Справа №463/3099/18
Провадження №3/463/1162/18
05 липня 2018 року суддя Личаківського районного суду м. Львова - Леньо С.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованого: ІНФОРМАЦІЯ_3
за ст. 130 ч. 1 КУпАП, -
Працівниками поліції складено протокол про те, що гр. ОСОБА_1, керуючи автотранспортним засобом ВАЗ 21063, д.н.з. НОМЕР_2, 25.05.2018р. о 23.00 год. за адресою м. Львів-Винники, вул. Сухомлинського, 3 з ознаками алкогольного сп'яніння відмовився від проходження медичного огляду, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.
ОСОБА_1 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення вину у вчиненому заперечив та пояснив, що транспортним засобом ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_2 не керував і такий ніколи не перебував в його користуванні. Посвідчення водія загубив близько 5 років назад, а від проходження медичного огляду відмовилась інша особа, яка пред'явила його документи.
Розглянувши матеріали справи, вважаю, що в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП слід відмовити виходячи з наступного.
З об'єктивної сторони правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУпАП, полягає в тому числі у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до роз'яснень, висвітлених в п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2015р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Як вбачається з відеозапису обставин події, 25.05.2018р. о 23.00 год. за адресою м. Львів-Винники, вул. Сухомлинського, 3 транспортним засобом ВАЗ 21063, д.н.з. НОМЕР_2 керував не ОСОБА_1, а зовсім інша особа, яка надала працівникам для огляду документи (посвідчення водія), видані на ім'я ОСОБА_1
Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 не є особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, серед іншого, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення).
Згідно ч. 1 ст. 260 КУпАП, у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Адміністративним правопорушенням (проступком), згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно відеозапису обставин події, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, залишилась невстановленою внаслідок використання нею посвідчення водія, виданого на ім'я ОСОБА_1
На такі обставини працівники поліції не звернули належної уваги та не здійснили передбачених законом заходів, спрямованих на встановлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Оскільки в такому випадку існує ризик ухилення особи від адміністративної відповідальності, що не буде сприяти досягненню мети адміністративного стягнення, визначеної ст. 23 КУпАП, копії матеріалів справи належить направити в Управління ПП м. Львова ДПП для встановлення особи, яка керуючи автотранспортним засобом ВАЗ 21063, д.н.з. НОМЕР_2, 25.05.2018р. о 23.00 год. за адресою м. Львів-Винники, вул. Сухомлинського, 3 з ознаками алкогольного сп'яніння відмовилась від проходження медичного огляду, чим порушила вимоги п. 2.5 ПДР України та подальшого вирішення питання про притягнення такої особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, згідно ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Незаконне заволодіння будь-яким способом паспортом або іншим важливим особистим документом, відповідно до ч. 3 ст. 357 КК України, створює самостійний склад кримінального правопорушення, яке карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
У примітці до ст. 358 КК України зазначено, що під офіційним документом у цій статті та статтях 357 і 366 цього Кодексу слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв'язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.
Посвідчення водія, згідно пп. 1 п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», є документом, який так само як паспорт, посвідчує особу та крім цього, підтверджує її спеціальний статус.
Оскільки за наведених вище обставин в діях невстановленої особи, окрім правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 130 КУпАП, також вбачаються ознаки вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 3 ст. 357 КК України, копії матеріалів справи належить направити у Львівську місцеву прокуратуру № 1 для вирішення питання про внесення відомостей до ЄРДР за ч. 3 ст. 357 КК України щодо невстановленої особи, яка привласнила посвідчення водія, видане на ім'я ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 9, 23, 130, 247, 253, 256, 260, 280, 283, 284, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Копії матеріалів справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП направити до Управління ПП у м. Львові ДПП для встановлення особи, яка керуючи автотранспортним засобом ВАЗ 21063, д.н.з. НОМЕР_2, 25.05.2018р. о 23.00 год. за адресою м. Львів-Винники, вул. Сухомлинського, 3 з ознаками алкогольного сп'яніння відмовилась від проходження медичного огляду, чим порушила вимоги п. 2.5 ПДР України та подальшого вирішення питання про притягнення такої особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Копії матеріалів справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП направити у Львівську місцеву прокуратуру № 1 для вирішення питання про внесення відомостей до ЄРДР за ч. 3 ст. 357 КК України щодо невстановленої особи, яка привласнила посвідчення водія, видане на ім'я ОСОБА_1.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Леньо С. І.