійне позаконфесійне видавництво «Добра книжка» і комунальна - розмір частки 55/100, власник Львівська обласна рада,
- об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №13 (літ.А-2), площею 415,3 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада.
Із вказаної довідки також вбачається, що окремі об'єкти нерухомого майна за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а знаходяться і в приватній (спільній частковій) власності окремих осіб, відмінних від Львівської обласної ради.
Крім цього, із матеріалів справи встановлено, що щодо нерухомого майна, зареєстрованого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровані обтяження: арешт та заборона на нерухоме майна, зокрема:
- №4348393, 12.01.2007 року, реєстратор Перша Львівська державна нотаріальна контора, підстава - постанова 199/М, 10.03.2000, ВДВС Шевченківського рай.упр.юст.. вх.609, об'єкт обтяження: інше, нежилі будівлі, адреса м. Львів, пр. Чорновола В., будинок 45а, власник - ТОВ «Агроліт» (причина відсутності коду - архівний запис), тип обтяження - арешт (архівний запис),
- №4396532, 24.01.2007 року, реєстратор Перша Львівська державна нотаріальна контора, підстава - постанова 2А, 03.03.2003, ВДВС Шевченківського рай.упр.юст., 1061, об'єкт обтяження: інше, майно, адреса м. Львів, пр. Чорновола В., будинок 45а, власник - ТОВ «Дрібногуртова аптека-316» (причина відсутності коду - архівний запис), тип обтяження - арешт (архівний запис),
- №4400731, 24.01.2007 року, реєстратор Перша Львівська державна нотаріальна контора, підстава - постанова 325/МА 20.09.2001, ВДВС Шевченківського рай.упр.юст. вх.3579, об'єкт обтяження: інше, приміщення, адреса м. Львів, пр. Чорновола В., будинок 45а, власник - ТОВ «Дрібногуртова аптека-316 «Лаборреактив» (причина відсутності коду - архівний запис), тип обтяження - арешт (архівний запис).
Управління майном спільної власності Львівської обласної ради зверталося до Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області з листом про зняття заборон відчуження нерухомого майна за адресою м. Львів, пр. Чорновола,54а, яке належить до спільної власності територіальних громад області, управління яким здійснює Львівська міська рад, що підтверджується листом від 23.03.2018 року, отриманого відповідачем 26.03.2018 року. На вказаний лист відповідачем надано відповідь про те, що у державного виконавця відсутні підстави для припинення обтяжень за реєстраційними номерами 4400731, 4396532, 4348393 так як строк зберігання виконавчих проваджень, переданих до архіву органу державної виконавчої служби до 2015 року, станом на 06.04.2018 року знищено.
Дані факти матеріалами справи підтверджуються, документально не спростовані.
Дослідивши представлені суду докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги підставними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково з огляду на наступне.
Згідно зі ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Як визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Із описаних вище обставин справи вбачається, що Управління майном спільної власності Львівської обласної ради утворено Львівською обласною радою з метою здійснення повноважень органу управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Львівської області, його приватизації та оренди. Згідно з описаними вище відомостями Львівська обласна рада є одним із власником об'єктів нерухомого майна, що знаходиться за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав. Відповідно до ч.5 ст.12 вказаного Закону відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом.
Відтак, досліджуючи питання права власності Львівської обласної ради на зазначені позивачем об'єкти, суд враховує та визнає достовірними відомості, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (номер довідки 120626748 від 13.04.2018 року).
Враховуючи наведені положення та матеріали справи, суд зазначає, що позивач обгрунтовано стверджує про наявність права власності територіальних громад Львівської області в особі Львівської обласної ради на наступні об'єкти нерухомого майна, що знаходяться за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а:
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №4, площею 202,2 кв.м.,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №4 (літ.А-2), площею 989,4 кв.м., розмір частки Львівської обласної ради 34/100.
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №5 (літ.А-5), площею 122,4 кв.м.,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №6 (літ.А-2), площею 197 кв.м.,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №6 (літ.А-2), площею 562,2 кв.м., приміщення спільного користування площею 171,4 кв.м., розмір частки Львівської обласної ради - 653/1000,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №9, площею 261,0 кв.м.,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №9 (літ.А-2), площею 512,7 кв.м.,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, технічний поверх, корпус №10, площею 197,5 кв.м.,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №10 (літ.А-2), площею 635,9 кв.м.,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №12, площею 672,3 кв.м., розмір частки 55/100, власник Львівська обласна рада,
об'єкт нерухомого майна нежитлове приміщення, корпус №13 (літ.А-2), площею 415,3 кв.м., форма власності комунальна, розмір частки 1/1, власник Львівська обласна рада.
Щодо об'єкта нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №8 (літ.А-1), площею 422,0 кв.м., суд зазначає що довідка з реєстру речових прав на нерухоме майно не містить відомостей про реєстрацію права власності за Львівською обласною радою в частці 3/1000, як вказує в позовній заяві позивач. Щодо об'єкта нерухомого майна - нежитлове приміщення, корпус №11 (літ.А-2), площею 653,6 кв.м., суд звертає увагу, що у прохальній частині позовної заяви позивачем визначено площу 635,6 кв.м., що не відповідає інформації, що міститься в довідці з реєстру речових прав на нерухоме майно. Відтак, суд доходить висновку про непідтвердженість позивачем обставин щодо власності територіальних громад Львівської області в особі Львівської обласної ради на вказані об'єкти.
Матеріалами справи також підтверджено, а відповідачем не спростовано існування обтяжень щодо нерухомого майна у вигляді арешту - реєстраційний номер обтяження №4348393, №4396532, №4400731, накладених згідно з постановами ВДВС Шевченківського районного управління юстиції. Із вказаних записів про обтяження нерухомого майна не вбачається ідентифікації нерухомого майна, що знаходиться за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а.
Згідно з ч.1, ч.2 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Сторонами не підтверджено підстав обтяження всього нерухомого майна що знаходиться за адресою м. Львів, пр. Чорновола, 45а, у тому числі того, що є власністю територіальних громад Львівської області, згідно з записами №4348393, №4396532, №4400731.
Особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту (ч.1 ст.59 Закону України «Про виконавче провадження»).
Позов про зняття арешту з майна може бути пред'явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику (речове право на чуже майно).
Як встановлено вище, позивач не просить визнавати право власності на майно, обтяжене згідно з реєстраційними записами №4348393, №4396532, №4400731, оскільки описаними вище документами підтверджується його статус власника на досліджені об'єкти нерухомого майна і право власності не оспорюється. Разом з тим, існуючі безпідставні обтяження відповідного нерухомого майна є обмеженням прав власника щодо розпорядження майном, яке йому належить.
Відповідачами в справі є боржник, особа, в інтересах якої накладено арешт на майно, а в окремих випадках - особа, якій передано майно, якщо воно було реалізоване. Як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, має бути залучено відповідний орган державної виконавчої служби, а також відповідний орган доходів і зборів, банк та іншу фінансову установу, які у випадках, передбачених законом, виконують судові рішення (стаття 3 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-XIV "Про виконавче провадження" (у редакції Закону України від 04 листопада 2010 року № 2677-VI) (п.2 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03 червня 2016 року «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна»)
У даному спорі позовні вимоги пред'явлено до органу державної виконавчої служби - суб'єкта, що накладав відповідні арешти, оскільки особа, в інтересах якої накладено арешт на майно позивача, згідно з відомостями з єдиного реєстру заборон відчужень об'єктів нерухомого майна відсутня.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Наведена норма визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язано із позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.
Згідно з частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Завданням господарського судочинства згідно з ч.1 ст. 2 ГПК України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1 ст.5 ГПК України).
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
За змістом процесуального законодавства позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу. Тобто учасники справи - це суб'єкти матеріально-правових відносин, які виступають на захист своїх інтересів і на яких поширюється законна сила судового рішення. Позивачем є особа, яка має право вимоги (кредитор), а відповідачем - особа, яка повинна виконати зобов'язання (боржник).
З урахуванням наведених законодавчих норм завданням суду при здійсненні правосуддя є забезпечення, зокрема, захисту прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів. Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
Надаючи правову оцінку належності обраного зацікавленою особою способу захисту, слід зважати і на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції рол захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що ця норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони втілені в правовій системі тієї чи іншої країни. Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасниці Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, ЄСПЛ наголосив, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, передбачених національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його застосування не було ускладнено діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення ЄСПЛ у справі "ОСОБА_2 проти України" від 05.04. 2005 (заява № 38722/02).
Частиною 4 ст.59 Закону України «Про виконавче провадження» визначено підстави для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини. Крім визначеного переліку, законом передбачено, що у всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду.
Як вбачається з матеріалів справи, Шевченківським відділом державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області відмовлено позивачу у виконанні вимоги про зняття арештів за реєстраційними номерами №4348393, №4396532, №4400731 через відсутність підстав, передбачених ст.59 Закону та у зв'язку зі знищенням матеріалів виконавчого провадження. Відтак, на даний час нерухоме майно, що знаходиться у комунальній власності територіальних громад Львівської області та зареєстроване за Львівською обласною радою, обтяжене накладеним у січні 2007 року арештом, підставами якого є постанова 199/М від 10.03.2000 року, постанова 2А від 03.03.2003 року, постанова 325/А від 20.09.2001 року. Як вбачається з листа відповідача від 06.04.2018 року, відомості щодо проведення виконавчих дій при примусовому виконанні рішень стосовно боржників ТОВ «Агроліт», ТОВ «Дрібногуртова аптека-316», ТОВ «Дрібногуртова аптека-316 «Лаборреактив» в атоматизованій системі виконавчих проваджень відсутні. Відповідно, підстави накладення Шевченківським ВДВС арештів згідно з постановами від 2000 року, від 2001 року та від 2003 року не відомі та не встановлені. Наведене обмежує та порушує права власника - територіальних громад Львівської області такого майна, у зв'язку з чим права та інтереси позивача підлягають належному захисту. При цьому, враховуючи відсутність у реєстраційних записах відомостей про власників (архівні записи), право позивача підлягає ефективному захисту шляхом усунення підстави обтяження - у спосіб зняття арештів, накладених згідно з постановами Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 10.03.2000 року №199М, від 03.03.2003 року №2А та від 2009.2001 року №325А, особою, що їх застосувала.
Відповідно до ч.1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведені вище обставини, суд доходить висновку про необхідність захисту прав та інтересів територіальних громад Львівської області в особі Львівської обласної ради, зазначає про часткову доведеність та обґрунтованість позовних вимог, неспростованість обставин, наведених позивачем, іншою стороною спору. Разом з тим, враховуючи встановлену вище непідтвердженість позивачем обставин щодо власності Львівської обласної ради на об'єкти - 3/1000 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №8, площею 422,0 кв.м., та нежитлових приміщень в корпусі №11, площею 635,6 кв.м., в наведеній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 129, ч.9 ст.165, ст. ст. 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Зобов'язати Шевченківський відділ державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області (79007, Львівська обл., місто Львів, вул. Котлярська, будинок 6, код. ЄДР 35009321) зняти арешти з нерухомого майна спільної власності територіальних громад Львівської області (власник Львівська обласна рада, код ЄДР 22340506), а саме з 34/100 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №4, площею 989,4 кв.м., нежитлових приміщень технічного поверху у корпусі №4, площею 202,2 кв.м., нежитлові приміщення в корпусі №5, площею 122,4 кв.м., 653/1000 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №6, площею 562,2 кв.м., нежитлових приміщень технічного поверху у корпусі №6, площею 197,0 кв.м., нежитлових приміщень в корпусі №9, площею 512,7 кв.м., нежитлових приміщень технічного поверху в корпусі №9, площею 261,0 кв.м., нежитлових приміщень в корпусі №10, площею 635,9 кв.м., нежитлових приміщень технічного поверху в корпусі №10, площею 197,5 кв.м., 55/100 ідеальних часток від нежитлових приміщень у корпусі №12, площею 672,3 кв.м., нежитлових приміщень в корпусі №13, площею 415,3 кв.м, накладені постановами Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Львова Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 10.03.2000 року №199М, від 03.03.2003 року №2А та від 2009.2001 року №325А (реєстраційні номери обтяжень 4348393, 4396532, 4400731).
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09.07.2018 року.
Суддя Матвіїв Р.І.