Постанова від 03.07.2018 по справі 826/7049/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/7049/13-а Головуючий у 1 інстанції: Келеберда В.І.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Беспалова О.О. Парінова А.Б. Борейко Д.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Іванківський маслозавод" на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Іванківський маслозавод" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватне акціонерне товариство "Іванківський маслозавод" (далі ПАТ "Іванківський маслозавод") звернувся з позовом до суду до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови від 10 квітня 2013 року № 394-ЦД-1-Е.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, позивач - Приватне акціонерне товариство "Іванківський маслозавод" звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт посилається на те, що на початку здійснення емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування (дематеріалізація), випуск емітента не повинен мати будь-яких обмежень в обігу, а отже, за умов зупинення обігу акцій він не міг виконати вимоги розпорядження від 11 вересня 2012 року № 1061-ЦД-1-Е. Також, 22.04.2011 року загальними зборами акціонерів ПАТ "Іванківський маслозавод" було прийнято рішення про реорганізацію у Товариство з обмеженою відповідальністю.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.03.2013 р. №365-ЦД-1-Е встановлено факт порушення ПАТ "Іванківський маслозавод" вимог п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: невиконання розпорядження від 11.09.2012 р. №1061-ЦД-1-Е (термін виконання до 11.12.2012 р.).

Постановою про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів від 10 квітня 2013 р. №394-ЦД-1-Е за вказане вище порушення на ПАТ "Іванківський маслозавод" накладено штраф в сумі 5 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 000 грн.

Позивач, не погоджуючись із вказаною постановою відповідача, звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до частини першої статті 1 Закону України від 30.10.1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері. Водночас, статтею 2 цього Закону передбачено, що проведення державного регулювання цінних паперів здійснюється, в тому числі, і з метою дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

В силу статті 6 зазначеного Закону та Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента №1063/2011 від 23.11.2011 року, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Згідно з п. 10 частини першої ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Як зазначено вище, на позивача накладено штрафні санкції оскаржуваною постановою за невиконання розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.09.2012 р. №1061-ЦД-1-Е, яке виносилося, у зв'язку з порушенням вимог статті 20 Закону України "Про акціонерні товариства" та статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме: позивачем не забезпечено переведення випуску акцій документарної форми у без документарну форму існування до 30 квітня 2011 року.

Зобов'язано позивача у термін до 11 грудня 2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та письмово поінформувати уповноважену особу Комісії про виконання зазначеного розпорядження від 11 вересня 2012 року.

Розпорядження від 11 вересня 2012 року відповідачем не переглядалося, судовими або іншим органами не скасовувалося.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 17.09.2008 року № 514-VI "Про акціонерні товариства", статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:

1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;

2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.

Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності:

1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі);

2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог;

3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру;

4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем;

5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування;

6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру;

7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, вимоги Закону України "Про акціонерні товариства" позивачем своєчасно не виконано.

Наявними матеріалами справами та самим позивачем цей факт не спростовується.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, у зв'язку з неможливістю виконати вимоги розпорядження від 11 вересня 2012 року № 1061-ЦД-1-Е, неодноразово звертався до відповідача із заявами про відновлення обігу акцій ВАТ «Іванківський маслозавод», проте, у кожному разі у задоволенні заяви було відмовлено.

Так, 01 березня 2013 року позивач звернувся з листом № 01-3/01-13, проте розпорядженням № 59-ЦД-В від 22 березня 2013 року відповідач знову відмовив у задоволенні його заяви та у відновленні обігу акцій позивача.

Вказана відмова від 22 березня 2013 року оскаржувалася позивачем в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва, за результатами розгляду справи № 826/7050/13-а, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2014 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15 грудня 2015 року, у задоволенні адміністративного позову ВАТ «Іванківський маслозавод» відмовлено.

Стосовно тверджень позивача про неможливість виконання розпорядження відповідача від 11 вересня 2012 року № 1061-ЦД-1-Е, судом першої інстанції вірно зазначено, що обіг акцій ВАТ «Іванківський маслозавод» зупинено на підставі розпорядження № 209-КУ-З від 08 листопада 2011 року, проте не скасовано, свідоцтво про реєстрацію випуску акцій товариства не анульовано. Отже, Товариство може прийняти рішення про відновлення обігу акцій, що фактично ним і було зроблено шляхом скасування рішення від 22 квітня 2011 року загальних зборів акціонерів по реорганізації Товариства з додатковою відповідальністю «Іванківський маслозавод» у грудні 2012 року. Тому такі твердження є необґрунтованими та не можуть бути підставою для звільнення Товариства від виконання розпорядження відповідача від 11 вересня 2011 року.

Доказів скасування розпорядження від 11 вересня 2012 року № 1061-ЦД-1-Е Комісією з цінних паперів або судовими органами, а також доказів виконання його позивачем суду не надано.

Таким чином, при прийнятті оскаржуваної постанови відповідач діяв, відповідно до положень Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а тому підстав для скасування даної постанови немає.

Щодо твердження апелянта про те, що, внаслідок реорганізації позивача у Товариство з обмеженою відповідальністю, він не міг виконати вимоги Закону щодо переведення акцій у бездокументарну форму, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 4 ст. 88 ЗУ "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 р. № 514-VI, з моменту обрання ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження наглядової ради та виконавчого органу акціонерного товариства.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Таким чином, на період роботи ліквідаційної комісії, ПАТ "Іванківський маслозавод" не втрачає статусу юридичної особи.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що перебування юридичної особи у стані припинення не звільняє її від обов'язку дотримання вимог законодавства та не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення на ринку цінних паперів.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, які впливають на правильність вирішення справи.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ПАТ "Іванківський маслозавод" та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 229, 243, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Іванківський маслозавод" залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 березня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.

Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Беспалов О.О. Парінов А.Б.

Повний текст постанови виготовлено 09.07.2018 року