Постанова від 02.07.2018 по справі 234/9021/18

Справа № 234/9021/18

Провадження № 3/234/2003/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2018 року м. Краматорськ

Суддя Краматорського міського суду Донецької області Пікалова Н.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, голови правління ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,

за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Голова правління ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» ОСОБА_1 допустив несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування податку на додану вартість згідно ППР № НОМЕР_2 від 03.05.2018 року по строку 17.05.2018 року (борг 11,33 грн. погашено 21.05.2018 року та 22.05.2018 року з запізненням на 5 днів), згідно постанови та ухвали Донецького окружного адміністративного суду № 805/1605/16-а від 08.08.2016 року та від 29.08.2016 року (борг 211795,84 грн. погашено з запізненням на 757 днів), чим порушено п. 57.1 та п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України. Факт порушення викладено в Акті № 296/28-10-50-12-08/03361075 від 30.05.2018 року. Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 20.07.2017 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП та підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу в доход держави в сумі 85 грн.

Такими діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене ст. 163-2 ч. 2 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився , але надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Крім того, надав письмові заперечення (пояснення), відповідно до яких зазначив, що він був прийнятий на посаду Голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» Наказом № 6-К від 13.01.2017 року. Вказані суми грошових зобов'язань по податках сплачені ПАТ «Донецькоблгаз» із затримкою у зв'язку з фосмажором. Строк накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 38 КУпАП з моменту сплати ПАТ «Донецькоблгаз» вказаних зобов'язань минуло понад 3 місяці. У зв'язку із набранням 15 жовтня 2014 року чинності Законом України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669), статтею 10 якого передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. ПАТ «Донецькоблгаз» та його структурні підрозділи здійснювали діяльність в епіцентрі заходів проведення АТО та бойових дій. До початку дії Закону України від 02.09.2014 року № 1669/VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» Товариство було зареєстровано за адресою: 83050, м. Донецьк, вул. Р. Люксембург, буд. 23-А про що свідчать установчі документи та реєстраційні данні. ПАТ «Донецькоблгаз» відповідно до рішення загальних зборів від 29.05.2015 року (постанова № 1 від 29.05.2015 року до протоколу загальних зборів № 21 від 29.05.2015 року) змінило місцезнаходження і на теперішній час здійснює діяльність за адресою в м. Краматорську Донецької області по вул. Південна, 1, про що в державному реєстрі внесено запис від 04.06.2015 року. При цьому 11.08.2015 року аварійно-диспетчерською службою ПАТ «Донецькоблгаз» (яка знаходилась у м. Донецьку вул. Р. Люксембург, 23-а у телефонному режимі було повідомлено про факти захоплення: будинку розташованого за адресою м. Донецьк, вул. Р. Люксембург, 23-а (до цього часу товариство користувалось даним об'єктом на умовах користування), а також структурних підрозділів, які знаходилися на території де проводилися заходи АТО. Про вказані факти товариством направлено заяви до правоохоронних органів за наслідком чого порушено кримінальні провадження про що внесено записи до ЄРДР. Статтею 10 Закону № 1669 прямо зазначено, що єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Системний аналіз нормативно-правових актів, що регулює спірні правовідносини на час їх виникнення, дають підстави вважати, що платники податку, які перебувають на обліку у податкових органах, і які здійснюють господарську діяльність на території, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від відповідальності на неналежне виконання зобов'язань, зокрема щодо своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання та подання податкової звітності з податку на додану вартість та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, тощо. Разом з тим, слід зазначити, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків, а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. І, як наслідок, законодавець звільнив ПАТ «Донецькоблгаз» від застосування штрафних санкцій і пені з боку податкових органів. При цьому є необґрунтованими посилання на те, що ПАТ «Донецькоблгаз» повинен був звернутись до податкового органу із заявою в порядку п.102.6 Податкового кодексу України, оскільки наявність чи відсутність такого звернення не спростовують факту настання для ПАТ «Донецькоблгаз» обставин непереборної сили (форм-мажору) з 01.07.2014 року, що підтверджено сертифікатом Торгово-промислової палати України № 2059/05-4 від 30 липня 2014 року, та, як наслідок, факту звільнення його від відповідальності за неналежне виконання зобов'язань відповідно до прямої норми, що діє на час АТО - Закону України № 1669. Крім того, це є право платника податку, а не правило, і це право підзаконним актом нормотворчого органу поставлено в залежність щодо нарахування та сплати відсотків у разі задоволення контролюючим органом питання щодо розстрочення або відстрочення сплати податкового зобов'язання. ПАТ «Донецькоблгаз» зверталося до ТПП із заявою про засвідчення йому форс-мажорних обставин на період АТО у відповідності до статті 10 Закону № 1669, про що ТПП засвідчила настання обставин непереборної сили при здійсненні діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів з 01 липня 2014, про що товариству Торгово-промисловою палатою України 30 липня 2014 видано Сертифікат № 2059/05-4. З урахуванням викладеного слідує, що ПАТ «Донецькоблгаз» виконав усі вимоги законодавства, які є підставою для звільнення останнього з 01 липня 2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань. Таким чином, ПАТ «Донецькоблгаз» під дією форс-мажорних обставин допустило об'єктивне порушення норм діючого законодавства щодо строку сплати, але зважаючи на факт наявності форс-мажорних обставин, які стали суб'єктивною стороною даного порушення, його вини в цьому не вбачається. Податкові зобов'язання були сплачені, а затримка сплати обумовлена, як було вказано вище, дією непереборних обставин під впливом яких ПАТ «Донецькоблгаз» знаходиться і на сьогоднішній день, а тому є обставини щодо звільнення від відповідальності. Крім того, дія форс-мажорних обставин, встановлена судовими рішеннями, а саме: Постановою ДОАС від 13.03.2017 року у справі № 805/568/17-а (залишеною без змін ухвалою ДААС від 20.06.2017 року), постановою ДОАС від 13.03.2017 року у справі № 805/1206/17-а (залишеною без змін ухвалою ДААС від 14.06.2017 року), постановою ДОАС від 13.03.2017 року у справі № 805/1207/17-а (залишеною без змін ухвалою ДААС від 05.07.2017 року), постановою ДОАС від 25.05.2017 року у справі № 805/1318/17-а (залишеною без змін ухвалою ДААС від 15.08.2017 року), постановою ДОАС від 11.05.2017 року у справі № 805/1570/17-а (залишеною без змін ухвалою ДААС від 12.07.2017 року). Просить суд справу про адміністративне правопорушення, що до нього закрити, за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення та/або звільнити від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення та/або з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих , свідків , висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі вилучення речей і документів , а також іншими документами.

Одним із доказів відповідно до ст. 256 КУпАП є протокол про адміністративне правопорушення, який має містити всі перелічені в даній статті відомості, які необхідні для вирішення справи, а без їх наведення він належної сили не має.

Відповідно до п.12, 13 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення - у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.

У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Слід зазначити, 24.02.2018 року набрав чинності Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», відповідно до якого такого поняття як «антитерористична операція» не існує, а є «операція об'єднаних сил». Суд не вбачає можливим прийняти до уваги сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України на підставі того, що він був складений в 2014 році і стосується зони АТО.

Дані обставини, підтверджуються протоколом про адміністративне правопорушення, актом камеральної перевірки № 296/28-10-50-12-08/03361075 від 30.05.2018 року щодо своєчасності сплати узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення форми 'Н' N НОМЕР_2 від 03.05.2018 року та податкової декларації з ПДВ згідно рішення суду про розстрочення податкового боргу, та іншими матеріалами справи, тому вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 163-2 КУпАП доведена.

За змістом ст. 9 КУпАП єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у її діях (бездіяльності) складу адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, дії якого не спричинили значної шкоди охоронюваним законом інтересам, а також те, що порушення усунуте та податковий борг був сплачений, суд вважає за необхідне застосувати ст. 22 КУпАП та звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Відповідно до ч.2 ст.284 КУАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст.ст. 22, 24, 27, 33, 163-2 ч. 2, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення по ч. 2 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення України.

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 163-2 КпАП України відносно ОСОБА_1 закрити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд.

Суддя: Н.М. Пікалова