Рішення від 02.07.2018 по справі 499/297/18

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2018 року м. Одеса Справа № 499/297/18

Одеський окружний адміністративний суд у складі: судді Іванова Е.А.,

за участю: секретаря Ягенської К.О., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Войникова І.В., відповідачів: Ковалів О.А., Войникова І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Знам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області, Знам'янського сільського голови Войникова Івана Васильовича, секретаря Знам'янської сільської ради Ковалів Олександра Адамовича про визнання протиправною бездіяльність в частині не вжиття заходів для оприлюднення інформації, в порядку визначеному Законом України "Про доступ до публічної інформації"; зобов'язання оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа інформацію передбачену частиною першою статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", протоколи сесії Знам'янської сільської ради відповідно до вимог ч. 16 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з листопада 2017 року (початку діяльності Знам'янської сільської ради чинного скликання) та в подальшому оприлюднювати її в строки передбачені чинним законодавством; зобов'язання забезпечити оприлюднення рішень Знам'янської сільської ради, відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" з листопада 2017 року та в подальшому оприлюднювати її в строки передбачені чинним законодавством, -

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачі в порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Знам'янської сільської ради на офіційному веб-сайті Знам'янської сільської ради http://znamyanska.gromada.org.ua не розміщують інформацію про свою діяльність та прийняті рішення. Зокрема на зазначеному веб-сайті відсутні рішення Знам'янської сільської ради (за винятком окремих рішень), рішення виконавчого комітету Знам'янської сільської ради, розпорядження Знам'янського сільського голови, протоколи сесій Знам'янської сільської ради, проекти порядку денного сесій Знам'янської сільської ради. Про те, що веб-сайт http://znamvanska.gromada.org.ua є офіційним веб-сайтом Знам'янської сільської ради зазначено на головній сторінці веб-сайту, а також в п.8 ст.25 Регламенту Знам'янської сільської ради, затвердженого рішенням Знам'янської сільської ради №1/7 від 10 листопада 2017 року. З рішенням про затвердження Регламенту Знам'янської сільської ради можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Знам'янської сільської ради. Частково окремі рішення Знам'янської сільської ради на офіційному веб-сайті ради почали з'являтись після скарги позивача на адресу Знам'янського сільського голови Войникова І. В. від 20.03.2018 р. Посилаючись на п.2 ст. 15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», а також на п.4 ст. 4 та п.8 ст.25 Регламенту Знам'янської сільської ради, позивач просив оприлюднювати на офіційному веб-сайті Знам'янської сільської ради http://znamyanska.gromada.org.ua наступне: дату проведення та порядок денний сесій Знам'янської сільської ради; рішення Знам'янської сільської ради; рішення виконкому Знам'янської сільської ради; протоколи сесій Знам'янської сільської ради; розпорядження Знам'янського сільського голови. 22 березня 2018 року від Знам'янського сільського голови Войникова І. В. позивач отримав відповідь на вищезазначену скаргу. Войников І. В. повідомив, що офіційний сайт Знам'янської сільської ради знаходився в стадії доопрацювання розробниками та що висвітлення публічної інформації розпочато на початку березня 2018 року. Однак станом на 9.04.2018 року окрім окремих рішень Знам'янської сільської ради на офіційному веб-сайті ради інша публічна інформація відсутня. Зокрема в розділі офіційного веб- сайту ради «Сесії сільської ради» міститься лише 15 рішень Знам'янської сільської ради чинного скликання. Інші нормативно-правові акти ради та посадової особи відсутні. Також в судовому засіданні позивач пояснив, що позовні вимоги стосуються тільки інформації на веб-сайті відповідача. В зв'язку з чим позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Представник відповідача Знам'янської сільської ради, він же є відповідачем по справі, а саме голова сільської ради Войников І.В. в судовому засіданні пояснив, що в зв'язку з тим, що офіційний сайт Знам'янської сільської ради знаходиться в стадії доопрацювання розробниками, висвітлення публічної інформації здійснюється з затриманням. Також представник пояснив, що на сайті на цей час з'являються окрему рішення сільської ради, рішень виконкому, проектів протоколів, розпоряджень не має.

Відповідач секретар Знам'янської сільської ради Ковалів Олександра Адамовича, в судовому засіданні визнала, що не оприлюднення протоколів сільської ради є її не доопрацюванням, та на разі дане питання вирішується. Щодо відсутності дати оприлюднення пояснила, що над цим питанням наразі працюють та намагаються зробити щоб дата встановлювалась автоматично.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України кваліфікується судом як визнання позову.

На питання суду чи розуміють відповідачі ці наслідки, вони відповіли, що розуміють.

Ухвалою суду від 25.05.2018 року відкрито провадження у справі.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, відповідачів, з'ясувавши обставини справи та дослідивши наявні у справі докази, суд доходить наступних висновків.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення.

Пункти 2, 12 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», передбачають, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності та іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом. Згідно з частиною 2 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», інформація, передбачена частиною першою статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Таким чином, на відповідачів зазначеними вище положеннями Закону покладено обов'язок оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії, проектів рішень, що підлягають обговоренню, та іншої інформації про їх діяльність, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», в редакції Закону № 1170-VII від 27.03.2014 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації», що набрав чинності з 19.04.2014 року, встановлено, що протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» (ч. 16 ст. 46 Закону). Таким чином, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Знам'янської сільської ради також протоколи сесій ради.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» обов'язок щодо забезпечення оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів та щодо оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», офіційного оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності покладено на відповідача (секретаря Знам'янської сільської ради), що передбачено пунктами 4 та 5 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до пунктів 6-7 ч. 2 ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувач має право оскаржити невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону та інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Під час розгляду справи судом були підтвердженні факти не оприлюднення на офіційному сайті відповідача рішень сільської ради, протоколів, розпоряджень та інших документів, що також визнається відповідачами, а отже була допущена бездіяльність, а тому суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов'язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не повинен втручатися в його компетенцію.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише "на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Проте відповідачем відзив на позов та жодного доказу, що спростовують доводи позивача суду не надав, що судом розцінюється як визнання позову.

Щодо позовної вимоги зобов'язати секретаря сільради в подальшому оприлюднювати рішення сільради в строки передбачені чинним законодавством, то суд вважає, що вказана вимога не підлягає задоволенню, так як фактично вона стосується захисту прав позивача на майбутнє, та матеріали справи не містять даних про те, що відповідач буде в наступному порушувати права позивача, а тому в цій частині позов не підлягає задоволенню.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень відповідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, суд враховує, чи прийняті вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Керуючись ст..ст.9, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Знам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області, Знам'янського сільського голови Войникова Івана Васильовича, секретаря Знам'янської сільської ради Ковалів Олександра Адамовича задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Знам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області, Знам'янського сільського голови Войникова Івана Васильовича, секретаря Знам'янської сільської ради Ковалів Олександра Адамовича в частині не вжиття заходів для оприлюднення повної інформації на офіційному веб-сайті Знам'янської сільської ради в порядку визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Зобов'язати Знам'янську сільську раду (код ЄДРПОУ 04378474, Одеська область, Іванівський район, с. Знам'янка, вул. Генерала Плієва, 30)оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення інформацію передбачену частиною першою ст..15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», протоколи сесії Знам'янської сільської ради, відповідно до вимог ч.16 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Забов'язати секретаря Знам'янської сільської ради Ковалів Олександра Адамовича забезпечити оприлюднення всіх рішень Знам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області з листопада 2017р. відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Знам'янської сільської ради Іванівського району Одеської області, за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (інд. под. номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) витрати по сплаті судового збору у сумі 2114,40грн. сплачені по квитанції №1В0046159 від 10.04.2018р.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Іванов Е.А.

.