Ухвала від 10.07.2018 по справі 2340/2668/18

УХВАЛА

про передачу справи за підсудністю

10 липня 2018 року Справа № 2340/2668/18

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Паламар П.Г., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулося з позовом Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000) до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18000), в якому просить скасувати постанову від 14.06.2018 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження № 56247865 в сумі 150,01 грн.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суддя виходить з наступного.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно з ч. 3 ст. 27 КАС України, підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.

Так, за приписами ч. 5 ст. 287 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.

Тобто, рішення, дії або бездіяльність державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, за загальним правилом, оскаржуються до суду, який видав виконавчий документ.

Вказане кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 74 Закону України “Про виконавче провадження”, згідно з якою рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що на виконанні в управлінні ДВС ГТУЮ у Черкаській області знаходиться ВП № 56247865 з виконання виконавчого листа № 704/1523/17 виданого Тальнівським районним судом Черкаської області 13.04.2018 у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії (постанова про відкриття ВП № 56247865 від 23.04.2018).

В межах даного виконавчого провадження № 56247865 головним державним виконавцем управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області ОСОБА_2 на підставі ст. 42 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 14.06.2018, якою стягнуто з боржника витрати на проведення виконавчих дій у сумі 150,01 грн.

Отже, виконавчий лист, в межах виконання якого винесено оскаржувану постанову про стягнення витрат виконавчого провадження від 14.06.2018, виданий саме Тальнівським районним судом Черкаської області.

Враховуючи те, що ГУ ПФУ в Черкаській області звернулося з адміністративним позовом, предметом якого є оскарження постанови головного державного виконавця управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області від 14.06.2018, яка винесена в межах виконавчого провадження ВП № 56247865 по примусовому виконанню виконавчого листа №704/1523/17, виданого Тальнівським районним судом Черкаської області 13.04.2018, дана справа підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду, а саме: Тальнівському районному суду Черкаської області.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

В зв'язку з тим, що загальними положеннями КАС України не передбачено вирішення питання про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду чи передачу справи до належного адміністративного суду у разі встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, вважаю за необхідне, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, застосувати аналогію закону, а саме: в даному випадку застосувати п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно ч. 8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу слід передати для розгляду по суті до Тальнівського районного суду Черкаської області.

Керуючись ст.ст. 29, 248, 256, 287 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу № 2340/2668/18 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови, передати на розгляд до Тальнівського районного суду Черкаської області.

Копію ухвали надіслати сторонам у справі.

Роз'яснити сторонам, що передача вказаної адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.

Суддя П.Г. Паламар