10 липня 2018 року справа № 823/2246/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Монастирищенського відділу Уманської місцевої прокуратури Черкаської області, Уманської місцевої прокуратури Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Монастирищенського відділу Уманської місцевої прокуратури Черкаської області та до Уманської місцевої прокуратури Черкаської області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Монастирищенського відділу Уманської прокуратури Черкаської області при розгляді звернень громадян;
- зобов'язати суб'єкта владних повноважень надати відповідь на звернення, надісланого 10.03.2018.
Обґрунтовуючи вимоги позивачем зазначено, що на його думку відповідач здійснив бездіяльність щодо своєчасного надання відповіді на його заяву від 10.03.2018, що є порушенням вимог Закону України «Про звернення громадян».
Ухвалою суду від 11.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у даній справі. Встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Від Уманської місцевої прокуратури Черкаської області 02.07.2018 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечив з тієї підстави, що відповідь на заяву позивача від 10.03.2018, яка надійшла на адресу прокуратури 13.03.2018 була надана в межах строків передбачених Законом України «Про звернення громадян» та уповноваженою особою, що підтверджується книгою обліку вихідної кореспонденції, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні. У відзиві додатково зазначено, що Монастирищенський відділ Уманської місцевої прокуратури Черкаської області є структурним підрозділом Уманської місцевої прокуратури, в зв'язку з чим відзив подається саме місцевою прокуратурою.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
10.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до начальника Монастирищенського відділу Уманської місцевої прокуратури Черкаської області із заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян», в якій просив ініціювати звернення до суду про відшкодування шкоди завданої органу місцевого самоврядування сільським головою Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області Журавель Л.С.
Вважаючи, що відповідач у строки передбачені Законом України «Про звернення громадян» не розглянув його заяву та не надав жодної відповіді, ОСОБА_1 звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення врегульовані Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР).
У відповідності ст.3 Закону № 393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Відповідно до ст.15 Закону № 393/96-ВР, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів (ч.1 ст.20 Закону № 393/96-ВР).
Пунктом 4.2 Інструкції з діловодства в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генеральної прокуратури України від 24.02.2016 № 103 визначено, що документи та інші матеріали, які потребують перевірки, вирішення та надання письмової відповіді автору, а також контролю за виконанням, групуються у наглядові провадження. Підставою для заведення наглядового провадження є прийняття документа до виконання із письмовою вказівкою прокурора "Завести н/п". Наглядове провадження заводиться працівником служби діловодства не пізніше 5 днів з часу реєстрації документів та інших матеріалів або справи.
Так, матеріалами справи встановлено, що за номером наглядового провадження - 163-4706/18, який зазначено на вихідному документів від 11.04.2018, адресованому ОСОБА_1, начальником Монастирищенського відділу Уманської місцевої прокуратури останньому надано відповідь на його заяву від 10.03.2018, яка надійшла та була зареєстрована 13.03.2018 в якій роз'яснено про те, що підстав для вжиття заходів представницького характеру про відшкодування шкоди, завданої сільським головою с. Лукашівка Монастирищенського району Черкаської області Журавель Л.С. - не встановлено.
У відповідності до копії журналу вихідної кореспонденції, а також реєстру на відправку простої кореспонденції Монастирищенського відділу Уманської місцевої прокуратури Черкаської області вбачається, що 11.04.2018 відповідь за наглядовим провадженням - 163-4706/18 була надіслана на адресу ОСОБА_1
Дослідження матеріалів справи, а також аналіз положень чинного законодавства дає суду підстави дійти висновку, що відповідачем надано позивачеві відповідь на його звернення з дотриманням порядку, встановленого Законом України «Про звернення громадян», а тому з боку останнього відсутня протиправна бездіяльність, що полягає в ненаданні відповіді на заяву ОСОБА_1 від 10.03.2018.
Тобто, твердження позивача щодо ненадання відповідачем на його запит відповіді є безпідставними та спростовуються матеріалами справи, що в підсумку має наслідком для відмови в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст.90 КАС України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 159, 242-246, 250, 255, 262, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.М. Гарань