10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/6/18
іменем України
"04" липня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Шевчук С.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "05" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, , -
суддя в 1-й інстанції - Друзенко Н.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 05.02.2018 року
У січні 2018 року ОСОБА_2 звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 ;
- зобов'язання Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити пенсію за віком у відповідності до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи із 21.12.2017 та у подальшому у сумі 7826 грн.94 коп.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач у грудні 2017 року відмовився призначити їй пенсію за віком, безпідставно посилаючись на недоцільність переходу на даний вид пенсії з попередньої пенсії, призначеної позивачу як державному службовцю, обґрунтовану тією обставиною, що її розмір становитиме 2237,66 грн., тобто не збільшиться. Разом з тим, у листі, де повідомлено про таку відмову, розрахунок пенсії проведений відповідачем без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, як це передбачено в абзаці першому пункту 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003. Застосування ж даної правової норми, за підрахунками позивача, дозволяло б їй отримувати пенсію на рівні 7826,94 грн., що набагато більше, ніж її пенсія державного службовця. За наведеного, позивач просила визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати його в судовому порядку призначити їй пенсію за віком у відповідності до вимог статей 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, починаючи із 21.12.2017 та в подальшому в сумі 7826,94 грн.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Зобов'язано Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_2 з 21.12.2017 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, обрахувавши її розмір за правилами статті 27 цього Закону і використовуючи для визначення заробітної плати формулу, зазначену у частині другій статті 40 цього Закону, а також визначений у пункті 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Стягнуто на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 640,00 грн.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати вказане судове рішення, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. Відповідач зазначає, що згідно приписів частини 3 ст 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж , заробітну плату(дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Положення абзацу першого пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком позивачу при її призначенні, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Тому відповідач вказує, що оскільки пенсія позивачу призначалася б не вперше, підстави для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії , у тому числі величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % відсутні.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач вважає безпідставними твердження відповідача щодо відсутності підстав застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1, 35 % , а тому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
ОСОБА_2 з 14.06.2000 перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за вислугою років, призначену згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991.
Позивач набула право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " №1058-IV від 09.07.2003 і 21.12.2017 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням кратності страхового стажу - 1,35 (а.с.7).
Листом №М-80 від 26.12.2017 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на загальних підставах, з покликанням нате, що позивач вже отримує пенсію за вислугою років, а при переході на пенсію за віком, пенсію буде розраховано у відповідності до частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, як при переході з одного виду пенсії на інший, що не призведе до збільшення її розміру. При цьому відповідачем зроблено наступний розрахунок можливої пенсійної виплати позивачу: 2237,66 грн. (основний платіж пенсії визначений шляхом застосування коефіцієнту стажу 0,3700 до заробітної плати для обчислення пенсії 6047,73 (взято за період з 01.06.1998 по 31.05.2000) + 106,64 грн. - доплата за 7 років понаднормативного стажу + 145,20 грн. - підвищення, подружжю померлого учасника війни, що був інвалідом) = 2740,54 грн. За наведеного, переведення на пенсію за віком, відповідач вважав недоцільним (а.с.8).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині здійснення розрахунку пенсії без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов, суд дійшов висновку, що оскільки, пенсія позивачці призначалася вперше, тому наявні підстави для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсій, в тому числі застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з огляду на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Положеннями частини другої статті 40 Закону передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, який набув чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, який доповнено пунктами 4-3 - 4-7.
Відповідно до положень пункту 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %
Частиною першою статті 25 Закону передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Суд зазначає, що приписи частини третьої статті 45 Закону регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид, тобто вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, у справі, яка розглядається, має місце призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону.
ОСОБА_2 була призначена пенсія згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, тобто за вислугою років, яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Станом на грудень 2017 року позивач мала право на призначення їй пенсії по віку, позаяк відповідала умовам призначення такої пенсії, визначеним у статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003,
а тому 21.12.2017 позивач звернулася до відповідача із заявою при призначення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вперше.
З огляду на зазначене, положення абзацу першого пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії за віком позивачу при її призначенні, оскільки у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач при обчисленні розміру для призначення ОСОБА_2 вперше пенсії за віком відповідно до норм Закону безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% при призначенні позивачу пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язання відповідача з 21.12.2017 призначити позивачу пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповністю з'ясовано обставини, що мають значення для справи або неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "05" лютого 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: С.М. Шевчук
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "04" липня 2018 р.