21 травня 2018 року м.Київ № 810/1203/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Білоцерківтрансбуд" до Володарської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство "Білоцерківтрансбуд" з позовом до Володарської районної державної адміністрації Київської області та просить суд визнати протиправну бездіяльність, викладену у листі від 19.02.2018 № 01-03/299, яка полягала у відмові в наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду від водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства строком 10 років, за рахунок земель водного фонду державної форми власності в межах Лобачівської сільської ради; зобов"язання надати дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду від водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства строком 10 років, за рахунок земель водного фонду державної форми власності в межах Лобачівської сільської ради.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що відповідачем було правомірно було відмовлено у наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду під водним простором.
У судове засідання учасники справи не з'явилися, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомленні належним чином.
Крім того, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутності та про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Також від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву відповідно до якого відповідач проти позову заперечує та вважає відмову у надані дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду під водним простором ставку 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га в межах с. Лобачів Володарського району правомірною.
Разом з відзивом на позовну заяву подав суду клопотання про розгляду справи у його відсутності, а саме у порядку письмового провадження.
Частиною 9 ст. 205 КАС України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Керуючись приписами даної статті суд, вважає за можливе подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 провадження у справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані сторонами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «Білоцерківтрансбуд» має статус юридичної особи, про що свідчить копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Позивач також має дозвіл на спеціальне водокористування № 48/КВ/49д-17 від 14.09.2017, що діє до 14.09.2023.
29 грудня 2017 року Приватне підприємство «Білоцерківтрансбуд» звернулось до Володарської районної державної адміністрації Київської області з клопотанням про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення в оренду ПП «Білоцерківтрансбуд» земельних ділянок водного фонду під водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства строком на 10 років не на конкурентних засадах (земельних торгах), за рахунок земель водного фонду державної форми власності в межах Лобачівської сільської ради Володарського району, Київської області.
Дане клопотання було зареєстроване відповідачем за вх. № 01-07/385 від 29.12.2017.
В обгрунтовання поданого клопотання позивач вказав, що Приватне підприємство «Білоцерківтрансбуд» на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 14.09.2017 № 48/КВ/49д - 17, виданого Державним агентством водних ресурсів України здійснює спеціальне водокористування на вищевказаних водних об'єктах з метою забору води для поливу сільськогосподарських культур.
Однак, листом від 19.02.2018 № 01-03/299 відповідач відмовив Приватному підприємству «Білоцерківтрансбуд» у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення в оренду вказаних земельних ділянок водного фонду під водним простором, обґрунтовуючи це тим, що відповідно до наказу Держкомзему України від 23.07.2010 № 548 зрошення, тобто експлуатація водного об'єкта, не віднесено до ведення водного господарства, а також на думку відповідача, вказані ставки за своїми характеристиками можуть використовуватися для риборозведення та рекреаційних потреб, а тому питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою повинно вирішуватися Київською обласною державною адміністрацією, згідно ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою та бездіяльність відповідача протиправну, позивач звернулась з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходив з такого.
Частиною 4 ст. 51 Водного кодексу України (надалі - ВК України) визначено, що водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчоївлади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.
Згідно п. «а» ч. 3 ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених ч. 4 і 8 цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів дляведення водного господарства.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу (ч. 2 ст. 124 ЗК України).
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів (абз. 2 ч. 2 ст. 134 ЗК України).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу (ч. 3 ст. 124 ЗК України).
Стаття 123 ЗК України визначає наступний порядок передачі в оренду земельних ділянок державної власності.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою що до впорядкування територі населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Ставок площею 3,7927 га та ставок площею 3,1477 га розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області, тобто в межах території дії повноважень відповідача.
З вищевикладеного слідує, що відповідач відповідно до повноважень, визначених ч. 3 ст. 122 ЗК України є належним орендодавцем земельних ділянок водного фонду під водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства, а також позивач має право на відведення вказаних земельних ділянок водного фонду в оренду не на конкурентних засадах (земельних торгах) у зв'язку з тим, що воно є водокористувачем зазначених водних об'єктів на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 14.09.2017 № 48/КВ/49д - 17, що видане Державним агентством водних ресурсів України.
Щодо посилання відповідач на наказ Держкомзему України від 23.07.2010 № 548 «Про затвердження класифікації видів цільового призначення земель», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01.11.2010 № 1011/18306, суд вважає, що даючи визначення терміну «водне господарство» взагалі не регулює питання ведення водного господарства в Україні, а лише визначає класифікацію цільового використання земель, у тому числі земель водного фонду, тому посилання відповідача на даний наказ у листі від 19.12.2018 № 01-03/299 є необґрунтованим та безпідставним.
Відповідно до Концепції розвитку водного господарства України, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2000 водне господарство - це галузь, завданням якої є забезпечення потреб населення і народного господарства у водних ресурсах, збереження, охорона та відтворення водного фонду, попередження шкідливої дії вод і ліквідація її наслідків. Дане визначення терміну «водне господарство» нормативним і з його змісту слідує, що це може бути, в тому числі, водокористування на вищевказаних водних об'єктах з метою забору для поливу сільськогосподарських культур, як один із видів народного господарства.
Отже, висновок відповідача про те, що зрошення (забір води для поливу сільськогосподарських культур), яке здійснює Приватне підприємство «Білоцерківтрансбуд» на зазначених ставках не є видом водного господарства є безпідставним.
Таким чином, Приватне підприємство «Білоцерківтрансбуд» зверталось до відповідача з клопотанням про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення йому в оренду зазначених земельних ділянок водного фонду із земель державної власності саме з метою ведення водного господарства.
Як було зазначено вище, підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тому, відповідач не мав правових підстав відмовляти Приватному підприємству «Білоцеркітрансбуд» у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду під водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобанів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства не на конкурентних засадах (земельних торгах) .
Посилання відповідача на те, що зазначені ставки за своїми характеристиками можуть використовуватися для риборозведення та рекреаційних потреб, а тому їх орендодавцем є Київська обласна державна адміністрація, є необґрунтованими, оскільки прямої норми закон не містить.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідач як суб'єкти владних повноважень не довів суду правомірність своєї бездіяльності щодо викладену у листі від 19.02.2018 № 01-03/299, яка полягала у відмові в наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду від водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства строком 10 років, за рахунок земель водного фонду державної форми власності в межах Лобачівської сільської ради.
Щодо позовних вимог про зобов'язання надати дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду від водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства строком 10 років, за рахунок земель водного фонду державної форми власності в межах Лобачівської сільської ради, суд зазначає наступне.
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам - членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11.05.1980 на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Водночас, частиною 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Суд зазначає, що дискреційні функції відповідача як суб'єкта владних повноважень щодо надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки водного фонду під водним простором на етапі, коли особа, яка звернулась та яка має законне право на отримання такого дозволу, є досить жорстко обмежені в законодавчому порядку, а тому зазначені відповідачем підстави відмови не належить до передбачених законом підстав.
За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем при подані даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 3 524,00 грн. (квитанція № 0.0.982261557.1 від 029.03.2018), суд вважає за необхідне стягнути дану суму на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправну бездіяльність Володарської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ 23570734), що викладена у листі від 19.02.2018 № 01-03/299, яка полягала у відмові в наданні дозволів Приватному підприємству «Білоцерківсьтрансбуд» (код ЄДРПОУ 35216728) на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду від водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства строком 10 років, за рахунок земель водного фонду державної форми власності в межах Лобачівської сільської ради Володарського району, Київської області.
Зобов"язати Володарську районну державну адміністрацію Київської області (код ЄДРПОУ 23570734) надати дозволи Приватному підприємству «Білоцерківсьтрансбуд» (код ЄДРПОУ 35216728) на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок водного фонду від водним простором ставку площею 3,7927 га та ставку площею 3,1477 га, які розташовані в адміністративних межах с. Лобачів, Володарського району, Київської області з метою ведення водного господарства строком 10 років, за рахунок земель водного фонду державної форми власності в межах Лобачівської сільської ради Володарського району, Київської області.
Стягнути на користь Приватного підприємства «Білоцерківсьтрансбуд» (код ЄДРПОУ 35216728) судові витрати у сумі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Володарської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ 23570734).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.