Постанова від 21.01.2010 по справі 2-а-155-10

Справа № 2-а-155

2010 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2010 року Замостянський районний суд м. Вінниці

в складі: головуючого - судді Луценко Л.В.,

при секретарі Мамошук І.В.,

за участю:

представників позивача: ОСОБА_1,

ОСОБА_2,

представника ОВК ТВО: Грачов А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці адміністративну справу за позовом Кандидата в Президента України ОСОБА_4 від іменні якого діє ОСОБА_5 до Дільничної виборчої комісії № 11 територіального виборчого округу № 12, за участі третьої особи окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 12 про визнання неправомірними дій дільничної виборчої дільниці № 11, територіального виборчого округу № 12, -

ВСТАНОВИВ:

19.01.2010 року до суду з позовною заявою звернувся Кандидата в Президента України ОСОБА_4 від іменні якого діє ОСОБА_5 до Дільничної виборчої комісії № 11 територіального виборчого округу № 12, за участі третьої особи окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 12 про визнання неправомірними дій дільничної виборчої дільниці № 11, територіального виборчого округу № 12.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 17 січня 2010 року відбулось голосування на виборчій дільниці №11 територіального виборчого округу №12, що розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Київська 80, в приміщенні для голосування на чергових виборах Президента України.

Відповідач, здійснюючи свої повноваження щодо організації та забезпечення виборчого процесу, грубо порушив права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу - ОСОБА_4, а саме: в порушення вимог ст. 173 КАС України та п.4 ст.35 ЗУ «Про вибори Президента України», голова виборчої комісії ОСОБА_6 видавав виборчі бюлетені громадянам, які не були внесені до списку виборців на цій дільниці станом на 17 січня 2010р., тобто в день виборів Президента України, чим взяла на себе функції судів, передбачених Законом України «Про судоустрій», та КАС України.

Таким чином головою виборчої комісії ОСОБА_6 до списку виборців були неправомірно включені 3-є осіб.

Таким чином, діючим законодавством України не дозволено включення громадян до списку виборців в день голосування.

Отже, неправомірні дії відповідача прямо вплинули на підсумки волевиявлення громадян під час першого туру виборів Президента України, чим було порушено законні права всіх суб'єктів пасивного та активного виборчого права України, в тому числі - кандидата в Президенти України ОСОБА_4

В судовому засіданні представники за дорученням позивача свої вимоги змінили та просили суд визнати дії голови виборчої дільничної комісії № 11 територіального виборчого округу № 12 ОСОБА_6, щодо включення до списку виборців трьох осіб 17 січня 2010 року - неправомірними.

Представник дільничної виборчої комісії № 11 територіального виборчого округу № 12 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений телефонограмою та просив розглядати справу у його відсутність.

Тому, суд оскільки за правилами статей 172-175 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду зазначених спорів, розглядає позовну заяву у її відсутності.

Представник окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 12, в судовому засіданні заперечив проти заявленого позову, пояснивши, що дійсно 17 січня 2010 року на дільничною виборчою комісією № 11 територіального виборчого округу № 12, під час проведення голосування на підставі п.4 ст.35 ЗУ «Про вибори Президента України» та роз'яснень до постанови Центральної виборчої комісії від 12 грудня 2009 року № 475, до списку виборців були включені 3-є осіб, які з невідомих підстав не були там зазначені, хоча відповідно до пред'явлених ними документів (паспортів), вони прописані за адресами, які відносяться до дільничної виборчої комісії № 11 територіального виборчого округу № 12.

Суд, заслухавши пояснення присутніх представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно п. 4 ст. 100 Закону України «Про вибори Президента України» суб'єкт виборчого процесу має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії.

Пунктом 2 ст. 99 Закону України «Про вибори Президента України» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно п. 8 ст. 172 КАС України позовні заяви щодо рішення, дії чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

У відповідності до п. 4 ст. 35 ЗУ «Про вибори Президента України» - «Голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії вносять до уточненого списку виборців зміни невідкладно після отримання дільничною виборчою комісією документів, зазначених у частині другій цієї статті, не пізніш, як за два дня до дня виборів, а в день голосування в порядку, встановленому цим Законом.».

Порядок внесення змін до списку виборців у день голосування визначається пунктом 8 ст. 35 ЗУ «Про вибори Президента України».

Зазначеною нормою встановлено, що голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії у день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців - неправильне написання прізвища, імені, по батькові, дати народження, номера будинку, квартири місця проживання - у разі якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку внесено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування.

Таке виправлення засвідчується підписами голови, заступника голови та секретаря дільничної виборчої комісії у графі "Примітка".

Але відповідно до наданих в судовому засіданні доказів, а саме акту про виявлення порушення виборчого законодавства, який складений та підписаний в присутності двох свідків та пояснень представників сторін, встановлено, що голова виборчої комісії ОСОБА_6 в порушення встановлених положень ЗУ «Про вибори Президента України», а саме ст. 34 п. 4 «Скарга щодо обставин, передбачених частиною другою цієї статті, у день виборів дільничною виборчою комісією не приймається і не розглядається», п. 5 «Громадянин може подати скаргу до місцевого суду щодо обставин, передбачених частиною другою цієї статті, у порядку, передбаченому законом. Скарга, подана до суду до дня виборів, розглядається у триденний строк, але не пізніше дня, що передує дню виборів, а подана в день виборів - невідкладно, але не пізніше часу закінчення голосування», п. 6 « Суд приймає рішення за скаргою виборця з питань, передбачених частиною другою цієї статті, за результатами встановлення місця проживання виборця з дотриманням вимоги про включення виборця у списки виборців лише на одній виборчій дільниці», п. 10 «У разі прийняття рішення суду щодо внесення змін до списку виборців голова, заступник голови або секретар виборчої комісії на виконання такого рішення вносить відповідні зміни до списку виборців невідкладно після отримання рішення суду», внесла зміни до списку виборців у день голосування з посиланням на те, що диспозицією пункту 7 Постанови ЦВК № 475 від 12.12.2009р. Зокрема п.4 ст.7.1, яким встановлено право дільничної виборчої комісії вчинювати відповідні правочини без будь-яких застережень.

З такими аргументами не можна погодитись, оскільки вказана правова норма не поширюється на день голосування, щодо якого Законом України «Про вибори Президента України» встановлено особливий правовий режим.

Тому, суд вважає, що дії голови виборчої комісії № 11 територіального виборчого округу № 12 ОСОБА_6, щодо включення до списку виборців трьох осіб 17 січня 2010 року під час проведення голосування були неправомірними та такими, що протиріччят ЗУ «Про вибори Президента України» та КАС України.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного Судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 86 Кодексу адміністративного Судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні та оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32, 34, 35, 99, 100, ЗУ «Про вибори Президента України», ст.ст. 11, 71, 86, 159, 163, 172, 173, 177 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Кандидата в Президента України ОСОБА_4 від іменні якого діє ОСОБА_5 до Дільничної виборчої комісії № 11 територіального виборчого округу № 12, за участі третьої особи окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 12 про визнання неправомірними дій дільничної виборчої дільниці № 11 територіального виборчого округу № 12 - задовольнити

Визнати дії голови виборчої дільничної комісії № 11 територіального виборчого округу № 12 ОСОБА_6, щодо включення до списку виборців трьох осіб 17 січня 2010 року - неправомірними.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Суддя: