Справа №265/3137/18
Провадження №2-а/265/167/18
02 липня 2018 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Мельник І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Гусєвої К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до старшого інспектора Відділу Управління патрульної поліції ГУЕП в Донецькій області Берговіна Олега В'ячеславовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
06 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до старшого інспектора Відділу Управління патрульної поліції ГУЕП в Донецькій області Берговіна Олега В'ячеславовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, мотивуючи свої вимоги тим, що 28 березня 2018 року відповідачем по відношенню до нього було складено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 132-1 КпАП України з накладенням штрафу у розмірі 510 грн. за те, що 28 березня 2018 рокув Кальміуському районі м.Маріуполя на Блокпосту № 7 він керував транспортним засобом та перевозив вантаж, з перевищенням навантаження на здвоєних осях №1 та №2 - 16900 кг., № та №4 - 16650 кг., що перевищує допустиму норму, а саме на 900 та 650 кг., чим порушив п.22.5 Правил дорожнього руху. Вказану постанову просить скасувати та закрити провадження по справі за відсутністю складу правопорушення, посилаючись на те, що ним здійснювалось перевезення щебеню гранітного за кількістю вантажу, фактична маса транспортного засобу - 34 тон. Однак, оскільки щебінь є сипучим вантажем, його розподіл в кузові є нерівномірним, тому і навантаження на осі є нерівномірними.
Позивач та його представник - адвокат ОСОБА_3 у судове засідання не з'явились, в письмовій заяві, що надійшла від представника, просила розглянути справу без її участі та без участі позивача, позовні вимоги підтримують.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав відзив по справі, в якому зазначив, що своїми діями позивач порушив вимоги п. 22.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 132-1 КпАП України. Відповідачем винесено постанову без складання протоколу у межах повноважень поліцейського, встановлених законом з дотриманням вимог закону. Вважає оскаржувану постанову цілком законною.
У відповідності до вимог ч.3 ст. 268 КАС України неприбуття учасника справи у судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, тому суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
28березня 2018 року старшим інспектором відділу Управління патрульної поліції ГУНП в Донецькій області Берговін О.В. винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БР № 820728 відносно ОСОБА_1 за порушення ним вимог п. 22.5 ПДР України, якою до останнього застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 гривень.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - Правила дорожнього руху).
Відповідно до п. 1.1. Правил дорожнього руху ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Згідно з п. 1.9. Правил дорожнього руху особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
У відповідності до оскаржуваної постанови ОСОБА_1 28 березня 2018 року в Кальміуському районі м.Маріуполя на Блокпосту № 7 керував транспортним засобом та перевозив вантаж, з перевищенням навантаження на здвоєних осях №1 та №2 - 16900 кг., № та №4 - 16650 кг., а саме 1550 кг., чим порушив п.22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Відповідно до ст. 132-1 КУпАП порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування встановлений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі Порядок №879).
Згідно п.п. 3, 15 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1007/1207 працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю: здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху; здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку. У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.
Відповідно до пп. пп. 4-8 п. 4 Порядку № 1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю; реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Таким чином, проведення габаритно-вагового контролю щодо здійснення відповідних вимірювань, віднесення того чи іншого транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних, є виключною компетенцією Укртрансбезпеки.
Відповідно до п.п. 16,18 вказаного Порядку №879, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
При цьому, відповідно до пп. 2 п. 2 Порядку №879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
З акту №0004564 від 28 березня2018 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідки про результати здійснення габаритного-вагового контролю вбачається, що автомобіль DAF, номерний знак НОМЕР_1, навантажений вантажем - щебінь, фактична повна маса - 33 550 т, осьові навантаження 7900/9000/7950/8700 (нормативно допустиме навантаження - 8/8/8/8).
Відповідно до п.4 абз.4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» від 18 січня 2001 року №30 допускається перевищення вагових параметрів над визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та плати за проїзд.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що законодавцем чітко передбачено критичну похибку в розмірі 2 %, що еквівалентно 320 кг на ось, що дозволяє враховувати специфіку вантажу, в тому числі й сипучого (щебінь), який під час транспортування здатний зсуватися.
Відтак, відповідачем по справі правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
При цьому суд не бере до уваги твердження позивача та його представника про те, що вантаж є сипучим та неможливо передбачити зсув на ось при транспортуванні вантажу, оскільки водій транспортного засобу відповідно до вимог п. 22.2 ПДР зобов'язаний контролювати розміщення, кріплення і стан вантажу, щоб уникнути його падіння, створення перешкод для руху, що не було вчинено позивачем в даній ситуації, внаслідок чого відбулося перевищення навантаження на здвоєні осі автомобіля, яким він керував, на 1550 кг.
Крім того, ні дії посадових осіб Укрртрансбезпеки по складанню акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та самого здійснення габаритно-вагового контролю, ні сам акт позивачем до суду не оскаржувались.
Вищевикладене свідчить про правомірність дій відповідача щодо притягнення позивача ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ст. 132-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень відповідно до винесеної постанови від 28березня 2018 року.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 20, 192, 241-246, 286 КАС України, суд-
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до старшого інспектора Відділу Управління патрульної поліції ГУЕП в Донецькій області Берговіна Олега В'ячеславовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається до Донецького Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його оголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження оголошено, в порядку передбаченому ч.2 та ч.3. ст. 295 КАС України.
Повне рішення складено 02 липня 2018 року.
Суддя Мельник І.Г.