Ухвала від 02.07.2018 по справі 760/16376/18

Провадження №1-кс/760/8619/18

Справа 760/16376/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2018 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Національного бюро Другого відділу детективів Третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_3 , погоджене із прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52017000000000522 від 28.07.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

детектив звернувся з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні банківських установ ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») та в ІНФОРМАЦІЯ_5 , з наданням можливості отримати їх копії, а саме копії всіх договорів, додатків та додаткових угод, тощо.

Детектив просив проводити розгляд клопотання без його участі про що надав відповідну заяву та виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення даних речей і документів.

Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки детективом було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Згідно ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

З матеріалів клопотання вбачається, що Національним антикорупційним бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №52017000000000522 від 28.07.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Як вбачається із матеріалів клопотання, що внаслідок невиконання/несвоєчасного та не у повному обсязі виконання грошових зобов'язань ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » і ДТГО « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за вищевказаними кредитними договорами, ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " зобов'язано було виплатити держателям облігацій розміщених Компанією " ІНФОРМАЦІЯ_9 " в 2013р. на Ірландській фондовій біржі вейвер, що потягло за собою додаткові витрати.

Так досудовим розслідуванням встановлено, що в 2013р. Державна адміністрація залізничного транспорту України (відповідно до вимог Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» реорганізованої в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ») (далі по тексту - ІНФОРМАЦІЯ_8 ) у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 170 від 20.03.2013р. «Про внесення змін до Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України» розмістила дебютний випуск єврооблігацій на Ірландській фондовій біржі користуючись послугами Компанії « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на загальну суму 500 млн. доларів США з метою отримання позики на суму емісії облігацій.

У 2015р. у зв'язку з важким економічним становищем у сфері залізничного транспорту пов'язаного зі зменшенням обсягів міжнародних перевезень та зменшенням активів Укрзалізниці через тимчасову окупацію Сходу України та проведення Антитерористичної операції, Укрзалізницею було прийнято рішення змінити умови діючих позик, випуску та продажу боргових зобов'язань на більш вигідних для Укрзалізниці умовах.

Зазначена зміни умов діючих позик, випуску та продажу боргових зобов'язань регламентована правовими вимогами абзацу 2 п. 14 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» яким постановлено, що у разі прийняття суб'єктами господарювання державного сектору економіки, державними банками та/або міськими радами рішення про намір здійснити правочини за кредитами (позиками), місцевим боргом за місцевими зовнішніми запозиченнями шляхом обміну (зміни умов діючих позик), випуску та продажу боргових зобов'язань ці позичальники забезпечують здійснення такого правочину за погодженням з Міністерством фінансів України та залученням його фінансового і юридичного радників за рішенням Кабінету Міністрів України на визначених ним умовах.

В свою чергу Урядом України на виконання вимог абзацу 1 п. 14 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» прийнято Розпорядження Кабінету Міністрів України № 318-р від 04.04.2015р. «Деякі питання вчинення правочинів стосовно зміни умов запозичень за зовнішніми борговими зобов'язаннями», яким схвалено поданий Міністерством фінансів за пропозицією фінансового радника зазначеного Міністерства компанії “ ІНФОРМАЦІЯ_10 ” перелік зовнішніх боргових зобов'язань, щодо яких планується вчинення правочинів стосовно зміни умов запозичень. До зазначеного переліку зовнішніх боргових зобов'язань, щодо яких планувалося вчинення правочинів стосовно зміни умов запозичень увійшли зовнішні запозичення суб'єкта господарювання державного сектору економіки у вигляді єврооблігацій для фінансування позик залізницям, які входять до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_11 , і були випущені у 2013 році, і строк погашення яких становить 2018р.

Окрім ІНФОРМАЦІЯ_11 до зазначеного переліку потрапили зовнішні запозичення суб'єктів господарювання державного сектору економіки: єврооблігації ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”, випущені у 2006, 2010, 2013 роках; єврооблігації ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, випущені у 2011 і 2013 роках; кредити ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, залучені у 2006 і 2013 роках; місцевий борг за місцевими зовнішніми запозиченнями ІНФОРМАЦІЯ_12 , випущений у 2005 і 2011 роках.

П. 2 цього ж Розпорядження Кабінет Міністрів України доручив Міністерству фінансів, Міністерству інфраструктури, іншим центральним органам виконавчої влади, вжити заходів для забезпечення вчинення правочинів, зазначених у п. 1 цього розпорядження.

В свою чергу Урядом України на виконання вимог абзацу 2 п. 14 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 132 від 25.03.2015р. «Деякі питання залучення фінансового і юридичного радників суб'єктами господарювання державного сектору економіки, державними банками та міськими радами» за якою постановлено установити, що у разі прийняття Державною адміністрацією залізничного транспорту та державними підприємствами, що належать до сфери її управління, публічними акціонерними товариствами “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” та ІНФОРМАЦІЯ_13 (далі - позичальники) рішення про намір здійснити правочини за зовнішніми кредитами (позиками), місцевим боргом за місцевими зовнішніми запозиченнями, строк погашення яких настає до 2018 року включно, шляхом обміну (зміни умов діючих позик), випуску та продажу боргових зобов'язань, позичальники залучають компанію “ ІНФОРМАЦІЯ_10 ” (Франція) як фінансового радника на умовах, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 130 та компанію “ ІНФОРМАЦІЯ_14 ” (Великобританія) як юридичного радника на умовах, визначених у договорах, що будуть укладені з нею; оплата послуг зазначених радників здійснюється позичальниками за рахунок власних коштів та бюджету м. Києва.

Згідно даної Постанови Міністерство фінансів здійснює координацію заходів щодо підготовки та здійснення правочинів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, та погоджує такі правочини.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 130-р від 11.02.2015р. «Деякі питання управління державним боргом» постановлено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо залучення компанії “ ІНФОРМАЦІЯ_10 ” (Франція) як фінансового радника зазначеного Міністерства та глобального координатора з проведення консультацій щодо здійснення правочинів з державним боргом за державними зовнішніми запозиченнями та гарантованим державою боргом за зовнішніми кредитами (позиками), обслуговування та погашення яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, шляхом обміну (зміни умов залучених позик), випуску та продажу боргових зобов'язань держави (далі - фінансовий радник).

Цим же розпорядженням постановлено Міністерству фінансів забезпечити укладення договору про залучення фінансового радника; оплату послуг фінансового радника за рахунок коштів державного бюджету в межах бюджетних призначень на обслуговування державного боргу в розмірі 0,18 відсотка суми правочинів, зазначених в пункті 1 цього розпорядження, у тому числі послуг агента обміну, послуг з отримання згоди, з ідентифікації, послуг інформаційного агента, агента закриття, розрахункового агента, лістингового агента, платіжного/фіскального агента, довірчої особи.

Також уповноважено Міністра фінансів укладати договори та підписувати інші документи, необхідні для підготовки правочинів з державним боргом за державними зовнішніми запозиченнями та гарантованим державою боргом за зовнішніми кредитами (позиками), обслуговування та погашення яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

За результатами здійснення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню органом досудового розслідування було встановлено, що на виконання вищевказаних вимог законодавства України 02.09.2015р. між ІНФОРМАЦІЯ_15 та Компанією “ ІНФОРМАЦІЯ_10 ” було укладено договір № 56/2015-ЦЮ від 25.09.2015р. про залучення останнього у якості фінансового радника у зв'язку з підготовкою та здійсненням правочинів з облігаціями участі у кредиті на суму 500 млн. доларів США зі ставкою доходності 9,5 % та строком погашення у 2018р.

28.03.2016р. до даного договору було укладено додаткову угоду у зв'язку з реорганізацією ІНФОРМАЦІЯ_11 в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».

29.09.2016р. Компанією “ ІНФОРМАЦІЯ_10 ” було направлено лист - пропозицію на адресу ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » щодо укладення нового договору у зв'язку з виконанням зобов'язань за попереднім.

01.11.2016р. між ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та Компанією “ ІНФОРМАЦІЯ_10 ” було укладено договір про залучення останнього у якості фінансового радника з метою отримання ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » згоди щодо певних відмов держателів облігацій від дострокового виконання ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » зобов'язань за договорами позики та підписки (емісії облігацій).

В той же час, у 2017р. ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » замість укладення нового договору з Компанією “ ІНФОРМАЦІЯ_10 ” у якості фінансового радника з питань підготовки та здійснення правочинів із зовнішньою позикою від Компанії « ІНФОРМАЦІЯ_9 », залученою внаслідок розміщення євробондів, було залучено іншого фінансового радника.

Таким чином з метою встановлення фактів належного виконання ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » зобов'язань, що виникли за договорами позики та підписки (емісії облігацій), розміщеними компанією « ІНФОРМАЦІЯ_16 (Шортлайн пі ел сі)», емітентом яких є ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », а також залучення зовнішнього фінансового радника та інших обставин по даному кримінальному провадженню, у органу досудового слідства виникла необхідність в ознайомленні з документами щодо залучення зовнішнього фінансового радника ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») і ІНФОРМАЦІЯ_12 з питань здійснення правочинів за зовнішніми кредитами (позиками), місцевим боргом за місцевими зовнішніми запозиченнями шляхом обміну (зміни умов діючих позик), випуску та продажу боргових зобов'язань в 2015 - 2018рр. (у разі зміни умов розміщення облігацій та отримання позики від держателів облігацій).

Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть бути доказами у кримінальному провадженні, зважаючи на неможливість іншим способом встановити обставини, детектив просить надати відомості, які містяться у банківських установах ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») та в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Дослідивши матеріали клопотання, з якого вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, враховуючи, що інформація щодо руху коштів на банківському рахунку становить банківську таємницю, порядок розкриття якої передбачено ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», де вказано, що інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання задовольнити частково, а саме в частині надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять інформацію, що стосується в тому числі компанії « ІНФОРМАЦІЯ_10 », з можливістю отримання належним чином завірених копій та можливістю їх вилучення, які знаходяться в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), згідно вимог КПК України.

Керуючись ст.ст.40, 131, 132, 159-164, 166 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити частково.

Надати детективам Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_3 , тимчасовий доступ до речей і документів, які становлять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») з наданням можливості отримати їх копії, а саме копії всіх договорів, додатків та додаткових угод, укладених ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») з фінансовими установами з питань залучення останніх у якості фінансового радника (зовнішнього фінансового радника) щодо здійснення правочинів за зовнішніми кредитами (позиками) шляхом обміну (зміни умов діючих позик), випуску та продажу боргових зобов'язань (в тому числі у вигляді єврооблігацій) в 2015 - 2018рр., а також листів, або документів що їх замінюють, та актів про надання послуг, або документів що їх замінюють, між ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), з однією сторони, і фінансовими радниками (зовнішніми фінансовими радниками), з другої сторони, в тому числі компанією “ ІНФОРМАЦІЯ_10 ”, згідно вимог абзацу 2 п. 14 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», Постанови Кабінету Міністрів України № 132 від 25.03.2015р. «Деякі питання залучення фінансового і юридичного радників суб'єктами господарювання державного сектору економіки, державними банками та міськими радами», Розпорядження Кабінету Міністрів України № 318-р від 04.04.2015р. «Деякі питання вчинення правочинів стосовно зміни умов запозичень за зовнішніми борговими зобов'язаннями» та № 130-р від 11.02.2015р. «Деякі питання управління державним боргом».

В решті вимог клопотання відмовити.

Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.

У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1