про залишення позовної заяви без руху
02 липня 2018 року м. Київ 810/3035/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1,
Громадської організації «Садівницьке товариство «Глядин»
до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області
про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 (далі-позивач-1) та Громадська організація «Садівницьке товариство «Глядин» (далі - позивач-2) з позовом до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області в якому просить суд:
- винести постанову, якою визнати протиправним та скасувати розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації Київської області від 09.08.2012 № 1655 «Про надання дозволу щодо інвентаризації земельної ділянки громадської організації «Садівницьке товариство «Глядин» с. Хотянівка на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області;
- винести постанову, якою визнати протиправним та скасувати розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації Київської області від 22.10.2012 № 2433 щодо затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки громадської організації «Садівницьке товариство «Глядин» с. Хотянівка на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
Пунктом 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивачі просять суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації Київської області від 09.08.2012 № 1655 «Про надання дозволу щодо інвентаризації земельної ділянки громадської організації «Садівницьке товариство «Глядин» с. Хотянівка на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області; визнати протиправним та скасувати розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації Київської області від 22.10.2012 № 2433 щодо затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки громадської організації «Садівницьке товариство «Глядин» с. Хотянівка на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
У позовній заяві позивачі зазначають, що копії зазначених Розпоряджень та інших документів були надані ОСОБА_1 20.05.2018 та повідомлено, що зазначеною інвентаризацією порушено її права, оскільки під зазначену інвентаризацію попала і її земельна ділянка, яка була нею отримана відповідно до Розпорядження Вишгородської районної адміністрації Київської області від 28.08.2003 № 450.
Натомість, позивачем-1 не зазначено у позові, ким саме ОСОБА_1 були надані зазначені розпорядження та при яких обставинах і не надано жодних доказів на підвердження цієї обставини.
Крім того, позивач-2 у позові не зазначає, коли саме ГО «Садівницьке товариство «Глядин» дізналось, що вказані розпорядження порушують її права та якими доказами це підтверджується, оскільки оспорюване розпорядження датовано 09.08.2012 і стосується ГО «Садівницьке товариство «Глядин», а тому позивач-2 мав знати ще у 2012 році про пийняття такого розпорядження.
При цьому, позавачами не подавались заяви про поновлення строків на звернення до суду із наданням відповідних доказів на підвтердження поважності причин пропуску цих строків.
Згідно з частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, враховуючи вимоги статті 123 Кодексу адміністративного судчинства України та з огляду на те, що позивачами не надано доказів поважності причин пропуску строку на звернення до суду, суд залишає позовну заяву без руху із наданням позивачам десяти днів для наведення позивачами обставин поважності звернення до суду з позовом про оскарження розпоряджень датованих 2012 роком та доказів на підвтердження цих обставин.
Крім того, згідно зі змістом частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI.
Перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору та випадки звільнення від сплати цього платежу, передбачені у статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до пункту 10 частини 1 вказаної статті від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи позивачами додано до позовної заяви посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорії 1), що видане ОСОБА_1
Отже, ОСОБА_1 відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільняється від сплати судового збору за подання вказаного позову.
Проте, суд зазначає, що відповідно до абзацу 2 частини 7 статті 6 України «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
З огляду на зазначену норму, вбачається, що Громадська організація «Садівницьке товариство «Глядин» не звільнена від сплати судового збору та має сплатити судовий збір за подання вказаного позову у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру юридичною особою встановлюється ставка судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивачем заявлено дві взаємопов'язані позовні вимоги немайнового характеру.
Положеннями статті 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня.
Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивачу-2 необхідно було сплатити 1 762 грн.
Однак, позивачем-2 при поданні позовної заяви не було надано суду доказів сплати судового збору у розмірі 1 762 грн.
Крім того, відповідно до пункту другого частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Як вбачається з позовної заяви, позивачами у супереч вимогам Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві не зазначено: своєї та відповідача офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти; реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача-1 за його наявності або номер і серію паспорта; ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; номер телефона відповідача.
Також відповідно до пункту 11 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Проте, позивачами всупереч вимогам Кодексу адміністративного судочинства України не зазначено ані в позовній заяві, ані в поданій окремій заяві про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленими статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання позивачами до суду:
- заяв про поновлення строків на звернення до суду із наведення позивачами обставин поважності причин пропуску звернення до суду з позовом про оскарження розпоряджень датованих 2012 роком та доказів на підвтердження цих обставин;
- письмових пояснень з уточненням коли ГО «Садівницьке товариство «Глядин» дізналося , що спірні розпорядження порушують її права;
- позовної заяви, яка відповідає вимогам пункту другого частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме з зазначенням: офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивачів та відповідача; реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача-1 за його наявності або номеру і серії паспорта; ідентифікаційного коду відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; номеру телефона відповідача;
- доказів сплати позивачем-2 судового збору у сумі 1762 грн. за належними реквізитами щодо його сплати (за реквізитами Київського окружного адміністративного суду).
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 та Громадської організації «Садівницьке товариство «Глядин» до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області - залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Панова Г. В.