печерський районний суд міста києва
Справа № 757/31226/18-к
26 червня 2018 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , сторони кримінального провадження - прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями ГПУ ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_1 ), про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою приводу для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою,-
26.06.2018 в провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання рокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями ГПУ ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_1 ), про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою приводу для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Вказане клопотання слідчий обґрунтовує тим, що управлінням з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017000000000200 від 27.01.2017, матеріали якого виділеного з кримінального провадження №4201400000000628 від 16.07.2014, за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.110, ч. 1 ст. 111, ч. 1 ст. 258-3 та ч. 5 ст. 27, ст. 341 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 12.12.2012 набув повноважень народного депутата України VII скликання та серед іншого був членом групи з міжпарламентських зв'язків з Російською Федерацією.
Проте незважаючи на складену присягу народного депутата України, ОСОБА_5 у квітні 2014 року, діючи умисно, як пособник, шляхом надання порад, а також усуненням перешкод сприяв захопленню будівлі Управління Служби безпеки України в Луганській області за наступних обставин.
Так, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 (щодо яких здійснюється досудове розслідування в окремому кримінальному провадженні) протягом лютого - початку березня 2014 року вступили в злочинну змову з представниками іноземної організації до складу якої входили громадяни Російської Федерації з метою надання цій організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Протягом березня 2014 року вказані особи збирали інформацію про збройні сили України, а також переміщення військової техніки та передавали представникам зазначеної іноземної організації, в тому числі виїжджаючи в Російську Федерацію та за допомогою комп'ютерної техніки і мережі інтернет.
Усвідомлюючи, що працівники Управління Служби Безпеки України в Луганській області можуть перешкодити зазначеній протиправній діяльності, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_17 спільно з представниками іноземної організації розробили злочинний план щодо захоплення будівлі Управління Служби безпеки України в Луганській для незаконного користування нею та перешкоджання роботі установи.
Разом із тим, ОСОБА_18 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , стало відомо про те, що ОСОБА_10 та інші особи, які діяли за попередньою змовою з ним планують захопити приміщення УСБУ в Луганській області та останні вирішили допомогти їм шляхом надання порад, а також усуненням перешкод, оскільки розуміли, що працівники УСБУ в Луганській області будуть перешкоджати реалізації їх намірів щодо отримання Луганською областю статусу автономії.
На початку квітня 2014 року, за невстановлених в ході досудового розслідування обставин, ОСОБА_18 та особи, які діяли з ним за попередньою змовою, домовились з ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_17 про те, що ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , забезпечать проведення масових акцій протесту перед будівлею Управління Служби безпеки України в Луганській області для унеможливлення застосування спеціальних засобів працівниками правоохоронних органів до осіб, які будуть захоплювати будівлю.
Крім того зазначені особи домовились про те, що після захоплення Управління Служби безпеки України в Луганській області ОСОБА_8 та ОСОБА_9 забезпечать силами міської комунальної техніки огородження будівлі служби безпеки для унеможливлення її силового звільнення працівниками правоохоронних органів.
Також на виконання зазначеного плану, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 повинні були забезпечити продуктами харчування осіб, які захоплять будівлю та створити побутові умови для тривалого перебування в будівлі служби безпеки великої кількості людей.
06.04.2014 біля приміщення УСБУ в Луганській області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , шляхом надання вказівок наближеним до себе особам організовано масовий мітинг, в тому числі з вимогою звільнення начебто політичних в'язнів, які були затримані на території Луганської області протягом березня-квітня 2014 року.
Цього ж дня приблизно о 15 год. 40 хв., ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та інші особи, з метою захоплення будівлі Управління Служби безпеки України в Луганській області, що в м. Луганську, по вул. Радянська, 79, діючи за попередньо розробленим планом, прибули до вказаної будівлі.
Реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на захоплення цієї будівлі, вказані особи висловлювали погрози застосування насильства до працівників органів внутрішніх справ України, які несли службу безпосередньо перед входом до будівлі, та усвідомлюючи загрозу для громадської безпеки, у присутності багаточисленного скупчення радикально налаштованих осіб, використали каміння та палиці для руйнування фасаду будинку та пожежний рукав, за допомогою якого демонтували решітку з вікна розташованого справа від головного входу.
Після цього вказані особи протиправно проникли всередину приміщення та захопили будівлю УСБУ в Луганській області, чим перешкодили нормальній роботі цієї державної установи, під час чого також заволоділи озброєнням, яке зберігалось у будівлі.
Коли згодом, для перемовин щодо звільнення будівлі до Луганська прибули Секретар РНБОУ ОСОБА_19 , голова СБУ ОСОБА_20 , його заступник ОСОБА_21 тощо, особи, які захопили будівлю, зажадали від них, зокрема, проведення всеукраїнського референдуму щодо федералізації України, однак їм відмовили.
У зв'язку із цим особи, які захопили будівлю УСБУ в Луганській області, очікували силового звільнення будівлі працівниками правоохоронних органів.
На виконання попередньо розробленого плану, ОСОБА_18 діючи за попередньою змовою із Луганським міським головою ОСОБА_8 та його першим заступником ОСОБА_9 у квітні 2014 року, у м. Луганськ, забезпечили блокування підходів до будівлі УСБУ в Луганській області, з тим, щоб перешкодити силовому звільненню цієї будівлі працівниками правоохоронних органів, чим сприяли подальшому утриманню захопленої будівлі.
Для цього, ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , після захоплення УСБУ в Луганській області, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, діючи умисно та за попередньою змовою з ОСОБА_18 і іншими особами, забезпечили прибуття вантажної техніки, яка належала Луганському міському комунальному підприємству «Експлуатаційно-лінійне управління автодоріг» до захопленої будівлі.
За допомогою цієї техніки біля будівлі УСБУ в Луганській області було споруджено огородження для перешкоджання силовому звільненню захопленої будівлі працівниками правоохоронних органів.
Крім того, протягом квітня 2014 року ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які діяли за попередньою змовою з ОСОБА_18 та невстановленими особами, які діяли на виконання їх доручень організовувались мітинги перед будівлею Управління Служби безпеки України в Луганській області для унеможливлення застосування спеціальних засобів працівниками правоохоронних органів до осіб, які захопили будівлю Управління Служби безпеки України в Луганській області.
Також, з метою подальшого тривалого утримання захопленої будівлі УСБУ в Луганській області, ОСОБА_6 , ОСОБА_8 і ОСОБА_9 у квітні 2014 року, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, діючи умисно та за попередньою змовою з ОСОБА_18 , надали розпорядження своїм підпорядкованим працівникам та наближеним до себе особам про надання допомоги особам, які захопили та утримують зазначену будівлю, в тому числі шляхом облаштування у ній побутових умов для тривалого знаходження там великої кількості людей та забезпечення осіб, які захопили приміщення служби безпеки продуктами харчування.
На виконання доручень ОСОБА_6 , ОСОБА_8 і ОСОБА_9 у квітні 2014 року, після захоплення Управління Служби безпеки України в Луганській області їх підпорядковані працівники та наближені до них особи забезпечували осіб, які захопили зазначене приміщення спальними мішками, душовими кабінами, продуктами харчування для створення належних умов перебування в захопленому приміщенні великої кількості осіб.
Крім того, ОСОБА_5 протягом квітня-травня 2014 року, будучи представником законодавчої влади, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, діючи умисно та за попередньою змовою з ОСОБА_18 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , іншими невстановленими в ході досудового слідства особами, в тому числі членами іноземної організації до складу якої входили громадяни Російської Федерації, шляхом організації проведення мітингів на території міста Луганськ, метою яких була дестабілізація суспільно-політичної обстановки в Луганській області та державі зокрема, організації проведення незаконного опитування у формі референдуму на території Луганської області, вчинив дії, спрямовані на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, внаслідок чого розпочалось збройне протистояння представників незаконно проголошеної «Луганської народної республіки» та Збройних сил України, що призвело до тяжких наслідків, а саме тимчасової втрати органами державної влади України можливості здійснювати свої повноваження в повному обсязі в окремих населених пунктах Луганської області, які зазначені в переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р (в редакції від 07.11.2014).
Відповідно до Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р на території Луганської області органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження в містах обласного значення: м. Луганськ, м. Алчевськ, м. Антрацит, м. Брянка, м. Кіровськ, м. Красний Луч, м. Краснодон, м. Первомайськ, м. Ровеньки, м. Свердловськ, м. Стаханов, а також в населених пунктах: Антрацитівського району, Краснодонського району, Лутугинського району, Перевальського району, Свердловського району, Слов'яносербського району.
27.12.2016 ОСОБА_5 складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ст. 341, ч. 3 ст. 110, ч. 1с т. 258-3, ч. 1 ст. 111 КК України.
27.12.2016 підозрюваного ОСОБА_5 постановою прокурора оголошено в розшук, проведення якого доручено Службі безпеки України.
27.06.2017 року, у кримінальному провадженні №4201400000000628 від 16.07.2014, слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва винесено ухвалу, якою задоволено клопотання прокурора про дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Зважаючи на завершення строку дії вказаної ухвали, продовження переховування підозрюваного ОСОБА_5 від слідства, є необхідність отримання повторного дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_5 з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому доводи.
У відповідності до положень ст. 188 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Це клопотання може бути подане одночасно з поданням клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміни іншого запобіжного заходу на тримання під вартою.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали, яким обґрунтовується клопотання, дійшов до висновку, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою ОСОБА_5 , також останній переховується від органу досудового слідства, встановити його місце перебування не вбачається можливим, тому він оголошений в розшук.
Відтак клопотання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 188-190 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями ГПУ ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_1 ), про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його приводу для участі у розгляді клопотання про застосування до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Затримана на підставі ухвали слідчого судді особа не пізніше 36 годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді, суду, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу.
Ухвала втрачає законну силу 25.12.2018 або до вказаної дати з моменту приводу підозрюваного чи відкликання ухвали прокурором.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1