Провадження №1-кс/760/8824/18
Справа 760/16792/18
05 липня 2018 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання детектива Національного бюро Третього відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 ,погоджене із прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017170000000185 від 08.06.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, -
детектив звернувся з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташоване в АДРЕСА_1 .
Детектив просив проводити розгляд клопотання без його участі про що надав відповідну заяву та виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення даних речей і документів.
Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки детективом було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Згідно ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
З матеріалів клопотання вбачається, що Національним антикорупційним бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017170000000185 від 08.06.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.
Як вбачається із матеріалів клопотання, що в ході досудового розслідування, що 26.04.2015 набрав чинності Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII (далі - Закон), який визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
У пп. б) п. 1 ч. 1 Закону зазначено, що суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до п. 1 ст. 2 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Згідно п. 2 ст. 4 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Рішенням №1 від 20.11.2015 першого пленарного засідання першої сесії ІНФОРМАЦІЯ_2 сьомого скликання визнано повноваження депутатів, в тому числі, і ОСОБА_5 .
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.06.2016 № 2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Зокрема, другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Подання декларацій на першому та другому етапі здійснюється згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Водночас до 01 січня 2017 року усі суб'єкти, які не подають декларації на першому етапі декларування, продовжують подавати декларації за формою та в порядку, встановленими Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Відповідно до п. 6 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» № 1975-VIII від 23.03.2017, розділ XIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено п. 5-1, відповідно до якого строк подання щорічної декларацій для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше, продовжено до 01 травня 2017 року.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 46 Закону передбачено, що у декларації, крім інших, зазначаються відомості про прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків суб'єкта декларування та членів його сім'ї.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону визначено, що у декларації зазначаються відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності або знаходяться у них в оренді.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 46 Закону передбачено, що у декларації зазначаються відомості про корпоративні права, що належать суб'єкту декларування або членам його сім'ї.
Згідно з п. 51 ч. 1 ст. 46 Закону у декларації зазначаються відомості про юридичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб'єкт декларування або члени його сім'ї.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», кінцевим бенефіціарним власником (контролером), зокрема, є фізична особа, яка, незалежно від формального володіння, має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо, шляхом прямого володіння однією особою самостійно, часткою в юридичній особі у розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу.
За п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону у декларації, зокрема, зазначаються відомості про отримані (нараховані) доходи, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи.
У 2017 році депутат Потавської обласної ради ОСОБА_5 подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, електронну декларацію за 2016 рік, яка оприлюднена 28.04.2017.
Водночас, у поданій електронній декларації за 2016 рік ОСОБА_5 не відображені наступні відомості: у розділі 8 «Корпоративні права» - про належні ОСОБА_6 станом на 31.12.2016 корпоративні права, а саме про те, що він є засновником та власником частини статутного капіталу наступних юридичних осіб: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ЄДРПОУ НОМЕР_2 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_6 , ПП « ОСОБА_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_7 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ЄДРПОУ НОМЕР_8 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ЄДРПОУ НОМЕР_9 , АТ ІК « ІНФОРМАЦІЯ_10 » ЄДРПОУ НОМЕР_10 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ЄДРПОУ НОМЕР_11 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » ЄДРПОУ НОМЕР_12 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » ЄДРПОУ НОМЕР_13 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » ЄДРПОУ НОМЕР_14 , ТОВ УРСП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » ЄДРПОУ НОМЕР_15 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » ЄДРПОУ НОМЕР_16 , загальною вартістю 22 552 222,30 грн.; у розділі 9 «Юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб'єкт декларування або члени його сім'ї» відомості про ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ЄДРПОУ НОМЕР_2 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ЄДРПОУ НОМЕР_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЄДРПОУ НОМЕР_5 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_6 , ПП « ОСОБА_7 » ЄДРПОУ НОМЕР_7 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ЄДРПОУ НОМЕР_8 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ЄДРПОУ НОМЕР_9 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » ЄДРПОУ НОМЕР_17 , ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » ЄДРПОУ НОМЕР_18 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ЄДРПОУ НОМЕР_11 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » ЄДРПОУ НОМЕР_19 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » ЄДРПОУ НОМЕР_20 ; ПАФ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » ЄДРПОУ НОМЕР_21 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ЄДРПОУ НОМЕР_22 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » ЄДРПОУ НОМЕР_14 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_23 » ЄДРПОУ НОМЕР_23 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » ЄДРПОУ НОМЕР_24 ; ТОВ УРСП « ІНФОРМАЦІЯ_15 » ЄДРПОУ НОМЕР_15 , статутний капітал яких становить відповідно 91 800 244 грн., кінцевим бенефіціарним власником яких станом на 31.12.2016 є ОСОБА_5 ; у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» - про отриману ОСОБА_6 фінансову поворотну допомогу в розмірі 42 650 400 грн.
Таким чином, у 2016 році депутат ІНФОРМАЦІЯ_2 VII скликання ОСОБА_5 , який є особою, уповноваженою на виконання функцій органу місцевого самоврядування, порушив вимоги п. 5, п. 51, п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» та подав завідомо недостовірні відомості у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», які відрізняються від достовірних на суму понад 250 мінімальних заробітних плат.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення - ст. 366-1 КК України.
Відповідно до вимог ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до вимог ст.ст. 2, 9, 25, 38, 91 КПК України на орган досудового розслідування як сторону обвинувачення покладається вжиття заходів щодо швидкого, всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виявлення події кримінального правопорушення, осіб, які його вчинили, інших обставин, що підлягають доказуванню, і тим самим забезпечення ефективного досудового розслідування.
З даною метою у кримінальному провадженні необхідно дослідити електронні декларації депутата ІНФОРМАЦІЯ_2 VII скликання ОСОБА_5 за 2017 рік, подані ним шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_25 Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, із зазначенням повних даних, внесених декларантом, а також звернень ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та документів, що стосуються таких звернень (листів, повідомлень тощо) з можливістю отримання даних документів на електронному та паперовому носії. Зазначені документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_25 ) зареєстрованого в АДРЕСА_1 .
Значення вказаних документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні насамперед полягає в тому, що вони містять важливе доказове значення, що полягає у підтвердженні або спростуванні факту подання ОСОБА_5 завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік.
Іншим способом довести обставини вчинення кримінального правопорушення інакше як дослідити вищевказані документи та прийняти за наявності підстав рішення про використання відомостей, що в них містяться як доказ у кримінальному провадженні, не представляється за можливе.
Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть бути доказами у кримінальному провадженні, зважаючи на неможливість іншим способом встановити обставини, детектив просить надати відомості, які містяться у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до п.8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, можуть відноситись персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про тимчасовий доступ до документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація, має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Крім того, детективом було доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Керуючись ст.ст. 2, 40, 84, 99, 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-
клопотання задовольнити.
Надати детективам Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 тимчасовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташоване в АДРЕСА_1 , а саме до електронних декларацій (щорічної, виправленої щорічної, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані) за 2017 рік депутата ІНФОРМАЦІЯ_2 VII скликання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , ідентифікаційний код НОМЕР_26 із зазначенням повних даних, внесених декларантом, з можливістю вилучення, належним чином засвідчених копій, а також звернень ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та документів що стосуються таких звернень (листів, повідомлень, рішень тощо) з можливістю отримання оригіналів даних документів на електронному та паперовому носії.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1