04 липня 2018 року справа № 823/303/18
10 год. 35 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
секретаря судового засідання - Мельникової О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду питання прийняття додаткового судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Черкаська обласна державна адміністрація, Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади, - про визнання неправомірним та скасування рішення,
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Черкаська обласна державна адміністрація, Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади, - про визнання неправомірним та скасування рішення.
Визнано протиправною відмову Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, викладену у листі від 01.12.2017 №07-13/М-231, за наслідками розгляду заяви позивачів від 14.11.2017.
Зобов'язано Шполянську районну державну адміністрацію Черкаської області вирішити питання, викладені позивачами у заяві від 14.11.2017, щодо проведення обстеження та санітарної вирубки у полезахисній лісосмузі з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Проте, під час ухвалення судового рішення судом не вирішено питання щодо позовних вимог з приводу яких досліджувалися докази, зокрема стосовно звернення позивача до відповідача, що стосується очистки полезахисної лісосмуги від сміття, а також питання розораності вул.Симоненка та законності встановлення альтанки.
Ухвалою суду від 27.06.2018 призначено судове засідання для вирішення питання прийняття додаткового судового рішення на 16 год. 00 хв. 04.07.2018.
Відповідач та треті особи просили розгляд питання прийняття додаткового рішення здійснювати без участі їх представників. Позивачі не прибули у судове засідання з невідомих суду причин, хоча повідомлені про час та місце судового розгляду спору в установленому законом порядку. Проте їх неприбуття не перешкодило судовому розгляду згідно з ч.3 ст.252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Згідно з ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вирішуючи питання прийняття додаткового судового рішення, суд врахував таке.
Відповідно о п.1 ч.1 ст.252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Наведене свідчить, що в цій частині статті закріплене право адміністративного суду ухвалити додаткове судове рішення за наявності підстав, передбачених у законі.
Суд зауважує, що під час розгляду цієї справи з письмових доказів встановлено, що листом від 14.11.2017 ОСОБА_2 звернулась до Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області з проханням вирішити питання:
- очистки лісополоси від сміття;
- видалення частини зелених насаджень, які розташовані ближче 50 метрів від меж земель забудови;
- розчистки дерев, які нависають над польовою дорогою, обстеження та видалення хворих та заражених дерев;
- розораності дороги вул. Симоненка;
- законності встановлення альтанки.
Відповідач листом від 01.12.2017 №07-13/М-231 повідомив ОСОБА_2, що полезахисна лісосмуга, яку позивач просить розчистити, розташована перпендикулярно вул. В.Симоненка, яка відноситься до комунальної власності Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади, у зв'язку з чим, зрізування дерев має здійснювати саме вказана територіальна громада.
Крім того, вказаним листом повідомлено, що вулиця Симоненка перебуває у комунальній власності Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади, у зв'язку з чим, вказаному органу направлено лист від 29.11.2017 №07-13/М-231 щодо приведення у відповідність до Державних будівельних норм вулиці Симоненка.
Отже, порушене позивачем питання розораності вул.Симоненка вирішено відповідачем, шляхом направлення звернення органу, у віданні якого перебуває вказана вулиця.
Разом з тим, Шполянською районною державною адміністрацією Черкаської області не вирішено питання очистки полезахисної лісосмуги від сміття, а також питання законності встановлення альтанки.
Відповідно до ст.1 Закону України від 09.04.1999 №586-XIV "Про місцеві державні адміністрації" (далі - Закон №586-XIV) виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
На підставі п.7 ч.1 ст.13 Закону №586-XIV до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Згідно зі ст.21 Закону №586-XIV до повноважень місцевої державної адміністрації в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля належить, зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Аналогічна норма закріплена також ст.17 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ.
Суд звертає увагу, що спірні правовідносини виникли з приводу звернення позивачів щодо санітарної вирубки дерев в полезахисній лісосмузі, що розташована перпендикулярно вул. В.Симоненка за межами міста Шпола Черкаської області (КОАТУУ 7125710100, зона 02, квартал 001).
Суд врахував, що відповідно до ст.4 Лісового кодексу України від 21.01.1994 №3852-ХІІ до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.
Згідно з даними публічної кадастрової карти площа земельної ділянки під вищезазначеною полезахисною лісосмугою 13495,87 кв.м. Отже, на підставі ст.4 Лісового кодексу України її віднесено до лісового фонду.
Під час розгляду справи судом витребувано відомості з їх документальним підтвердженням щодо суб'єкта права власності, у тому числі стосовно користування та обслуговування земельної ділянки під зазначеною полезахисною лісосмугою.
Листом від 11.05.2018 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повідомило суд, що земельна ділянка під полезахисною лісосмугою обліковується як землі запасу державної власності.
Згідно з ч.2 ст.8 Лісового кодексу України право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.
З урахуванням наведених обставин та викладених норм законодавства, суд дійшов висновку, що розпорядження вищезгаданою полезахисною лісосмугою, що розташована на земельній ділянці земель запасу державної власності за межами населеного пункту належить саме Шполянській районній державній адміністрації, як лісокористувачу.
Отже, як встановлено судом у рішенні від 29.05.2018, розпорядження полезахисною лісосмугою, що розташована перпендикулярно вул. В.Симоненка за межами міста Шпола Черкаської області (КОАТУУ 7125710100, зона 02, квартал 001), належить саме Шполянській районній державній адміністрації, як лісокористувачу.
Ст.19 Лісового кодексу України визначений обов'язок лісокористувачів забезпечувати охорону лісів. Крім того, вказана стаття передбачає право лісокористувачів здійснювати відповідно до законодавства спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд.
Враховуючи викладене, зважаючи, що порушені у зверненні питання очистки полезахисної лісосмуги від сміття, а також законності встановлення альтанки не вирішені відповідачем за наслідками звернення ОСОБА_2, суд дійшов висновку прийняти додаткове рішення, яким зобов'язати Шполянську районну державну адміністрацію Черкаської області вирішити питання, викладені у заяві від 14.11.2017, щодо очистки полезахисної лісосмуги від сміття, а також питання законності встановлення альтанки з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Керуючись ст.ст. 252, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Ухвалити додаткове рішення у справі №823/303/18 за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Черкаська обласна державна адміністрація, Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади, - про визнання неправомірним та скасування рішення.
Зобов'язати Шполянську районну державну адміністрацію Черкаської області вирішити питання, викладені у заяві від 14.11.2017, щодо очистки полезахисної лісосмуги від сміття, а також питання законності встановлення альтанки з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Рідзель
Рішення складене у повному обсязі 09.07.2018.