Провадження №1- кс/760//8802/18
Справа 760/16734/18
04 липня 2018 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №9 ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017100090011864 від 13.10.2017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.358,ч.3 ст.212, ч.4 ст.191 КК України,-
до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), з можливістю вилучення наступних копій документів: листів, заяв, доручень та інших документів, наданих службовими особами підприємства щодо надання повноважень іншим особам подавати до банківської установи платіжні доручення, отримувати кошти, виписки банку; виписок про рух грошових коштів по поточним рахункам ФОП ОСОБА_4 : № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , за період з 01.01.2017 по дату винесення ухвали, тощо.
Слідчий просив проводити розгляд клопотання без його участі та без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки слідчим було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Відповідно до ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Із матеріалів клопотання вбачається, що СУ ФР ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві здійснюється досудове розслідування внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017100090011864 від 13.10.2017, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.358,ч.3 ст.212, ч.4 ст.191 КК України.
Як вбачається із матеріалів, що невстановлені особи, які використовуючи реквізити ФОП ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_4 ), КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) підроблюють документи по взаємовідносинам з контрагентами, в тому числі з ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
В ході досудового розслідування встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 , протягом 2017 року, проводило тендерні торги (закупівлі), предметом яких є: послуги з організації шкільного харчування. Переможцями вказаних тендерних торгів (закупівель) здебільшого є КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ФОП ОСОБА_6 .
Так, згідно даних розрахункових рахунків КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » протягом 2017 року сплатив на адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 349 532 грн. з ПДВ за масло солодовершкове.
17.01.2018 проведено огляди шкіл №№ НОМЕР_7 , 187 та №324 (159) Солом'янського району м. Києва та обшук складських та офісних приміщень КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в результаті яких встановлено масло солодовершкове, які згідно протоколу випробувань харчової продукції (експертизи) №0604/18-х, №0605/18-х, №0606/18-х, №0607/18-х не відповідають нормам ДСТУ та не являється маслом солодовершковим.
Службові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) у період з 01.01.2015 по 31.01.2018 при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_7 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) занизили податок на прибуток підприємства на суму 3 286 576,18 грн. та податок на додану вартість на суму 3 783 050,77 грн., на загальну суму 7 069 626,95 грн., що призвело до ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
Так, в лютому - березні 2017 року КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації стає одним з переможців тендерних торгів (закупівлі), які проводило ІНФОРМАЦІЯ_3 . В результаті чого КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації отримало право на надання послуг з організації шкільного харчування в закладах освіти Солом'янського району м. Києва.
В свою чергу КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації здійсню закупівлю різноманітних продуктів харчування, в тому числі: масло солодко вершкове. В подальшому вказані товари, КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », використовує при надання послуг з організації шкільного харчування в закладах освіти Солом'янського району м. Києва.
Проводячи огляд фінансово - господарської діяльності КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації встановлено, що останнє не є виробником будь - якої молочної продукції, в тому числі масла вершкового.
В подальшому встановлено, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації мало та має на даний час господарські відносини з суб'єктами підприємництва, що мають ознаки «фіктивності» та з фізичними особами - підприємцями, які не є платниками податку на додану вартість, в результаті чого не можливо відслідкувати, походження вершкового масла, яке КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації поставляє на заклади освіти Солом'янського району м. Києва.
17.01.2018 проведено огляд СШ №187, №324 (159) Солом'янського району м. Києва. В результаті чого, встановлено, що в їдальні вказаних закладів знаходиться масло солодко вершкове селянське, яке виготовлено на замовлення ТОВ ТД « ІНФОРМАЦІЯ_9 », виробником якого є ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».
Також, під час огляду, спеціалістом ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », здійснено відбір зразків вищевказаного масла, під час якого отримано сертифікат якості даного продукту, відповідно до якого, виробником масла є зовсім інше підприємство, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », підприємством замовником є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », а постачальником є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Враховуючи вищевикладена, є підстави вважати, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації документально відображає закупівлю різноманітних продуктів харчування, в тому числі: масло солодко вершкове селянське, а фактично закуповує, та в подальшому використовує при надання послуг з організації шкільного харчування в закладах освіти Солом'янського району м. Києва, масло нижчої якості та жирності, яке не відповідає нормам якості даного товару та нормам ДСТУ.
Відповідно до протоколу випробувань харчової продукції №0604/18-х, №0605/18-х, №0606/18-х встановлено, що вищевказане масло солодко вершкове не відповідає нормам ДСТУ та взагалі не є маслом солодко вершковим.
В ході огляду Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації купує масло солодко вершкове у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), в свою чергу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » купує масло солодко вершкове у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), яке купує масло солодко вершкове у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), а останнє купує у виробника вищевказаного масла, а саме: ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ).
22.03.2018, на підставі ухвали Солом'янського районного суду м. Києва від 16.03.2018,проведено обшукофісних та складських приміщеньза адресою: АДРЕСА_1 , в яких знаходяться офісні та складські приміщення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ).
Під час проведення обшуку виявлено та вилучено оригінали документів ряду фізичних осіб-підприємців, а саме: ФОП ОСОБА_7 (і.п.н. НОМЕР_16 ), ФОП ОСОБА_8 (і.п.н. НОМЕР_17 ) та ФОП ОСОБА_4 (і.п.н. НОМЕР_18 ).
Відовідно до протоколу обшуку від 22.03.2018, на питання слідчого: чому дані документи знаходяться в офісних приміщеннях, які займає ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_9 пояснила, що дані ФОПи орендують у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » приміщення, однак підтверджуючі документи (договори оренди чи суборенди) надати відмовилась.
28.03.2018 слідчим суддею Солом'янського районного суду м. Києва накладено арешт на вищевказане майно.
В ході оперативного супроводження даного кримінального провадження, співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_16 встановлено, що ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 та ФОП ОСОБА_4 , згідно податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форми 1ДФ) працюють на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Додатково встановлено, що ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 та ФОП ОСОБА_4 приймають участь в тендерних закупівлях, разом з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », переможцем яких здебільшого є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Вказаний факт, вказує на те, що дані ФОПи підконтрольні службовим особам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та створені з метою штучної конкуренції при прийманні участі в тендерних закупівлях, та обготівкування грошових коштів.
Таким чином, у слідства виникла необхідність в аналізі руху коштів по банківським рахункам ФОП ОСОБА_4 : № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , відкритих в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ).
Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, прокурор просив надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, може відноситись банківська таємниця.
Згідно ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про тимчасовий доступ до документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Крім того, слідчим було доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання задовольнити.
Надати прокурору Київської місцевої прокуратури №9 ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ФР ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_10 , та/або за їх дорученням оперативному співробітнику ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_11 (у відповідності до ст.ст.40, 41, 110 КПК України) тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ), з можливістю вилучення наступних копій документів: листів, заяв, доручень та інших документів, наданих службовими особами підприємства щодо надання повноважень іншим особам подавати до банківської установи платіжні доручення, отримувати кошти, виписки банку; виписок про рух грошових коштів по поточним рахункам ФОП ОСОБА_4 : № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , за період з 01.01.2017 по дату винесення ухвали, на носіях CD-R та паперових носіях, з інформацією про: точний час надходження, включаючи години, хвилини, секунди та перерахування грошових коштів по вказаному рахунку; залишок грошових коштів на кінець та початок банківського дня; призначення платежів; розрахункові (поточні) рахунки юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківські установи, в яких вони відкриті; назви юридичних (фізичних) осіб - контрагентів, їх коди ЄДРПОУ; заявок на видачу готівки; заяв на отримання чекових книжок; договорів, платіжних доручень, інших фінансових документів, які стали підставою для руху коштів по рахунку; документів, які містять інформацію щодо проведення моніторингу по операціям, що йому підлягають з доданням підтверджуючих документів, які були отримані від клієнта в ході проведення.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1