05.07.2018 Справа № 756/13821/17
Справа № 756/13821/17
Провадження № 2-а/756/95/18
05 липня 2018 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Луценка О.М.,
при секретарі Трінько Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, треті особи: Державне підприємство «Будівельне управління Служби безпеки України», Галузевий державний архів Служби безпеки України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В жовтні 2017року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просить суд: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у призначенні йому пенсії на пільгових умовах за Списком №2 протиправними; зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити йому пенсію на пільгових умовах за Списком № 2, починаючи з 20.06.2017р.; зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити йому не отриману суму пенсії на пільгових умовах за Списком №2, починаючи з 20.06.2017 р.
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що по досягненню пенсійного віку звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2. Відповідач своїм листом відмовив позивачу у призначені пенсії за віком, мотивуючи свою відмову тим, що позивачем не було надані всі необхідні підтверджуючі документи його роботи у шкідливих та важких умовах, а також наказ про зарахування позивача до бригад та запис трудової книжки оформлені з порушенням вимог інструкції про порядок ведення трудової книжки на підприємствах, установах і організаціях.
Проте, відповідно до ч. 3 «Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умова» підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком із скороченням пенсійного віку незаконними та такими, що направлені на порушення його права як особи, яка має право на первинне призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.
У судовому засіданні позивач, представник позивача позов підтримали у повному обсязі та просили суд його задовольнити, виходячи із доводів, якими обґрунтовується позовна заява.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, просила відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, вважає що немає підстав для призначення позивачу пенсії за віком із скороченням пенсійного віку за Списком №2.
Представник третьої особи Державне підприємство «Будівельне управління Служби безпеки України» в судовому засіданні проти наданого позову заперечив.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився про дату, місце та час повідомлявся належним чином до судового засідання надав клопотання про розгляд справи без їхньої участі.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, перевіривши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ, право на пенсію за віком з пільгових підстав незалежно від міста останньої роботи мають працівники, що були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо тяжкими умовами праці по Списках № 1 та № 2 виробництв, робот, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих міст.
Відповідно до п. «б» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (із внесеними змінами ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII) право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ , і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»регулює Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731.
Відповідно до п. 3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
До 21 серпня 1992 року застосовувався Список № 2 виробництв, цехів, професій та посад з тяжкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, згідно якого, професія маляра внесена до вказаного списку. Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 10 Порядку № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідно до абзаців 1, 2 п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Тобто уточнююча довідка надається підприємством у разі відсутності в трудові книжці особи відомостей про стаж роботи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, яка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Дана довідка призначена для подальшого її надання особою, що оформлює пенсію, відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.
Судом встановлено, що факт пільгової роботи позивача в комплексній бригаді мулярів підтверджується:
-трудовою книжкою ОСОБА_1, згідно якої він 11.05.1983 року був переведений на посаду муляром 2 розряду;01.07.1983р. присвоєний 3 розряд муляра;01.11.1985р. присвоєний 4 розряд муляра;01.01.1988р. присвоєний 3 розряд муляра;01.11.1988р. присвоєний 4 розряд муляра, 01.07.1992р. присвоєний 5 розряд муляра, 29.08.1995р. переведений муляром 5 розряду, 10.07.2007р. звільнений з роботи.
-особовою карткою форми Т-2 ОСОБА_1 з 11.05.1983р. був переведений муляром 2 розряду з 01.07.1983р. присвоєний 3 розряд муляра, 01.11.1985р. присвоєний 4 розряд муляра, 01.07.1992р. присвоєний 5 розряд муляра, 29.08.1995р. переведений з посади майстра муляром 5 розряду.
-наказом № 107 ВК від 31.08.1999р. позивачу надавалася відпустка за роботу з шкідливими умовами праці.
-наказом №89 від 11.08.2003р. про внесення змін до наказу по БУ АГУ СБ України за №14 від 25.02.2002р. про підсумки атестації робочих місць за умовами праці, відповідно до якої була проведена атестація робочого місця муляра, який постійно працює в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад.
Таким чином, з наданих позивачем доказів встановлено, що в спірний період, позивач працював на посаді, передбаченій Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
20.06.2017 р. позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення йому пільгової пенсії за Списком № 2.
Листом від 06.07.2017 р. Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії по Списку №2 у зв'язку з відсутністю підстав.
Відповідно до ч.2 ст19, ст.22 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин суд вважає, що відповідач при вирішенні спірного питання не врахував ряд обставин, які в сукупності підтверджують право позивача на пільгову пенсію, а тому вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 13, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах», Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою КМУ від 12.08.1993 року №637, Порядком про застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 року № 383, ст. ст.6, 8, 19, 22, 23, 24 Конституції України, ст. ст. 2, 9, 72-77, 122, 159, 243-246 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, треті особи: Державне підприємство «Будівельне управління Служби безпеки України», Галузевий державний архів Служби безпеки України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №2 протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком № 2, починаючи з 20 червня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві виплатити ОСОБА_1 не отриману суму пенсії на пільгових умовах за Списком №2, починаючи з 20 червня 2017 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Луценко