Постанова від 03.07.2018 по справі 820/441/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/441/18

Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Сіренко О.І.

суддів: Калиновського В.А. , Чалого І.С.

за участю секретаря судового засідання: Медяник А.О.

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків ДФС на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2018, суддя Спірідонов М.О., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 21.02.18 по справі № 820/441/18

за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5"

до Офісу великих платників податків ДФС третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26 січня 2018 року позивач приватне акціонерне товариство "Харківська ТЕЦ-5", звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просило суд визнати протиправною бездіяльність офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо не підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України приватному акціонерному товариству «Харківська ТЕЦ-5» надмірно зарахованого до бюджету податку на прибуток підприємств в розмірі 17 509 260,00 грн. та не подання його на виконання до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області. Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Приватному акціонерному товариству «Харківська ТЕЦ-5» надмірно зарахованого до бюджету податку на прибуток підприємств в розмірі 17 509 260,00 грн. відповідно до заяви від 17.11.2017 р. №01-17/2133 та подати його на виконання до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області.

Обґрунтовуючи позов зазначило, що платіжними дорученнями від 19.05.2017 р. №4396 та від 17.08.2017 р. №924 позивачем був сплачений податок на прибуток за перший та другий квартал 2017 р. в розмірі 25 924 316,00 грн. та 2 147 626,00 грн. За наслідками трьох кварталів 2017 р. у позивача виникли збитки, внаслідок чого виникла переплата з податку на прибуток в розмірі 17 509 260,00 грн., що було відображено в податковій декларації з податку на прибуток підприємств в рядку 19, а також відповідна інформація була відображена в електронному кабінеті платника. 05.12.2017 р. відповідач в листі №63085/10/28-10-30-08-18 повідомив позивача, що розглядається можливість задоволення заяви підприємства про повернення надмірно сплачених сум коштів від 17.11.2017 р. №01-17/2133. Однак на даний час будь-яких дій, щодо повернення надмірно сплачених сум коштів відповідач не вчинив.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

20 лютого 2018 року рішенням Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" (62371, сел. Подвірки, Дергачівський район, Харківська область) до офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ), третя особа - Головне управління Державної казначейської служби у харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 18) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволений у повному обсязі.

Визнано протиправною бездіяльність офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо не підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України Приватному акціонерному товариству «Харківська ТЕЦ-5» надмірно зарахованого до бюджету податку на прибуток підприємств в розмірі 17 509 260,00 грн. та не подання його на виконання до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області.

Зобов'язано офіс великих платників податків Державної фіскальної служби підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Приватному акціонерному товариству «Харківська ТЕЦ-5» надмірно зарахованого до бюджету податку на прибуток підприємств в розмірі 17 509 260,00 грн. відповідно до заяви від 17.11.2017 року №01-17/2133 та подати його на виконання до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області.

В апеляційній скарзі відповідач, офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема п.п.21.1.1 п. 21.1 ст. 21, п. 43.1, 43.2 ст. 43 Податкового кодексу України. Суд першої інстанції не дав належної оцінки тому факту, що відповідачем для повернення надлишкових коштів направило реєстр щодо повернення коштів до ДФС України, однак на даний час не отримало жодних відповідей стосовно повернення коштів.

Відзив на апеляційну скаргу позивач не надав.

Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав :

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що платіжними дорученнями від 19.05.2017 р. №4396 та від 17.08.2017 р. №924 позивачем був сплачений податок на прибуток за перший та другий квартал 2017 р. в розмірі 25 924 316,00 грн. та 2 147 626,00 грн. ( а.с. 12, 17, ).

За наслідками трьох кварталів 2017 р. у позивача виникли збитки, внаслідок чого виникла переплата з податку на прибуток в розмірі 17 509 260,00 грн., що було відображено в податковій декларації з податку на прибуток підприємств в рядку 19, а також відповідна інформація була відображена в електронному кабінеті платника.( а.с. 8-11, 13-16, 18-21).

17.11.2017 року позивач звернувся до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з заявою № 01-17/2133, в якій просив повернути надміру сплачені кошти в сумі 17509260,00 грн., що були сплачені на рахунок №31114002799002 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, отримувач УДКСУ у м. Харків Харківської області, код ЄДРПОУ 37999649, призначення платежу: *;117;05471230; податок на прибуток;;; відповідно до платіжних доручень від 19.05.2017 р. № 4396 та від 17.08.2017 р. №924 повернути на поточний рахунок ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» за наступними реквізитами: п/р 26009300679719, філія ХОУ AT «Ощадбанк», м. Харків, МФО 351823, код ЄДРПОУ 0547230. ( а.с. 7).

05.12.2017 року листом №63085/10/28-10-30-08-18 відповідач повідомив позивача про те, що на даний час розглядається можливість задоволення заяви підприємства № 01-17/2133 ( а.с. 23).

На день розгляду справи будь-яких дій, щодо повернення надмірно сплачених сум коштів відповідач не вчинив.

Задовольняючи позов ПАТ «ТЕЦ - 5», суд першої інстанції виходив з того, що на момент звернення позивача з заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток, в інтегрованій картці платника податків позивача наявна переплата за вказаним зобов'язаннями та сплачені суми нарахованих грошових зобов'язань стали неузгодженими, відповідачем протиправно не було підготовлено висновок про повернення сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 17509260,00 грн. та не подано вказаний висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів згідно із заявою Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" від 17.11.2017 №01-17/2133.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи повинні діяти в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законом.

Відносини щодо повернення помилково та надміру сплачених платежів урегульовані положеннями Податкового кодексу України, Порядком повернення коштів, помилково та /або надміру зарахованих до державного га місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.

Відповідно до п.п. 14.1.1 15 п.14.1 ст. 14 ПК України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Підпунктом 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПК України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому ним Кодексом.

Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Відповідно до п. 102.5 ст.102 ПК України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182.

Згідно з п. 3 та п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів , повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Пунктом 10 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.

Відповідно до п. 12 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами; 2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.

Згідно з пунктами 4, 5, 7, 8, 9 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 №1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.

Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 672 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток здійснюється за таких умов, в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Оскільки на момент звернення позивача з заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток, в інтегрованій картці платника податків позивача наявна переплата за вказаним зобов'язаннями та сплачені суми нарахованих грошових зобов'язань стали неузгодженими, відповідачем протиправно не було підготовлено висновок про повернення сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 17509260,00 грн. та не подано вказаний висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів згідно із заявою Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ-5" від 17.11.2017 №01-17/2133.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій, визначених ст. 43 ПК України та вищезазначеними Порядками щодо підготування висновку про повернення ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" надмірно сплачених сум податку на прибуток та подачі такого висновку до ГУ ДКС України в Харківській області для перерахування останнім таких коштів на розрахунковий рахунок позивача. Отже, відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо виконання свого обов'язку з повернення переплати позивача з податку на прибуток.

Доводи апеляційної скарги відповідача про те, що суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги факту направлення відповідачем для повернення надлишкових коштів реєстру щодо повернення коштів до ДФС України, однак на даний час не отримало жодних відповідей стосовно повернення коштів, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки відповідачем не надано документального підтвердження вказаного факту. Крім того, вказаний факт не звільняє відповідача від обов'язку виконувати вищезазначені норми закону.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно З п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Керуючись ст. 243, 250, 308, 310, 311 , 315, 316 , 321, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 по справі № 820/441/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя ОСОБА_3

Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5

Повний текст постанови складений та підписаний: 04.07.2018.