Постанова від 29.12.2009 по справі 2а-1827/09

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 грудня 2009 року Справа № 2а - 1827/09 р.

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

В складі головуючого - судді Слободяного О.Є.

при секретарі Пясковській Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Козятині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась з позовом до управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» та поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду. Свої вимоги позивачка мотивує тим, що вона відповідно до ст.. 1 ЗУ № 2195- IV від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни», є дитиною війни та згідно ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з першого січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, проте в 2006 - 2008 роках їй така допомога не виплачувалась, а тому вона просить нарахувати та виплатити їй недоплачену державну соціальну допомогу за 2006 - 2008 роки в сумі 5964 грн.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 свої вимоги підтримала та пояснила, що строк звернення до суду нею був пропущений з поважної причини, так як в суд із зазначеними вимогами ніхто не звертався, тому не зверталась і вона. Просить позов задовольнити.

В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається також на те, що відповідно до ст. 6 ЗУ «Про Соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6рп були визнані неконституційними окремі положення Закону «Про державний бюджет України», зокрема положення п. 12 ст. 71, якої було припинено на 2007 рік дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Приймаючи вищезгадане рішення Конституційний суд України виходив з того, що Верховна Рада не повноважна при ухвалені Закону «Про державний бюджет України» включати в нього положення про внесення змін до діючих законів України, припиняти дію окремих законів України або будь-яким способом змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. Проте відповідач ігнорує вказане рішення Конституційного Суду України і грубо, порушує конституційні права і свободи позивачів, позбавляє їх законного права на отримання перерахованої пенсії. Позивачці у 2006 - 2007 роках надбавка до пенсії не виплачувалась, у 2008 році вона була виплачена не в повному обсязі.

Представник управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі позовні вимоги не визнала, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Представник пояснила, що згідно зі статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. дійсно передбачено підвищення до пенсії дітям війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, але як видно із змісту закону, дана норма не передбачає, яким саме органом (Пенсійним фондом чи іншим органом), та в якому порядку здійснюється призначення та виплата такого підвищення до пенсії, адже статус „Дитини війни” надає саме орган праці та соціального захисту населення, про що робить відмітку у пенсійному посвідченні особи - дитини війни. Поряд з цим стаття 7 вищезгаданого закону передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Одним із основних завдань управління Пенсійного фонду є ефективне та цільове використання коштів Фонду, Фонд здійснює свої повноваження безпосередньо через територіальні управління, при цьому кошти ПФУ використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. Бюджет ПФУ щороку затверджується Кабінетом Міністрів України. Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі здійснює реалізацію нормативних приписів і пенсійних програм шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 р.” припинено дію ст.6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції (є неконституційними) норми ст.71, 111 ЗУ „Про Державний бюджет на 2007 рік”. Таким чином, норми ст.6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни ”є діючими з 09.07.2007 р. і право на підвищення пенсії на суму надбавки «дітям війни» згідно даної норми є незаперечним фактом.

Разом з тим законодавцем не прийнято жодного нормативного акту на виконання вказаних вимог Закону, не визначено на законодавчому рівні, які органи повинні здійснювати нарахування та виплату такої надбавки, з яких джерел і в якому порядку, яким чином обчислюється вказаний розмір. Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі вважає, що в діях управління відсутні будь - які порушення законодавства, а отже підстави для задоволення вимог позивачки відсутні.

Заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судом встановлено, що позивачка відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є особою, якою на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, тобто є дитиною війни, що доведено також її пенсійним посвідченнями. Стаття 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачає, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Стаття 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Управління Пенсійного Фонду України у Козятинському районі здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного Фонду України шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного Фонду джерел і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету. Бюджет Пенсійного Фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Пункт 9 Положення «Про Пенсійний Фонд України» передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ, які використовуються виключно за призначенням та вилученню не підлягають. На підставі ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні грунтується на принципах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов'язані діяти на підставі та в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України. Враховуючи, що Закон України «Про соціальний захист дітей війни» передбачає, що фінансування виплат по даному закону проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України; що не визначений законом механізм розрахунку підвищення пенсій, суд не вбачає будь-яких порушень законодавства з боку відповідачів і не вбачає підстав для задоволення вимог позивачки про визнання бездіяльності управління Пенсійного Фонду України у Козятинському районі протиправною.

Суд вважає, що у задоволенні позовних вимог про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за період 2006 - 2008 років слід відмовити.

Крім того, суд не вбачає підстав для поновлення пропущеного позивачкою строку позовної давності для звернення до суду. З пояснень позивачки встановлено, що вона пропустили вказаний строк через незнання діючого законодавства. Суд вважає, що вказана причина пропуску строку не є поважною, а т ому у поновленні строку звернення до суду слід відмовити.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 6, 19 Конституції України, ст.ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 71, 111 «Про державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6рп/2007року, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, ст. ст. 159 - 163 КАС України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 відмовити у задоволенні позовних вимог до управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі про поновлення пропущеного строку позовної давності для звернення до суду та про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" за 2006 - 2008 роки.

Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайсуд протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя - підпис

Постанова набрала чинності 12.01.2010 р.

З оригіналом згідно.

Суддя

Секретар