Постанова від 04.07.2018 по справі 819/1733/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/2733/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді - Мікули О.І.,

суддів - Качмара В.Я., Курильця А.Р.,

з участю секретаря судового засідання - Смидюк Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника апелянтів - адвоката ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання частково протиправним і часткове скасування наказу, визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

суддя в 1-й інстанції - Дерех Н.В.,

час ухвалення рішення - 12.02.2018 року, 13:01 год.,

місце ухвалення рішення - м. Тернопіль,

дата складання повного тексту рішення - 15.02.2018 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 звернулися в суд з позовом до відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, в яком просили (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) визнати протиправним і скасувати наказ в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.Я. «Про включення до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення» № 401 від 18 жовтня 2016 року в частині включення до Додатку 1 «Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які будуть продані на земельних торгах Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області» земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Мшанецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1, визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (Відділу у Зборівському районі) видати позивачам довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (довідки форми 6-ЗЕМ), погодити Плани відведення земельних ділянок та підписати акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання при встановленні (відновленні) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) власникам: ОСОБА_2 в листі 34-19-0.27-187/167-17 від 14 серпня 2017 року, ОСОБА_3 у листі 34-19-0.27-186/167-17 від 14 серпня 2017 року, ОСОБА_4 у листі 34-19-0.27-189/167-17 від 14 серпня 2017 року, ОСОБА_5 у листі 34-19-0.27-188/167-17 від 14 серпня 2017 року, ОСОБА_6 в листі 34-19-0.27-184/167-17 від 14 серпня 2017 року, ОСОБА_7 у листі 34-19-0.27-185/167-17 від 14 серпня 2017 року, ОСОБА_8 в листі 34-19-0.27-192/167-1 від 14 серпня 2017 року, ОСОБА_9 у листі 34-19-0.27-190/167-17 від 14 серпня 2017 року, ОСОБА_10 в листі 34-19-0.27-191/167-17 від 14 серпня 2017 року та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області видати довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (довідки 6-ЗЕМ), погодити Плани відведення земельних ділянок та підписати Акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання при встановленні (відновленні) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) позивачам.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, представник позивачів - адвокат ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що оскаржуваний наказ в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.Я. №401 від 18 жовтня 2016 року прийнятий неправомірно, оскільки такий прийнятий без врахування приватних інтересів позивачів на отримання у приватну власність частини земельної ділянки на території Мшанецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області на земельній ділянці 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1. Звертає увагу на те, що земельна ділянка тільки включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які будуть продані на земельних торгах. Доказів про те, що земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 вже виставлена на земельні торги, відсутні. Крім того, звертає увагу на те, що вказаний наказ по суті є рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки на його підставі 14 серпня 2017 року начальник Відділу Держгеокадастру у Зборівському районі відмовився погодити позивачам плани відведення земельних ділянок, не видав довідок форми 6-ЗЕМ та не підписав позивачам атку прийомки-передачі межових знаків на зберігання при встановленні (відновленні) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), разом з тим, вичерпні підстави для такої відмови визначені ст.118 ЗК України. Просить скасувати рішення суду першої та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Представник позивачів (апелянтів) та позивачі у судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в їх відсутності за наявними у справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.

Представник відповідача - Оленяк В.Я. у судовому засіданні не погодився з доводами апеляційної скарги і вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Наказами Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 28 квітня 2016 року надано дозволи на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення: ОСОБА_10 (Наказ № 19-1972/14-16-СГ), ОСОБА_2 (Наказ № 19-1968/14-16-СГ), ОСОБА_3 (Наказ № 19-1967/14-16-СГ), ОСОБА_4 (Наказ № 19-1975/14-16-СГ), ОСОБА_5 (Наказ № 19-1977/14-16-СГ), ОСОБА_6 (Наказ № 19-1974/14-16-СГ), ОСОБА_7 (Наказ № 19-1978/14-16-СГ), ОСОБА_8 (Наказ № 19-1973/14-16-СГ), ОСОБА_9 (Наказ № 19-1971/14-16-СГ).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №401 від 18 жовтня 2016 року «Про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення» включено до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення Державної власності для подальшого продажу їх прав оренди на земельних торгах наступні земельні ділянки: земельна ділянка площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1, земельна ділянка площею 11,7668 га кадастровий номер НОМЕР_2.

Листами Відділу у Зборівському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 14 серпня 2017 року: ОСОБА_10 (лист №34-19-0.27-191/167-17), ОСОБА_2 (лист № 34-19-0.27-187/167-17), ОСОБА_3 (лист № 34-19-0.27-186/167-17), ОСОБА_4 (лист №34-19-0.27-189/167-17), ОСОБА_5 (лист № 34-19-0.27-188/167-17), ОСОБА_6 (лист № 34-19-0.27-184/167-17), ОСОБА_7 (лист № 34-19-0.27-185/167-17), ОСОБА_8 (лист № 34-19-0.27-192/167-17), ОСОБА_9 (лист №34-19-0.27-190/167-17), повідомлені, що земельна ділянка площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1 включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру в Тернопільській області.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваний наказ в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.Я. «Про включення до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення» № 401 від 18 жовтня 2016 року в частині включення до Додатку 1 «Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які будуть продані на земельних торгах Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області» прийнятий правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, так як позивачами не розроблено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, оскільки законом передбачено процедуру передачі земельної ділянки у власність чи оренду. Тому надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є лише початковим етапом, що передує процедурі передачі конкретної земельної ділянки у власність чи оренду. Крім того, у позивачів є лише частина документів, які є складовою проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що не свідчить про завершення ними процедури розробки землеустрою. Також не підлягає до задоволення позовна вимога про зобов'язання відповідача видати довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (довідки форми 6-ЗЕМ), погодити Плани відведення земельних ділянок та підписати Акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання при встановленні (відновленні) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) позивачам, оскільки відповідно до приписів ч.3 ст.136 ЗК України відповідач не вправі здійснювати дії чи видавати документи, що пов'язані з відчуженням, переданням у заставу, користування земельних ділянок.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними, законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Предметом заявленого позову є питання правомірності прийняття наказу в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.Я. «Про включення до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення» № 401 від 18 жовтня 2016 року в частині включення до Додатку 1 «Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які будуть продані на земельних торгах Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області» земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Мшанецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1.

Даючи правову оцінку вказаному рішенню суб'єкта владних повноважень, колегія суддів враховує приписи ст.2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи, листами Відділу у Зборівському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 14 серпня 2017 року ОСОБА_10 (лист №34-19-0.27-191/167-17), ОСОБА_2 (лист № 34-19-0.27-187/167-17), ОСОБА_3 (лист № 34-19-0.27-186/167-17), ОСОБА_4 (лист №34-19-0.27-189/167-17), ОСОБА_5 (лист № 34-19-0.27-188/167-17), ОСОБА_6 (лист № 34-19-0.27-184/167-17), ОСОБА_7 (лист № 34-19-0.27-185/167-17), ОСОБА_8 (лист № 34-19-0.27-192/167-17), ОСОБА_9 (лист №34-19-0.27-190/167-17) повідомлені, що земельна ділянка площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1 включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру в Тернопільській області.

Згідно з п.8,13 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17 листопада 2016 року № 308 Головне управління в межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру та розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством на території Тернопільської області.

П.20 цього Положення передбачає, що Головне управління вживає організаційні заходи щодо проведення земельних торгів.

Відповідно до ч.1 ст.134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Ч.2 ст.135 ЗК України передбачає, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Згідно з ч.1, 2 ст.136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Добір земельних ділянок включає також формування земельної ділянки.

Відповідно до ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи, 18 жовтня 2016 року в.о. начальником Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.Я. видано наказ № 401 «Про включення до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення», яким до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах включено земельні ділянки згідно з додатком 1 «Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які будуть продані на земельних торгах Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області», в якому зазначено земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Мшанецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1. Заплановане цільове призначення (функціональне використання) земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01), умови продажу - продаж права.

Прийняттю вказаного рішення передувала визначена процедура, зокрема, наказом Держземагенства України від 15 жовтня 2014 року №328 введено в дію рішення колегії Держземагенства України від 14 жовтня 2014 року №2/2 "Про продаж прав на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на конкурентних засадах". Цим рішенням доручено начальникам головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб, зокрема щодо надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та ведення особистого селянського господарства скласти, затвердити та оприлюднити на офіційному сайті Держземагентства України переліки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, включаючи несформовані земельні ділянки, що мають бути об'єктами землеустрою під час підготовки відповідних лотів до продажу (крім тих, на яких розташовано нерухоме майно, або тих, які на законних підставах знаходяться у користуванні заявників, або тих, щодо яких надано дозвіл на розроблення відповідної документації із землеустрою або станом на 15 жовтня 2014 року у відповідному головному управлінні вже зареєстровано клопотання про надання такого дозволу) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. За результатами аналізу поточних робіт із землеустрою та звернень фізичних і юридичних осіб на регулярній основі виявляти земельні ділянки, що користуються попитом та права на які можуть бути продані на земельних торгах, включати такі земельні ділянки до вищезазначених переліків шляхом видання наказів про внесення змін і доповнень до них та оприлюднювати оновлені переліки на офіційному сайті Держземагентства України.

Судом встановлено, що на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України оприлюднено перелік земельних ділянок, що виставляються на земельні торги, в розрізі областей (http://land.gov.ua/info/perelik-dilianok/). Відповідно до інформації про земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які включено до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру в Тернопільській області, до цього переліку включена земельна ділянка 46,1201 га, яка знаходяться на території Мшанецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області, з цільовим призначенням (функціональне використання) - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01).

Таким чином, відповідач, реалізовуючи свої повноваження організатора земельних торгів, з дотриманням визначених ЗК України вимог, прийняв наказ «Про включення до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення» № 401 від 18 жовтня 2016 року правомірно, включивши до Додатку 1 «Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які будуть продані на земельних торгах Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області» земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Мшанецької сільської ради Зборівського району Тернопільської області площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1.

При цьому, колегія суддів вважає безпідставними покликання позивачів, як на підставу неправомірності прийняття оскаржуваного наказу, на той факт, що ними розпочато реалізацію оформлення у власність відповідних земельних ділянок на підставі рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, виходячи з наступного.

Ч.1,3 ст.116 ЗК України передбачає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з приписами ст.118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, зміст ст. 118, 122 ЗК України вказує на те, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність, оскільки процес передачі земельної ділянки громадянам у власність є стадійним, зокрема, такою першою стадією є саме надання уповноваженим органом (відмова у наданні) дозволу на розробку проекту землеустрою. Зазначене свідчить про відсутність у відповідача законних підстав для встановлення будь-яких обмежень у надані дозволу на розробку проекту землеустрою будь-якій особі при дотриманні нею вимог вказаних статей Земельного кодексу України.

Колегія суддів звертає увагу на те, що законні критерії визначення пріоритетності того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, - відсутні.

Крім того, однією з підстав розроблення землевпорядної документації відповідно до ст. 22 Закону України «Про землеустрій» є укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, максимальний строк складання якої, згідно із п. г) ст. 28 цього Закону, не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору.

Як вбачається з матеріалів справи, надані представником позивачів на підтвердження розробки проекту землеустрою щодо спірної земельної ділянки не підписані жодним із позивачів у передбачений законом спосіб.

Крім того, фактично дозволи на розроблення проектів землеустрою на відведення земельних ділянок надано у квітні 2016 року, а позивачі лише у 2017 році звернулися до структурного підрозділу Головного управління у районі за отриманням довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, погодженням планів відведення земельних ділянок та актів приймання-передачі межових знаків на зберігання.

Відповідно до ст.22 Закону України "Про землеустрій" землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що фактично проекти землеустрою позивачами не виготовлені, а у них є лише частина матеріалів, які є складовою проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що оскаржуваний наказ прийнятий правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України, тому підстави для його скасування відсутні.

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що не підлягає до задоволення позовна вимога про зобов'язання відповідача видати довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (довідки форми 6-ЗЕМ), погодити Плани відведення земельних ділянок та підписати Акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання при встановленні (відновленні) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) позивачам, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Оскільки Головним управлінням, як розпорядником (організатором земельних торгів) земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Тернопільської області земельну ділянку площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1 включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які будуть продані на земельних торгах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, то до завершення таких торгів, на думку суду, відповідач не вправі здійснювати дії чи видавати документи, що пов'язані з відчуженням, переданням у заставу, користування земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи, у квітні 2016 року позивачам надано дозволи на розроблення проектів землеустрою на відведення земельних ділянок, разом з тим, за отриманням довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, погодженням планів відведення земельних ділянок та актів приймання-передачі межових знаків на зберігання до структурного підрозділу Головного управління у Зборівському районі вони звернулися лише у 2017 році, тобто після винесення 18 жовтня 2016 року наказу ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області № 401 про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної власності для подальшого продажу їх права оренди на земельних торгах земельних ділянок, на які претендують позивачі площею 46,1201 га кадастровий номер НОМЕР_1.

Таким чином, доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Крім того, ухвалою від 04 червня 2018 року було відстрочено сплату судового збору за подачу апеляційної скарги, а тому такий у відповідності до ст.139 КАС України необхідно стягнути при прийнятті судового рішення з апелянтів.

Керуючись ст.ст. 139, 242, 243, 250, 310, 315, 316, 320, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника апелянтів - адвоката ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року у справі №819/1733/17 - без змін.

Стягнути зі ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 судовий збір за подання апеляційної скарги по 1685 грн. 06 коп. з кожного, а з ОСОБА_3 - 1239 грн. 06 коп. за реквізитами: "Отримувач коштів - УК у Галицькому районі м.Львова; код отримувача за ЄДРПОУ - 38007573; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО - 899998; рахунок отримувача - 34310206081057; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - *;101; код платника; судовий збір; № справи; Львівський апеляційний адміністративний суд".

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий- суддя О.І. Мікула

Судді: В.Я. Качмар

А.Р. Курилець

Повне судове рішення складено 09 липня 2018 року.