10 липня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1156/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієвої О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
18.06.2018 року ОСОБА_1 (ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (ГУ ПФУ в Херсонській області, Управління, відповідач), у якій просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в прийнятті довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та грошової допомоги при звільнення - протиправними;
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та грошової допомоги при звільнення - протиправними;
- зобов'язати ГУПФ України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення в сумі 11202,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань в сумі 11202,00 грн. та грошової допомоги при звільнення в сумі 19604,06 грн., вказаних в довідці про доходи УФЗБО ГУМВС України в Донецькій області № 20 від 31.05.2018 з врахуванням законодавчо обмеження максимального граничного розміру пенсії, встановленого Законом України «Про реформування пенсійної системи», Законом України «Про Державний бюджет на 2018 рік».
В подальшому позивач надав заяву про збільшення позовних вимог, доповнивши вимогою про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення в сумі 11202,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань в сумі 11202,00 грн., грошової допомоги при звільненні в сумі 19604,06 грн., вказаних в довідці про доходи УФЗБО ГУМВС України в Донецькій області № 20 від 31.05.2018 та допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 9255,99 грн., вказаної в довідці про доходи, виданою ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області від 01.06.2018 № 1160/28/01-18 з врахуванням законодавчо обмеження максимального граничного розміру пенсії, встановленого Законом України «Про реформування пенсійної системи», Законом України «Про Державний бюджет на 2018 рік».
10.07.2018 року позивач надав заяву, в якій просив відкликати заяву про збільшення позовних вимог, позовні вимоги розглядати в первинній редакції.
Ухвалою суду від 10.07.2018 року позовна заява в частині позовних вимог про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 9255,99 грн., вказаної в довідці про доходи, виданою ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області від 01.06.2018 №1160/28/01-18 залишена без розгляду за заявою позивача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що з 2014 року його було звільнено з ОВС України та на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була призначена пенсія у розмірі 70 % відповідного грошового забезпечення.
В травні - червні 2018 року на ім'я позивача УФЗБО ГУМВС України в Донецькій області, ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області були видані довідки про доходи із яких вбачається, що при звільненні з ОВС України ОСОБА_1 були виплачені такі додаткові види грошового забезпечення як матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 11202,00 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань в сумі 11202,00 грн. та грошова допомога при звільненні в сумі 19604,06 грн. Із даних видів грошового забезпечення був сплачений єдиний соціальний внесок.
З метою реалізації свого права на перерахунок пенсії з врахуванням додаткові види грошового забезпечення, з яких був сплачений єдиний соціальний внесок, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії.
Листом ГУПФУ в Херсонської області від 13.06.2018 № 141/П-99-1 ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Вважає дії ГУ ПФУ в Херсонській області по відмові у здійсненні перерахунку пенсії позивача з врахуванням до складу грошового забезпечення з якого призначається пенсія матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 11202,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань в сумі 11202,00 грн. та грошової допомоги при звільненні в сумі 19604,06 грн. - протиправними, та такими, що суперечать вимогам ст. 1, 2, 12, ч.2 ст. 51, ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» № 393 від 17.07.1992 р., а соціальні права позивача порушеними та такими, що підлягають судовому захисту.
Ухвалою суду від 20 червня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Зазначеною ухвалою суду запропоновано відповідачу надати суду відзив на адміністративний позов.
У встановлений судом строк відповідачем надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначив, що ГУПФУ у Херсонській області з вимогами, викладеними в адміністративному позові не погоджується, оскільки додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним. Таким чином включення при розрахунку пенсії таких складових грошового забезпечення як грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні не відповідає вимогам чинного законодавства. Пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.
Від позивача 04.07.2018 року до суду надійшла відповідь на відзив, за змістом якої ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримує, із доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, не погоджується, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Клопотань щодо розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін від позивача чи його представника, представника відповідача суду не надходило.
За змістом частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За змістом ч. 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених ч. 1 цієї статті, заявами по суті справи є позов і відзив.
Пунктом 2 частини 1 статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо, зокрема оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши доводи адміністративного позову та відзив відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 2 статті 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією, та Законами України.
Враховуючи матеріали справи, з 2014 року позивача було звільнено з ОВС України та на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була призначена пенсія у розмірі 70 % відповідного грошового забезпечення.
08.06.2018 року позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою, в якій просив врахувати до складу грошового забезпечення, з якого сплачується пенсія матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 11202,00 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 11202,00 грн. та грошовому допомогу при звільненні в сумі 19604,06 грн.
Відповідач листом від 13.06.2018 року № 141/П-99-1 відмовив, зазначивши, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений в положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
Як вбачається з довідки про доходи УФЗБО ГУМВС України в Донецькій області № 20 від 31.05.2018 року ОСОБА_1 в період березень-грудень 2014 року було нараховано доходів (без урахування компенсації прибуткового податку) 126646,90 грн., в тому числі: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 11202,00 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 11202,00 грн. та одноразова грошова допомога при звільненні в сумі 19604,06 грн. Із зазначений сум сплачений єдиний соціальний внесок.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» № 393 від 17.07.1992 р., пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу грошового забезпечення визначені окрім Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 також Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженою наказом Міністра оборони України від 31.12.2007 року № 499 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за №205/14896). Так, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби (п. 1.3 Інструкції).
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується за місцем служби і виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків органу, підрозділу, закладу чи установи МВС на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (п. 1.6 Інструкції).
Згідно з пунктом 2.16.1 Інструкції, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно із висновкам Верховного Суду України, викладеним у постановах від 20.10.2015 року по справі №21-2942а 15 та від 10.03.2015р. №21-70а15, відповідно до яких грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, з розміру якого обчислюється пенсія, а також щомісячна додаткова грошова винагорода, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Верховним Судом у постанові від 20.02.2018 року у справі № 346/2949/17 вказано, що суд дійшов висновку про те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки, позивач 08.06.2018 року звернувся із заявою до Пенсійного фонду, то пенсія позивачу підлягає перерахунку, починаючи з 01.06.2018 року.
Крім того, суд вважає зазначити наступне.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Muller v. Austria", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За змістом відзиву на адміністративний позов судом не встановлено належного спростування відповідачем правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.
Нормою статті 46 Конституції України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 262, 263 КАС України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (рнокпп2581618192, 75023, Херсонська область, Білозерський район, с. Музиківка, вул. Польова, буд. 25) задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо відмови в прийнятті довідки для перерахунку пенсії та відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 (рнокпп2581618192, 75023, Херсонська область, Білозерський район, с. Музиківка, вул. Польова, буд. 25) з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та грошової допомоги при звільнення - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_2 (рнокпп2581618192, 75023, Херсонська область, Білозерський район, с. Музиківка, вул. Польова, буд. 25) пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення в сумі 11202,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань в сумі 11202,00 грн. та грошової допомоги при звільнення в сумі 19604,06 грн., вказаних в довідці про доходи УФЗБО ГУМВС України в Донецькій області № 20 від 31.05.2018 з врахуванням законодавчо обмеження максимального граничного розміру пенсії, встановленого Законом України «Про реформування пенсійної системи», Законом України «Про Державний бюджет на 2018 рік», починаючи з 01.06.2018р..
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дмитрієва О.О.
кат. 10.2.4