Україна
25 грудня 2009 р. справа № 2а-19914/09/0570
час прийняття постанови: 10 год.35 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е.
при секретарі Яровій Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька
до Донецького науково-дослідного інституту чорної металургії, м. Донецьк
про стягнення різниці між сумою виплаченої пенсії відповідно до Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 22 780 грн. 23 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Бескоровайної Д.О. - за довір. від 2 грудня 2009 року
від відповідача: не з'явився
Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька звернулося до суду з позовом до Донецького науково-дослідного інституту чорної металургії про стягнення різниці між сумою виплаченої пенсії відповідно до Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 22 780 грн. 23 коп.
В обґрунтування позову позивач зазначає наступне. У відповідності до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших (не бюджетних) державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів Ш-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом. Відповідач зареєстрований платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є суб'єктом підприємницької діяльності, тобто не є бюджетною установою. За даними позивача підприємство має заборгованість з сум затрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, яка підлягає сплаті у сумі 22 780 грн.23 коп. за період липень 2009 року - жовтень 2009 року.
На адресу відповідача були направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у відношенні пенсіонерів на суму 22 780 грн. 23 коп., але зазначена сума витрат відповідачем сплачена не була. Тому, позивач просить стягнути з відповідача на їх користь суму різниці пенсії у розмірі пенсії, що підлягають сплаті в сумі 22 780 грн. 23 коп.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав через канцелярію суду письмові пояснення від 7 грудня 2009 року № 01-1/362 з додатками, із змісту яких вбачається, що відповідач визнає позовні вимоги у повному обсязі. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статті 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-ІV, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 (із змінами та доповненнями).
У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно із статтею 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. У відповідності до статті 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Пунктом 5 статті 4 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідач - Донецький науково-дослідний інститут чорної металургії є суб'єктом підприємницької діяльності, тобто не є бюджетною установою. Відповідач зареєстрований платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Науковим працівникам пенсії призначаються у відповідності до статті 24 Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-ХП.
Згідно із статтею 24 цього Закону, різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Згідно з Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
З повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначеною відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів вбачається, що різниця між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у відношенні пенсіонерів складає за період з липня 2009 року по жовтень 2009 року складає 22 780 грн. 23 коп. (арк. справи 11 -26). Вказані повідомлення були направлені відповідачу.
Як вибачається з матеріалів справи за період з липня 2009 року по жовтень 2009 року заборгованість по відшкодуванню виплачених сум на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів Донецький науково-дослідний інститут чорної металургії склала 26 568,11 грн.
Матеріали справи містять акт звірки розрахунків сум на виплату пенсій, які становлять різницю між сумою пенсії, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою обчислених відповідно до інших законодавчих актів за липень - жовтень 2009 року на суму 22 780 грн. 23 коп., який підписаний сторонами без заперечень.
Крім того, відповідачем подані пояснення про визнання сум на виплату пенсій, які становлять різницю між сумою пенсії, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою обчислених відповідно до інших законодавчих актів за липень - жовтень 2009 року на суму 22 780 грн. 23 коп.
Відповідно до частини 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтею 112 КАС України.
Згідно вимог статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до Донецького науково-дослідного інституту чорної металургії про стягнення різниці між сумою виплаченої пенсії відповідно до Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 22 780 грн. 23 коп.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до Донецького науково-дослідного інституту чорної металургії про стягнення різниці між сумою виплаченої пенсії відповідно до Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 22 780 (двадцять дві тисячі сімсот вісімдесят) грн. 23 коп. задовольнити повністю.
Стягнути з Донецького науково-дослідного інституту чорної металургії (83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26, ЄДРПОУ 00193714) різницю між сумою виплаченої пенсії відповідно до Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 22 780 (двадцять дві тисячі сімсот вісімдесят) грн. 23 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 25 грудня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена 30 грудня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Абдукадирова К.Е.