Постанова від 04.07.2018 по справі 813/1025/18

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/2888/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Гудима Л.Я.

за участі секретаря судового засідання Гнідець Р.І.

представник позивача : ОСОБА_1

відповідач: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року про відмову у відкритті провадження (суддя Качур Р.П. м. Львів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій про визнання протиправним і скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

15.03.2018 ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій про не включення її у список осіб, які претендують на отримання житла по вул. Під Голоском у м.Львові та зобов'язати комісію включити ОСОБА_2 у списки.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2018р. відмовлено в порядку п.1 ч.1 ст.170 КАС України у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій про визнання протиправним і скасування рішення.

Не погодившись із вказаною ухвалою, її оскаржила позивач ОСОБА_2, яка в апеляційній скарзі просить скасувати ухвалу суду та відкрити провадження у справі, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що рішення громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій є підставою для прийняття рішення про надання житла та для виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, таке рішення є обов'язковим до виконання і без позитивного вирішення питання в комісії її сім'я в подальшому не може бути включена в списки для отримання житла.

23.05.2018р. Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій на адресу апеляційного суду скерував відзив на апеляційну скаргу ОСОБА_2, в якому зазначає, що громадська комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій є дорадчим органом, який, відповідно до пп.3.1.2 Положення про комісію, затв. рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016р. № 1049 (зі змінами), має право надавати рекомендації щодо осіб, які претендують на отримання житла, та передавати документи на розгляд громадській комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Львівської міської ради.

Просить апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а ухвалу суду від 20.03.2018р. про відмову у відкритті провадження у справі №813/1025/18 без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Постановляючи оскаржувану ухвалу та приймаючи рішення про відмову у відкритті провадження, суд першої інстанції виходив з того, що розглядуваний спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спори про поновлення на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення умов, підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

Розглядуваний спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а пов'язаний з вирішенням питання щодо права на житло.

Висновки суду першої інстанції щодо неналежності розглядуваного спору до юрисдикції адміністративних судів колегія суддів вважає обґрунтованими, з наступних підстав.

Ухвалою Львівської міської ради № 4520 від 23.04.2015р. затверджено Програму про захист інтересів учасників антитерористичної операції, яка розроблена для вирішення матеріально-побутових питань учасників антитерористичної операції та членів їх сімей, з урахуванням законодавчо закріплених прав громадян України на безоплатне отримання земельних ділянок.

Згідно з п. 1.3 цієї Програми така регулює питання забезпечення житлом, земельними ділянками та надання матеріальної допомоги особам, зазначеним у пункті 1.2 цієї Програми.

Відповідно до пп. 2.5.9 Програми, рішення про надання житла приймає виконавчий комітет Львівської міської ради на підставі рекомендації громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Львівської міської ради.

З метою реалізації Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції, затв. ухвалою міської ради від 23.04.2015р. № 4520 створена громадська комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій, Положення про комісію затв. рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016р. № 1049 (зі змінам від 17.11.2017р. № 1050).

Судом встановлено, що згідно з витягу з протоколу № 22/2017 від 18.12.2017р. засідання громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій позивачці відмовлено у включенні у відповідні списки, з покликанням на п. 1.7.4 Програми - дія Програми не поширюється на осіб, які хоч і належать до категорій осіб, зазначених у п.п. 1.2 та 1.4 Програми, проте вже були забезпеченні житлом або отримали грошову компенсацію на придбання житла як учасники антитерористичної операції або члени сімей осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції за рахунок коштів Державного бюджету України або місцевого бюджету, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством України.

Відповідно до пп.3.1.2 Положення комісія має право надавати рекомендації щодо осіб, які претендують на отримання житла, та передавати документи на розгляд громадській комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Львівської міської ради.

Разом з тим, відповідно до пп. 4.13. Положення рекомендації комісії є підставою для прийняття рішення про надання житла, або виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, або включення до списків на отримання земельної ділянки за межами м. Львова.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктами 1,2 ч.1 ст.4 КАС України також визначено, що справа адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Суб'єкт владних повноважень відповідно до п.7 ч.1 тієї самої статті - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлений інший порядок судового провадження.

З урахуванням наведеного, громадська комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій не є суб'єктом владних повноважень, не здійснює владно-управлінські функції, її рішення мають рекомендаційний характер і є підставою для підготовки проектів рішень виконавчого органу (згідно п. 4.13 положення), й у відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 19 КАС не є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. 1ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

У порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття з такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду, житлово-будівельних кооперативів, у гуртожитках, встановлення автономного опалення у приміщенні державного житлового фонду, зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, зобов'язання органу влади чи органу місцевого самоврядування здійснити необхідні дії щодо утримання в належному стані житлового будинку, виселення, а також спори щодо забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків тощо). Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі суб'єкта владних повноважень як відповідача.

З урахуванням наведеного, спори про поновлення на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки в такому випадку особа звертається до суду за захистом порушеного цивільного права, отже, цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а пов'язаний з вирішенням питання щодо права на житло.

Таким чином, спірні правовідносини регулюються Цивільним процесуальним кодексом України, а тому не належать до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Згідно з ч. 5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що спір, з приводу якого позивач звернулася до суду, є цивільно-правовим та підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, а відтак, не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

За таких обставин, заявлена позовна вимога, яка стосуються оскарження рішення громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій, не носить характеру публічно-правового спору і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративної справи), а юрисдикція адміністративних судів не поширюється на вирішення таких.

Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої ухвали не впливають та висновків суду не спростовують.

Із урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість винесеної ухвали та відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки в ухвалі суду наведені вірні мотиви та обґрунтування щодо неможливості розгляду справи у порядку КАС України.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи, підставно і обґрунтовано прийняв рішення про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі, ухвала суду відповідає нормам матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків ухвали суду, а тому підстав для її скасування колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. ч. 3 ст. 243, 139, 308, 311, 312, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року у справі №813/1025/18- без змін.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на апелянта ОСОБА_2.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді Л. Я. Гудим

Л. Я. Гудим

Повне судове рішення складено 06.07.2018 року.