справа №813/555/18
05 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судових засідань ОСОБА_1
з участю представників
від позивача - ОСОБА_2,
від відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України та комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (надалі - комісія ДФС) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Державної фіскальної служби України та комісії ДФС про, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, визнання протиправними та скасування рішень про відмову в реєстрі податкових накладних за №474649/НОМЕР_1 від 22.12.2017 року, за №453007/НОМЕР_1 від 20.12.2017 року, за №440310/НОМЕР_1 від 19.12.2017 року, за №437209/НОМЕР_1 від 18.12.2017 року, за №440311/НОМЕР_1 від 19.12.2017 року, за №437210/НОМЕР_1 від 18.12.2017 року, за №455330/НОМЕР_1 від 21.12.2017 року та зобов'язання провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних за №188 від 10.10.2017 pоку, за №193 від 10.11.2017 року, за №352 від 19.10.2017 pоку, за №374 від 20.10.2017 pоку, за №375 від 20.10.2017 pоку, за №447 від 25.10.2017 року, за №485 від 27.10.2017 pоку в день подання таких накладних.
Позивач у підтвердження позовних вимог наводить наступні аргументи. Вважає, що із змісту квитанцій щодо податкових накладних, рішення про відмову в реєстрації яких оскаржується позивачем, вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстру податкових накладних, затверджених Наказом №567. Так, на думку позивача, фіскальним органом у квитанціях зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. Натомість, підпункт 201.16.1. пункту 201,16 статті 201 ПК України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію або критеріїв, якщо їх виявлено два. Також, продовжує позивач, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування», або «надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування». Однак, оскаржувані рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних не містять конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття таких рішення. Окрім того, фактичні обставини справи вказують на реальність господарських операцій, на підставі яких було оформлено податкові накладні, що виключає можливість їх блокування фіскальними органами, а навпаки викликає обов'язок у останніх провести реєстрацію таких податкових накладних у встановленому законом порядку. В позивача наявні ресурси для здійснення господарської діяльності, на підставі якої були оформлені податкові накладні, в реєстрації яких було відмовлено. Щодо кодів УКТ ЗЕД, то позивач вважає, що такі вказано безпідставно та помилково. Так, документами, які було надіслано позивачем після зупинення реєстрації податкових накладних відповідачеві спростовується наявність помилок та невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД, вказаним у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних. Навпаки, документи, які були надані відповідачеві підтверджують купівлю позивачем відповідних товарів, які в подальшому було поставлено його контрагентам.
Представник позивача дав аналогічні пояснення, просить позов задоволити.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що на електронну адресу позивача надійшли квитанції про призупинення реєстрації податкових накладних, у зв'язку із невідповідністю такої накладної відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, оскільки відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення ПН/РК, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року за №567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних» та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів. Таким чином, відповідач вважає, що ним правомірно було прийнято оскаржувані рішення, а тому просить відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача проти позову заперечив, просить у його задоволенні відмовити.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджуються наступні обставини справи.
За результатами господарських операцій з купівлі-продажу та поставки товарів позивачем було складено в жовтні-листопаді 2017 року такі податкові накладні: за №188 від 10.10.2017 року, за №193 від 10.11.2017 року, за №352 від 19.10.2017 року, за №374 від 20.10.2017 року, за №375 від 20.10.2017 року, за №447 від 25.10.2017 року, за №485 від 27.10.2017 року та подано через систему обміну електронними документами в органи ДФС, що підтверджується відповідними квитанціями.
Як вбачається з наведених квитанцій про реєстрацію податкових накладних в них зазначено, що: «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року за №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення».
В подальшому комісією ДФС було прийнято наступні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних: за №474649/НОМЕР_1 від 22.12.2017 року, за №453007/НОМЕР_1 від 20.12.2017 року, за №440310/НОМЕР_1 від 19.12.2017 року, за №437209/НОМЕР_1 від 18.12.2017 року, зав №440311/НОМЕР_1 від 19.12.2017 року, за №437210/НОМЕР_1 від 18.12.2017 року, за №455330/НОМЕР_1 від 21.12.2017 року.
Згідно з вказаних рішень підставою відмови у реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних стало - надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Наведене вказує на те, що змістом спірних правовідносин є дотримання порядку реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень), реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Як передбачено підп.201.16.1 п.201.16 цієї ж статті, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року за №567 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за № 753/30621 (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень), моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Згідно з Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
У відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року за
№190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» (чинної на момент прийняття оскаржуваних рішень), підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
При цьому, у вказаній Постанові зазначається, що надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Як вбачається із змісту наявних квитанцій про зупинення реєстрації податкової накладної, контролюючим органом, всупереч вимогам підп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, не зазначено конкретного критерію чи критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної. Також, не зазначено, які саме документи згідно Вичерпного переліку слід надати до перевірки, що були б достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Дані обставини свідчать про те, що такі рішення відповідача не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, що перешкоджає платнику податків своєчасно та в повній мірі виконати свої обов'язки та скористатись своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
В свою чергу, позивачем були надані контролюючому органу письмові пояснення з приводу здійснення господарської діяльності, за результатами якої були складені податкові накладні; докази, які підтверджують наявність ресурсів для здійснення такої господарської діяльності, а також первинні бухгалтерські документи на підтвердження такої діяльності: договори постачання, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, виписки по рахунку, сертифікати відповідності, платіжні доручення, експертні висновки, якісні посвідчення, декларації виробника, тощо.
Також, позивачем після зупинення реєстрації податкових накладних було надіслано відповідачеві документи, які спростовується наявність помилок та невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД, вказаним у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних. При цьому, документи, які були надані відповідачеві підтверджують купівлю позивачем відповідних товарів, які в подальшому було поставлено його контрагентам.
Однак, всупереч цьому, контролюючий орган прийняв оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. При чому, як вбачається зі змісту зазначених рішень, в них не вказано які саме документи складені з порушенням законодавства та/або яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Тобто, управлінські акти відповідача не містять чіткого визначення підстав прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, які передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року за №190.
Відповідач, у відповідності до вимог ч.2 ст.77 КАС України, не надав суду жодних доказів, які б підтверджували обставини того, що платником податку надано документи, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.
За таких обставин, суд вважає, що оскаржувані рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідають передбаченим ч.2 ст.2 КАС України критеріям обґрунтованості та пропорційності індивідуального акта суб'єкта владних повноважень, а тому такі є протиправними та підлягають скасуванню.
Таким чином, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог позивача, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.3 ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
При цьому, слід зазначити, що суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу, оскільки учасником справи (представником позивача) не було надано детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, як цього вимагає ч.4 ст.134 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати, прийняті комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, рішень про відмову в реєстрі податкових накладних за №474649/НОМЕР_1 від 22.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної за №188 від 10.10.2017 року, за №453007/НОМЕР_1 від 20.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної за №193 від 10.11.2017 року, за №440310/НОМЕР_1 від 19.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної за №352 від 19.10.2017 року, за №437209/НОМЕР_1 від 18.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної за №374 від 20.10.2017 року, за №440311/НОМЕР_1 від 19.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної за №375 від 20.10.2017 року, за №437210/НОМЕР_1 від 18.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної за №447 від 25.10.2017 року, за №455330/НОМЕР_1 від 21.12.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної за №485 від 27.10.2017 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати, подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4, податкові накладні за №188 від 10.10.2017 pоку, за №193 від 10.11.2017 року, за №352 від 19.10.2017 pоку, за №374 від 20.10.2017 pоку, за №375 від 20.10.2017 pоку, за №447 від 25.10.2017 року, за №485 від 27.10.2017 pоку в день подання таких накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (адреса: Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (адреса: Львівська область, м.Стрий, вул.Вокзальна, 132/4, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 14096 (чотирнадцять тисяч дев'яносто шість) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 06 липня 2018 року.
Суддя В.Я.Мартинюк