09 липня 2018 року о/об 09 год. 04 хв.Справа № 808/2150/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )
до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Івана Алексєєва, буд.2; код ЄДРПОУ 37927773)
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, Мелітопольський ОУПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії по інвалідності у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановленої Законом на 1 січня відповідного року; 2) зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.10.2017, з урахуванням проведених виплат, на підставі п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Позивач у позові зазначив, що він як військовозобов'язаний був призваний на військові збори та у складі військової частини виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач є інвалідом. Відповідачем відмовлено позивачу у виплаті пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби (у період з 18.08.1987 по 11.02.1990 проходив кадрову військову службу на посадах офіцерського складу (командир взводу курсантів) і під час служби приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з грудня 1988 року по липень 1989 року), а тому відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідач проти позову заперечував.
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На звернення позивача відповідачем надано відповідь, в якій зазначено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а тому відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду копії: Паспорту громадянина України, Довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, Посвідчення особи, яка постраждалв внаслідок Чорнобильської катастрофи, та Вкладки до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи; Виписки із Акта огляду МСЕК; Довідки до Акту огляду МСЕК; інших документів.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (ст.ст.19, 22, 46), Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ст.59), Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (ст.ст.2, 20); «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України», затвердженого 07.11.2001 Указом Президента України №1053/2001; «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого 23.11.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1210, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Так, відповідно до ч.6 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
Строкову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни (ч.7 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Як зазначено у ч.1 ст.20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на військову службу за контрактом приймаються громадяни, які пройшли професійно-психологічний відбір і відповідають установленим вимогам проходження військової служби: особи офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
У п.3 «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України», затвердженого 07.11.2001 Указом Президента України №1053/2001, зазначено: «3.Для осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) установлено такі види служби: … кадрова військова служба осіб офіцерського складу, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом; …».
Суд вважає, що оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження «дійсної строкової служби», а під час «кадрової військової служби осіб офіцерського складу» тому відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Така ж правова позиція викладена: Верховним Судом в ухвалі від 08.05.2018 у справі №820/1148/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/33/18); Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом у постанові від 21.06.2018 у справі №804/2965/18.
Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
На підставі викладеного, керуючись приписами: ст.ст.19, 22, 46 Конституції України, ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.2, 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України», затвердженого 07.11.2001 Указом Президента України №1053/2001, «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого 23.11.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1210, ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Відмовити у стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 09.07.2018.
Суддя О.О. Прасов