Постанова від 03.07.2018 по справі 825/2127/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 825/2127/17 Суддя (судді) першої інстанції: Соломко І.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Безименної Н.В.

суддів Кучми А.Ю. та Літвіної Н.М.

за участю секретаря судового засідання Цюпка Б.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Стаб Групп» на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року (повний текст складено 13 березня 2018 року) у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Стаб Групп» до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2017 року №0001674002.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року в задоволеНні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести рішення яким позовні вимоги задовольнити. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що підприємство не могло реєструвати акцизні накладні в ЄРАН оскільки ліміт було надано лише 06 вересня 2016 року по результатам перевірки фактичних залишків обсягів бензину А-95 з даними бухгалтерського обліку.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що позивачем не вчинялись дії, передбачені ПК України та Порядком №114, направлені на вчасну реєстрацію акцизних накладних, зокрема щодо перерахування до бюджету суми коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 ПК України та реєстрації заявки на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП.

Сторони у судове засідання не з'явились. Про день, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Враховуючи, що відповідно до ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд заяви за відсутності сторін.

Згідно з ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, посадовими особами відповідача проведено камеральну перевірку ТОВ «Стаб Групп», за результатами якої складено акт від 31 травня 2017 року №72/40/39492604 (а.с.39), в якому зафіксовано порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, відповідальність за яке передбачена п.1202.1 ст.120 р.ІІ ПК України.

На вказаний акт позивачем були подані заперечення №6 від 06 червня 2017 року (а.с.32), за наслідком розгляду яких ГУ ДФС у Чернігівській області листом від 16 червня 2017 року №2450/10/25-01-40-14 (а.с.29) повідомило ТОВ «Стаб Групп», що висновок акту перевірки є правомірним, а заперечення не будуть враховані при складанні податкового повідомлення-рішення.

На підставі акту перевірки від 31 травня 2017 року №72/40/39492604 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2017 року №0001674002 (а.с.24), яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем пальне на суму 40651,27 грн.

Позивачем було подано скаргу №8 від 30 червня 2016 року (а.с.16) на вказане податкове повідомлення-рішення, в якому позивач просив його скасувати, оскільки штрафні санкції слід зменшити на суму 19295,21 грн. та видати нове на суму 21356,06 грн.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 19295,21 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що позивачем акцизні накладні були зареєстровані з порушенням терміну, визначеного абз.1 п.231.6 ст.231 р.VI ПК України, у зв'язку з чим відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2017 року №0001674002, яким застосовано до позивача штрафні санкції за порушення норм податкового законодавства.

За наслідками перегляду постанови суду першої інстанції в порядку апеляційного провадження колегія суддів доходить наступних висновків.

Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 9.1.4 п.9.1 ст.9 ПК України акцизний податок віднесено до загальнодержавних податків.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року №909-VIII доповнено Податковий кодекс України статтею 231 та 232. При чому зміни щодо запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального набирає чинності з 1 березня 2016 року.

Підпунктом 212.3.4 п.212.3 ст.212 ПК України передбачено, що особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб-підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Згідно з п.п.231.1, 231.3 ст.231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Пунктом 3 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 25 лютого 2016 року №218, передбачено, що акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної складаються та подаються до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.п.231.5, 231.6 ст.231 ПК України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Якщо обсяг, визначений відповідно до п.232.3 ст.232 Податкового кодексу України, є меншим ніж обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в ЄРПН, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).

Згідно п.232.3 ст.232 ПК України платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (?АНакл), обчислений за такою формулою:

?АНакл = ?АНаклОтр + ?АМитн + ?ЗаявкиПоповн - ?КоригЗаявкиПоповн - ?АНаклВид - ?Втрат.

Відповідно до пункту 232.1 статті 232 Податкового кодексу України облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Порядок електронного адміністрування реалізації пального встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №113 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального, згідно з п.1 якого Система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року.

Пунктом 9 підрозділу 5 р.XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

З матеріалів справи вбачається, що позивач відповідно до п.9 підрозділу 5 р.XX ПК України підготував та направив за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01 березня 2016 року від 18 березня 2016 року (а.с.79), який було прийнято контролюючим органом 18 березня 2016 року відповідно до квитанції №2 та зареєстровано під № 9038971484 (а.с.81).

Виходячи з аналізу п.9 підрозділу 5 р.XX «Перехідні положення» ПК України даною нормою встановлено термін подання до контролюючого органу акта інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, а саме протягом 20 календарних днів, починаючи з 01 березня 2016 року. При цьому, дані акту інвентаризації можуть бути перевірені контролюючим органом протягом шести календарних місяців з дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних на підставі даних акта перевірки, тобто строк внесення даних Акта передує строку здійснення коригування відповідно до акта перевірки контролюючого органу.

З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом складено акт про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального № /39492604 від 19 серпня 2016 року (а.с.85), відповідно до висновків якого перевіркою підтверджено відображені у ТОВ «Стаб Групп» інвентаризаційні залишки пального станом на 01 березня 2016 року, визначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01 березня 2016 року від 18 березня 2016 року.

У свою чергу, механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних визначено Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №114, відповідно до п.2 якого для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Пунктом 5 наведеного Порядку передбачено, що на складені акцизні накладні/розрахунки коригування накладаються електронні цифрові підписи посадових осіб платника акцизного податку, який реалізує пальне, у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника чи уповноваженої особи; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки платника акцизного податку (за наявності).

Згідно з п.п.6, 7, 8 цього Порядку для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних/розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи та електронний документообіг». Електронний примірник акцизної накладної/розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку. Акцизні накладні/розрахунки коригування, які надійшли до ДФС, розшифровуються, перевіряються електронні цифрові підписи, визначається відповідність електронного документа встановленому формату (стандарту) та за відсутності причин для їх неприйняття вносяться відомості, що містяться в акцизних накладних/розрахунках коригування, до Реєстру. З метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.

При цьому, пунктом 9 Порядку визначено перелік причин неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі, зокрема, порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду).

Відповідно до ч.ч.7, 8 п.231.6 ст.231.6 ПК України платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було складено акцизні накладні від 01 квітня 2016 року №123, від 02 квітня 2016 року №280, від 03 квітня 2016 року №128, від 04 квітня 2016 року №131, від 05 квітня 2016 року №136, від 06 квітня 2016 року №149, від 07 квітня 2016 року №153, від 08 квітня 2016 року №158, від 09 квітня 2016 року №163, від 10 квітня 2016 року №169, від 11 квітня 2016 року №172, від 12 квітня 2016 року №178, від 13 квітня 2016 року №184, від 14 квітня 2016 року №189, від 15 квітня 2016 року №192, від 16 квітня 2016 року №198, від 17 квітня 2016 року №202, від 18 квітня 2016 року №205, від 19 квітня 2016 року №210, від 20 квітня 2016 року №213, №217, від 21 квітня 2016 року №221, №222, від 22 квітня 2016 року №228, від 23 квітня 2016 року №234, від 24 квітня 2016 року №240, від 25 квітня 2016 року №245, від 26 квітня 2016 року №250, від 27 квітня 2016 року №253, від 28 квітня 2016 року №262, №257, від 29 квітня 2016 року №271, №265, №267, від 30 квітня 2016 року №277, №279, №274, від 01 травня 2016 року №283, від 02 травня 2016 року №287, від 03 травня 2016 року №292, від 04 травня 2016 року №298, №297, від 05 травня 2016 року №301, від 06 травня 2016 року №304, від 07 травня 2016 року №310, від 08 травня 2016 року №313, від 09 травня 2016 року №316, від 10 травня 2016 року №319, від 11 травня 2016 року №322, від 12 травня 2016 року №327, від 13 травня 2016 року №331, від 14 травня 2016 року №336, від 15 травня 2016 року №339, від 16 травня 2016 року №342, від 17 травня 2016 року №345, від 18 травня 2016 року №350, №348, від 19 травня 2016 року №353, від 20 травня 2016 року №356, від 21 травня 2016 року №359, від 22 травня 2016 року №362, від 23 травня 2016 року №365, від 24 травня 2016 року №368, від 25 травня 2016 року №371, від 26 травня 2016 року №374, №375, від 27 травня 2016 року №384, 387, від 28 травня 2016 року №390, від 29 травня 2016 року №393, від 30 травня 2016 року №399, №396, №400, від 31 травня 2016 року №406, від 01 червня 2016 року №413, від 02 червня 2016 року №416, від 03 червня 2016 року №422, від 04 червня 2016 року №425, від 05 червня 2016 року №429, від 06 червня 2016 року №433, від 07 червня 2016 року №436, від 08 червня 2016 року №440, від 09 червня 2016 року №444, від 10 червня 2016 року №449, від 11 червня 2016 року №455, від 12 червня 2016 року №459, від 13 червня 2016 року №462, від 14 червня 2016 року №466, від 15 червня 2016 року №469, від 16 червня 2016 року №472, від 17 червня 2016 року №476, від 18 червня 2016 року №481, від 19 червня 2016 року №484, від 20 червня 2016 року №488, від 21 червня 2016 року №492, від 22 червня 2016 року №495, №499, від 23 червня 2016 року №503, №504, від 24 червня 2016 року №509, від 25 червня 2016 року №514, від 26 червня 2016 року №518, від 27 червня 2016 року №522, від 28 червня 2016 року №524, від 29 червня 2016 року №531, №528, однак вказані акцизні накладні були зареєстровані у ЄРАН 05 жовтня 2016 року, тобто після спливу 15 календарних днів, наступних за датою їх складання із затримкою.

Колегія суддів зазначає, що позивачем не заперечуються висновки податкового органу, викладені в акті перевірки від 31 травня 2017 року №72/40/39492604 щодо порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних в ЄРАН, складених в період з 02 липня 2016 року по 18 квітня 2017 року.

Суд критично ставиться до тверджень апелянта, що порушення термінів реєстрації в ЄРАН акцизних накладних відбулось через неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01 березня 2016 року від 18 березня 2016 року та несвоєчасного включення обсягів залишку пального до СЕАРП, як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних, з огляду на таке.

Ні Податковий кодекс, ні Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №113, ні Порядок заповнення та подання акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2016 року №219 не визначають термінів внесення до системи електронного адміністрування реалізації пального даних про обсяги залишку пального, зазначених у поданому до контролюючого органу акті.

Відповідно до п.232.1 ст.232 ПК України облік обсягів пального в Системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Ведення обліку обсягів пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Одиницею обліку обсягів пального в Системі електронного адміністрування реалізації пального є літри, приведені до температури 15°С. При цьому відпущені літри через паливороздавальні колонки на АЗС (комплексах), АГЗС для цілей цього розділу вважаються як літри, приведені до температури 15°С. Така одиниця обліку повинна використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних/розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку.

Система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД: обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних: обсягів пального, виробленого а митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального, на які платники податку зареєстрували заявки на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів в бюджет в Системі електронного адміністрування реалізації пального; сум сплаченого акцизного податку, за рахунок яких платники податку можуть зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишку пального; обсягу залишку пального, на який платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Згідно з п.231.6 ст.231 ПК України якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в Системі електронного адміністрування реалізації пального.

З наявної в матеріалах справи копії квитанції №2 від 15 квітня 2016 року (а.с.133) вбачається, що позивачем подавалась до реєстрації в ЄРАН акцизна накладна від 01 квітня 2016 року №123, однак документ не було прийнято, оскільки порушено вимоги п.232.3 ст.232 ПК України, а саме: обсяг пального за кодом « 2710124512» товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД в документі (44.80) не може перевищувати залишок (-513,41) продавця.

Таким чином, позивач був обізнаний щодо відсутності належного залишку обсягів пального на дату реєстрації акцизних накладних та повинен був діяти у відповідності до норм податкового законодавства, а саме перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 ПК України та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП.

Вказаних дій, передбачених ПК України, щодо поновлення обсягів пального позивач не здійснив.

Таким чином, позивачем не було вчинено всіх належних та можливих дій з метою виконання покладеного на нього податковим законодавством обов'язку з реєстрації акцизних накладних в ЄРАН в межах граничного п'ятнадцятиденного строку, отже ТОВ «Стаб Групп» була допущена бездіяльність у вигляді утримання від вчинення дій передбачених ПК України та Порядком №114, направлених на вчасну реєстрацію акцизних накладних.

У своїй апеляційній скарзі позивач стверджує, що підприємство не знало про можливість поповнення за власний кошт акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого палива.

Колегія суддів зазначає, що юридична необізнаність позивача не може бути підставою для звільнення його від обов'язку зі своєчасної реєстрації акцизних накладних в ЄРАН та не звільняє від передбаченої п.1202.1 ст.1202 ПК України відповідальності, оскільки законодавство України, в тому числі постанови Кабінету Міністрів України, у відповідний час оприлюднюється в офіційних засобах масової інформації та є загальнодоступним.

Пунктом 1202.1 ст.1202 ПК України передбачено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:

2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;

40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Таким чином, податковим законодавством передбачено застосування санкцій у вигляді штрафу за порушення платниками акцизного податку встановлених граничних термінів.

З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, враховуючи, що позивачем не було вжито передбачених податковим законодавством заходів для виконання обов'язку зі своєчасної реєстрації акцизних накладних за період з 01 квітня 2016 року по 29 червня 2016 року в ЄРАН та їх реєстрація відбулась з порушенням встановленого граничного терміну, а саме 05 жовтня 2016 року, колегія суддів вважає обґрунтованим висновки податкового органу, щодо наявності підстав для застосування до ТОВ «Стаб Груп» штрафних санкцій, передбачених п.1202.1 ст.1202 ПК України, а твердження позивача щодо неправомірності нарахування штрафних санкцій на суму 19295,21 грн. з підстав неврахування відповідачем до 06 вересня 2016 року обсягів залишку пального, на який ТОВ «Стаб Групп» мало право реєструвати акцизні накладні є безпідставним. Винесене на підставі акту перевірки позивача податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2017 року №0001674002 прийняте ГУ ДФС у Чернігівській області на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством, що регулює спірні правовідносини, є правомірним та скасуванню не підлягає.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Стаб Групп» - залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 04 липня 2018 року.

Головуючий суддя Н.В.Безименна

Судді А.Ю.Кучма

Н.М.Літвіна