Справа № 760/16731/18
1-кс-8800/18
04 липня 2018 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 9 ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів,
26 червня 2018 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 9 ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання обґрунтовується тим, що СУ ФР ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві проводиться досудове розслідування за матеріалами кримінального провадження, яке зареєстроване у Єдиному реєстрі досудових розслідувань № 12017100090011864 від 13.10.2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 3 ст. 212, ч. 4 ст. 191 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що невстановлені особи, які використовуючи реквізити ФОП ОСОБА_3 (і.п.н. НОМЕР_1 ), КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), підроблюють документи по взаємовідносинам з контрагентами, в тому числі з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
В ході досудового розслідування встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом 2017 року проводило тендерні торги (закупівлі), предметом яких є: послуги з організації шкільного харчування. Переможцями вказаних тендерних торгів (закупівель) здебільшого є КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ФОП ОСОБА_4 .
Так, згідно даних розрахункових рахунків КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », протягом 2017 року сплатив на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » 349 532 грн. з ПДВ за масло солодовершкове.
17.01.2018р. проведено огляди шкіл №№ 178, 187 та № 324 (159) Солом'янського району м. Києва та обшук складських та офісних приміщень КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в результаті яких встановлено масло солодовершкове, яке згідно протоколу випробувань харчової продукції (експертизи) № 0604/18-х, №е0605/18-х, №е0606/18-х, № 0607/18-х не відповідає нормам ДСТУ та не являється маслом солодовершковим.
Крім того, службові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в період з 01.01.2015р. по 31.01.2018р., при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) занизили податок на прибуток підприємства на суму 3 286 576,18грн. та податок на додану вартість на суму 3 783 050,77грн., на загальну суму 7 069 626,95грн., що призвело до ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
Так, в лютому - березні 2017 року КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації стає одним з переможців тендерних торгів (закупівлі), які проводило ІНФОРМАЦІЯ_2 . В результаті чого КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації отримало право на надання послуг з організації шкільного харчування в закладах освіти Солом'янського району м. Києва.
В свою чергу КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації здійснило закупівлю різноманітних продуктів харчування, в тому числі: масло солодко вершкове. В подальшому вказані товари КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », використовує при надання послуг з організації шкільного харчування в закладах освіти Солом'янського району м. Києва.
Проводячи огляд фінансово - господарської діяльності КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації встановлено, що останнє не є виробником будь - якої молочної продукції, в тому числі масла вершкового.
В подальшому встановлено, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації мало та має на даний час господарські відносини з суб'єктами підприємництва, що мають ознаки «фіктивності» та з фізичними особами - підприємцями, які не є платниками податку на додану вартість, в результаті чого не можливо відслідкувати, походження вершкового масла, яке КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації поставляє на заклади освіти Солом'янського району м. Києва.
17.01.2018р. проведено огляд СШ № 187, № 324 (159) Солом'янського району м. Києва, в результаті чого, встановлено, що в їдальні вказаних закладів знаходиться масло солодко вершкове селянське, яке виготовлено на замовлення ТОВ ТД « ІНФОРМАЦІЯ_8 », виробником якого є ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
Також, під час огляду, спеціалістом ДП « ІНФОРМАЦІЯ_10 », здійснено відбір зразків вищевказаного масла, під час якого отримано сертифікат якості даного продукту, відповідно до якого, виробником масла є зовсім інше підприємство, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », підприємством замовником є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », а постачальником є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Враховуючи вищевикладена,в органа досудового розслідування є підстави вважати, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації документально відображає закупівлю різноманітних продуктів харчування, в тому числі: масло солодко вершкове селянське, а фактично закуповує, та в подальшому використовує при надання послуг з організації шкільного харчування в закладах освіти Солом'янського району м. Києва, масло нижчої якості та жирності, яке не відповідає нормам якості даного товару та нормам ДСТУ.
Відповідно до протоколу випробувань харчової продукції № 0604/18-х, № 0605/18-х, № 0606/18-х встановлено, що вищевказане масло солодко вершкове не відповідає нормам ДСТУ та взагалі не є маслом солодко вершковим.
В ході огляду Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації купує масло солодко вершкове у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), в свою чергу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » купує масло солодко вершкове у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), яке купує масло солодко вершкове у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), а останнє купує у виробника вищевказаного масла, а саме: ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ).
22.03.2018р., на підставі ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 16.03.2018,проведено обшук офісних та складських приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , в яких знаходяться офісні та складські приміщення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).
Під час проведення обшуку виявлено та вилучено оригінали документів ряду фізичних осіб-підприємців, а саме: ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_12 ), ФОП ОСОБА_6 (і.п.н. НОМЕР_13 ) та ФОП ОСОБА_7 (і.п.н. НОМЕР_14 ).
Відповідно до протоколу обшуку від 22.03.2018р., на питання слідчого: чому дані документи знаходяться в офісних приміщеннях, які займає ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_8 пояснила, що дані ФОПи орендують у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » приміщення, однак підтверджуючі документи (договори оренди чи суборенди) надати відмовилась.
28.03.2018р. слідчим суддею Солом'янського районного суду м. Києва накладено арешт на вищевказане майно.
Крім того, в ході проведення досудового розслідування встановлено, що ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7 , згідно податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форми 1ДФ) працюють на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а також, що ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7 приймають участь в тендерних закупівлях, разом з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », переможцем яких здебільшого є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Вказаний факт, вказує на те, що дані ФОПи підконтрольні службовим особам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та створені з метою штучної конкуренції при прийманні участі в тендерних закупівлях, та обготівкування грошових коштів.
Таким чином, для встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, та з метою проведення аналізу руху коштів по банківським рахункам ФОП ОСОБА_5 : № НОМЕР_15 , № НОМЕР_16 ; ФОП ОСОБА_6 : № НОМЕР_17 , № НОМЕР_18 ; ФОП ОСОБА_7 : № НОМЕР_19 , № НОМЕР_20 , в органа досудового розслідування виникла необхідність у отриманні доступу до документів та інформації, які містять охоронювану законом банківську таємницю, та перебувають у володінні Печерської філії ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » м. Київ (МФО НОМЕР_21 ).
Прокурор також просив розглянути клопотання про надання тимчасового доступу до зазначених документів без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Суд на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України вважає за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, за наведених прокурором підстав.
У судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з зазначених у ньому підстав.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали, на які посилається прокурор, обґрунтовуючи доводи клопотання, вбачається наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У ч. 6 ст. 163 КПК України зазначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Вбачається, що прокурором наведені достатні підстави вважати, що інформація, яка міститься в документах, зазначених у клопотанні, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.
Разом з тим, з матеріалів клопотання не вбачається та не доведено в судовому засіданні необхідність надання тимчасового доступу до оригіналів документів та їх вилучення.
З огляду на наведене, клопотання підлягає задоволенню частково.
Наслідки невиконання зазначеної ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Керуючись статтями 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 9 ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити частково.
Надати дозвіл прокурору Київської місцевої прокуратури № 9 ОСОБА_2 та старшому слідчому СУ ФР ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_9 на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Печерської філії ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » м. Київ (МФО НОМЕР_21 ), що становлять банківську таємницю ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , за період з 01.01.2017р. по 04.07.2018р., з можливістю вилучення їх копій (в паперовому та електронному вигляді), а саме:
- листів, заяв, доручень та інших документів, наданих службовими особами підприємства щодо надання повноважень іншим особам подавати до банківської установи платіжні доручення, отримувати кошти, виписки банку;
- виписок про рух грошових коштів по поточним рахункам ФОП ОСОБА_5 : № НОМЕР_15 , № НОМЕР_16 ; ФОП ОСОБА_6 : № НОМЕР_17 , № НОМЕР_18 ; ФОП ОСОБА_7 : № НОМЕР_19 , № НОМЕР_20 , з інформацією про: точний час надходження, включаючи години, хвилини, секунди та перерахування грошових коштів по вказаному рахунку; залишок грошових коштів на кінець та початок банківського дня; призначення платежів; розрахункові (поточні) рахунки юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківські установи, в яких вони відкриті; назви юридичних (фізичних) осіб - контрагентів, їх коди ЄДРПОУ;
- заявок на видачу готівки, заяв на отримання чекових книжок;
- договорів, платіжних доручень, інших фінансових документів, які стали підставою для руху коштів по рахунку;
- документів, які містять інформацію щодо проведення моніторингу по операціям, що йому підлягають з доданням підтверджуючих документів, які були отримані від клієнта в ході проведення.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: