Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 липня 2018 р. Справа№805/1202/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В лютому 2018 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі за текстом - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років в МВС, з 01 січня 2016 року, виходячи із 90 відсотків грошового забезпечення та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькі області № 10694 від 03.11.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії співробітника поліції, який займає посаду заступника начальника відділу поліції, з вислугою 38 років (календарних 25) у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років, починаючи з 01 січня 2016 року, зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок пенсії та виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 03.11.2017 року № 10694 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) понесені судові витрати з судового збору у розмірі 704,80 грн.
25 червня 2018 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення з урахуванням 90 відсотків грошового забезпечення згідно позовних вимог.
В обґрунтування заяви заявник зазначив, що певні позовні вимоги, зокрема прохання визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01 січня 2016 року виходячи із 90 відсотків грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, зі спеціальним званням полковника поліції, з вислугою 38 років (календар 25) у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення залишилися невирішеними.
Враховуючи викладене, позивач просить суд ухвалити додаткове рішення у справі № 805/1202/18-а, яким визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії виходячи із 90 відсотків грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1, зі спеціальним званням полковника поліції, з вислугою 38 років (календар 25) у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення.
З огляду на те, що судове рішення від 03 квітня 2018 року в адміністративній справі № 805/1202/18-а прийнято за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, та з урахуванням приписів частини 3 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення проводиться у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення, суд зазначає наступне.
Порядок ухвалення додаткового рішення визначений у статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі Кодекс).
Згідно змісту вказаної статті суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви.
Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу.
Відповідно до частини 1 статті 252 кодексу, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Зазначений перелік підстав для прийняття додаткового рішення є вичерпним.
Вивчивши позовні вимоги та зміст рішення від 03.04.2018 року суд дійшов висновку, що судом ухвалено рішення про задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії повністю, проте щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, не ухвалено рішення.
Таким чином, можливість ухвалення у справі додаткового рішення виникає зокрема, з метою вирішення питання про задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01 січня 2016 року виходячи із 90 відсотків грошового забезпечення та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, зі спеціальним званням полковника поліції, з вислугою 38 років (календар 25) у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції на 17.07.2009, що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно протоколу за пенсійною справою позивача, відповідачем була призначена пенсія за вислугу років - 38 (календ 25) у розмірі 90 процентів грошового забезпечення.
Позивач в позовній заяві просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років в МВС виходячи із 90 відсотків грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з вислугою 38 років (календарних 25) у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення.
Однак, приймаючи рішення про задоволення позову повністю, визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугою років в МВС виходячи із 90 відсотків грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, судом у резолютивній частині не вирішено питання поставлене у позові щодо перерахунку пенсії з вислугою 38 років (календар 25) у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення з часу виникнення права на відповідний перерахунок. Відповідно, судом не ухвалено рішення щодо даних позовних вимог, з приводу яких досліджувалися докази.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття додаткового рішення та задоволення заяви позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст. 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії виходячи із 90 відсотків грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 03.11.2017 року № 10694 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії співробітника поліції, який займає посаду заступника начальника відділу поліції, що входить до складу управлінь (апарат головних управлінь Національної поліції), зі спеціальним званням полковника поліції, з вислугою 38 років (календар 25) у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Чучко В.М.